lisans koleji sol
lisans koleji
  • 27.11.2017
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Amerika Vietnam da mağlup olunca

1960 lı yılların başında Vietnam Savaşına dahil olan Amerika resmi kayıtlara göre bu savaşta  60.000 civarında askerini kaybetti ve büyük bir yenilgiye uğradı.
       Sağ kalan Amerikan askerleri ise: ülkelerine geri döndüklerin de  bir çokları  hastanelerde psikolojik tedavi gördü. Bazıları intihar etti. Bazıları bir çok suçlara karıştı ve adeta suç makinesi haline geldi.
        Şüphesiz ki bu günkü savaşlar geçmişteki savaşlardan çok farklıdır. Kulakları sağır eden bomba ve  top sesleri, yağmur gibi yağan mermiler, yeme, içme barınma  ve son derece çetin  hayat şartları elbette ki   savaşa iştirak eden bazı askerleri  telafisi imkansız bir şekilde adeta insanlıktan çıkarıyor . 
          Amerika Vietnam da yaşadığı felaketi bir daha  başka yerlerde yaşamak istemiyor.
      Suriye de altı yıldır bitmeyen savaş kendi çıkarı için dahil olan Amerika  müttefikleri olan devletlerle  birlikte hareket etmedi. Bunun en açık örneği; Türkiye nin Rakka da birlikte hareket edelim önerisini kabul etmemiş,  PYD örgütüyle müttefik olarak hareket edeceğini ilan etmiştir.

    Eğer Amerika Türkiye ile beraber Deaşle savaşmış olsa idi (savaştığın kabul edelim) , gizli ve  arka  planda yapmak istedikleri bir yana, askerimizle yan yana kendi askerini de cepheye sürmesi gerekirdi.  Amerika yukardan attığı bombalarla  savaşı askerlerinin burnu kanamadan  havadan savaşmayı tercih ediyor ve  askerini  karada cepheye sürmekten kurtarıyor.

          Bu sebeplerden dolayı Amerika  başkasını ortak etmeden işin kolayını buldu,  kendisi için  karada savaşacak ve  ölmeye hazır PYD   örgütünü   hazırladı .
          Rakka operasyonunda  önceleri  Deaşla birazda olsa  bir savaş  oldu.  Acizane aslen  Kobanili olduğum için  bizzat yakın akrabalarımdan aldığım bilgiler zaman zaman bana   ulaşıyordu.  gelen  haberlere göre Rakka dan nerede ise her gün   en az beş ile on  civarında  PYD örgütüne mensup militanların   cenazesi Kobaniye getiriliyordu.  .
            Resmi rakamlara  Amerika nın ise bu savaşta  sadece iki askeri öldürülmüştü..
               Sonra ise durum çok değişti ve  Rakka da Deaşla olan mücadelenin nasıl bir rezilliği dönüştüğünü  İngiliz  istihbaratı ortaya çıkardı.  

               Amerika   Rakkada  kendine göre başarılı olmuştur. PYD yi  ölüme göndererek en az zayiatla bu işten yakasını kurtarmıştır.

            Rakka örneği bundan sonra Amerika nın her zaman başvuracağı  bir tecrübe ve yöntem  olacaktır. Devletlerle beraber hareket etmek zordur ve anlaşmaya bağlıdır oysa örgütlerle iş yapmak hem kolay hem de   kendi malı gibidir. Hangi örgütün pazarlık  gücü vardır. Örgütü  kullanan ona ne verirse rızadan başka örgütün  hiçbir çaresi asla   olamaz.
          


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.