lisans koleji sol
lisans koleji
  • 05.05.2016
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Akciğer hastalıkları ile bir toplantı

Geçen hafta Pazar gürü Hilton otelinde Bir çok ilim adamları tarafından Akciğer hastalıkları ile bir toplantı yapıldı.

 

           Bu tür toplantıların son derece faydalı olduğunu çoğumuz biliyoruz. Çünkü bu gibi toplantılarda araştırmalar ve sonuçları ile çeşitli yerlerde  çalışan  insanların maruz kaldıkları tehlikeleri ve bilhassa toz ve duman ağırlıklı olan  kapalı alanlarda ve öncelikli olarak   sanayi kesimindeki insanların akciğer hastalıklarına yakalanmaları ile ilgili verilerin  yoğun olması dikkat çekiciydi.

 

           Ülkemizde ilim adamları artık daha sağlam bilgilerle sahaya iniyorlar. Bu da tıbbi alandaki başarımızın daha da gelişmesine ve  belki uluslar arası çalışmalarda daha nitelikli bir öncülüğe imza atacaklardır.

 

           Toplantıya geç de olsa iştirak etme fırsatını buldum.Bana göre olgun ve seviyeli bir toplantıydı. İşin en güzel tarafı bilgide cimrilik olmaz. Bildikleri gerçekleri başkalarıyla paylaşanlar insanlığa güzel hizmetlerde bulunurlar. Çünkü Yüce Peygamberimiz “ Sizin en hayırlı olanınız insanlığa hizmet edendir” buyurması bu evrensel mesajın günümüzdeki bir tezahürü idi.

 

            Aslında kendi dalında uzman olan her kes birer âlimdir. İbni Sina bu gün yaşamış olsaydı bir pratisyen doktordan ders almaktan çekinmezdi. O günün şartlarında İbni Sina dünya çapında bir alim ve hekimdi.

 

            Toplantıda  bazı konu dışı konuşmalar olsa bile asıl konu dağılmadı ve konuşmacıların hakimiyeti vardı.

 

             Acizane bir öneride bulundum amma, yarısını söylememiştim. Pavyon ve eğlence yerinde çalışan kadınların çok içki içtiğinden bahsetmiş ve bunun üzerinde bir araştırma yapılmasını talep etmiştim. Ancak o gibi ortamlarda sigaranın çok kullanılması akciğer hastalıklarını elbette tetikler demem gerekirken sigara konusu aklıma gelmedi.

 

              Günümüzde insanların hastalanması için sigara fabrikaları açılıyor, sonrada bunu içmeyin diye feryat ediyoruz. Sigara paketlerinin cazibeden uzak hale de getirilmesi gerek.  

 

Sigara paketlerinin siyah ve tiksindirici boyalarla boyanması daha güzel olmaz mı.

             Eğlence  yerlerinde çalışan kadınların durumunu nazara vermek istemiştim. Bu alan biraz da  cesaretle bazılarının girebileceği bir alan olmadığından bu toplantıda bir eksiklik olduğunu düşünmüştüm.

 

             Böyle bir toplantı da  bir doktorun ellerimle muayene yapıyor beynimle de hizmet veriyorum kapitalist sistem böyle bir şey demesine birazda şaşırdım. Bir insana Allah tarafından verilen el ve beyin ve diğer organlar boşuna mı verilmiş. Dünyada el ve beynin kullanılmadığı hangi alan var.  Hangi  ülke de elsiz ve beyinsiz bir çalışma alanı varsa  söylesinler  doğrusu bende merak ediyorum.

 

             Kadim dostum Uzman doktor  Şerif Kurtuluş mültecilerle ilgili güzel bir araştırma ve sunum yaptı. Zevkle dinledik. Çadır kentler de yaşayanların  ızdırabını slayıtlarla hem  gördük ve sanki onlarla birlikte  yaşadık.Duygu dolu bu sunum büyük bir beğeniye vesile oldu.

 

               Bu toplantıda  emeği geçen her kese teşekkürler. Daha güzel hizmetlere vesile olmalarını dilerken, bu tür çalışmaları hasretle beklediğimizi de ifade etmek isterim. 

                Çünkü ilim Müslümanın yitiğidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.