lisans koleji sol
lisans koleji
  • 22.01.2015
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Açık mektup

                         Sayın Selahaddin Demirtaş

                         HDP eş Başkanı

          Son zamanlarda yaptığınız siyasi açıklamalar, barış ve kardeşlik umutlarımızı daha da güçlendirmiştir. Bütün ülkeyi kucaklayan bir anlayışla verdiğiniz mesajlar halkımızın iştiyakla beklediği partiniz için siyasi bir reform niteliğindedir. Reisicumhur seçimlerinde de alınan oy sayısı nazara alındığında bu durum açıkça ortaya çıkmıştır.

Siyaset halka rağmen değil, halkın gönül ve vicdanı tatmin olduğunda halk bunun karşılığını vererek siyasetin şekillenmesini belirleyecektir. Çünkü siyasetin asıl menşei halkın vicdanıdır. İtimat ve dürüstlük üzerine verilecek mesajlar ve böyle bir yapılanma karşı konulmaz bir güç haline gelecektir. İlim ve ahlak rehberliğinde acil ihtiyacımız olan hava ve su derecesinde bir siyasete ihtiyacımız vardır.

Siyasi kadroların temizliği ve seviyesi de seçimleri belirleyen en büyük etkenlerdendir. Ülkenin ihtiyaçlarını ve devlet çarkının nasıl işlediğini çok iyi bilen bir kadro büyük bir değişim ve dönüşüm yapabilir ve insanlarımızı mutlu eder. Diğer partilere fazla takılmadan, asıl hedefin halkımızın zayıf omuzlarına çöken ağırlığı hafifletmek için çaba göstermek ve halkı bu şekilde ikna etmek kaçınılmazdır. Kimin elinde bir doğru varsa ona sahip çıkmak, yanlışları izah etmek siyasetin çıtasını yükseltecektir. İnsanlarımız kin ve nefret söylemlerinden artık bizar olmuştur. Halkın önderlerinin en büyük bir görevi de haktan taviz vermeden yapacakları icraat olacaktır.

Bediüzzaman Saîdi Kürdi- Nursi  “Menfaati esas alan siyaset canavardır!” ilkesini ortaya koyarak siyaset alanında maddi veya manevi menfaat temin etmek değil fedakârane bir şekilde halka hizmettir. Barış rahmet, savaş felakettir. Bunun tecrübesi Ortadoğu da yıllarca devam eden çatışmalardan daha da iyi anlaşılmaktadır. Nerede ise bir ömür boyu muhalefette kalanlar çözüm üretemediklerinden, iktidarların işini kolaylaştırmışlardır.  Hâlbuki bunlarında kendilerini bir iç muhasebeye tabi tutmaları gerekir. Böyle bir muhalefet olduğu sürece siyasi tablonun değişmesi ihtimali son derece zayıftır.

Halkımız anlamlı bir çıkış yolunu gözlerken, bu ihtiyaca cevap verecek bir arayış içindedir. Gönül ister ki muhalefette bulunan tüm siyasi partilerde kendilerine doğru dürüst bir çeki düzen verip ve iktidarın gerçek namzetleri olabilsinler. Bu fırsat diğer muhalefet partilerinden ziyadesiyle son olarak verdiğiniz mesajlarla sizde görülmektedir. Önünüze büyük bir fırsat çıkmıştır. Bunu heba etmemek gerekir. Yanlışlardan geri dönmek fazilettir. Beyanlarınızda bizde yanlışlarımızı gözden geçireceğiz demeniz, siyaseti iyi okuduğunuzun açık bir işaretidir. Şüphesiz ki siyasiler için asıl olan beyanları değil, icraatları olacaktır. Yapılacak Partinizin Kongresinde bu tür hayırlı sonuçlar çıkacağını ümit ederken, hayırlı hizmetlerde başarılı olmanızı Cenabı Allahtan temenni ve niyaz ediyorum.

 

         


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.