Sıradaki Haber: ÖSYM 25 bin lira maaşla personel alacak

Çiftçi: “Fenerbahçe’nin kupayı Şanlıurfa’da kaldırması önemliydi”

31 Mart yerel seçimlerinde sağlık sebebiyle partisinden affını isteyen ve 31 Mart’ta görev süresi sona erecek olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 3,5 yıllık görev süresi boyunca spora ve sporcuya dair yaptıklarını açıkladı.

Çiftçi: “Fenerbahçe’nin kupayı Şanlıurfa’da kaldırması önemliydi”
  • 11-03-2019 09:27

Futbol Dünyası, Tenis Dünyası, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, GAP Vadisi, Yenice Kapalı Spor Salonu gibi birçok tesisi Şanlıurfa’ya kazandıran Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Amatör evi projesi, Maşukta 2 tane futbol sahası ve değişik semtlerde belirlenen 17 toprak sahanın yapımı için çalışmaları başlatmanın yanında maddi anlamda sıkıntılı olan Amatör kulüplerine malzeme yerine 380 bin liralık nakdi yardımda bulunarak sporun ve sporcunun yanında olduğunu gösterdi.

 

“TESİSLEŞME ÇOK ÖNEMLİ BUNU İLK KARAKÖPRÜ’DE BAŞLATTIK”

31 Mart’ta 10 yıllık görev sürem sona eriyor, şöyle geçmişe baktığım zaman Karaköprü ve Şanlıurfa’nın spor şehri olması için bütün imkânları zorladım. İlk zamanlarda Karaköprü Belediyespor’un sadece bir toprak sahası vardı, 2009’da Belediye başkanı olarak seçildiğimde toprak sahası ve bir soyunma odası dahi yoktu ve borç batağında idi. Biz göreve başladığımızda sıfırdan başladık, yeni bir yapılanmaya gittik, kulübü tamamen yeniden yapılandırdık. Tesisleşme önemli, tesisiniz olmadan, futbolcunun kalacağı yer olmadan, dinlenebileceği alan olmadan, eğitim alabileceği alan olmadan, çok para harcayarak bir yere varamazsınız. Bu bakış açısıyla gerçek anlamda futbola ve spora hizmet etmek istiyorduk ve bu dediğim bütün branşlar için geçerli, salonlarımız olacak, gençlik merkezlerimiz olacak, açık spor tesislerimizi olacak, kulüplerimiz olacak, sporla ilgilenen bütün gençlere kapımız açık olacak dedik ve başladık.  Güzel bir tesis yaptık, sosyal tesis, futbolcuların kalabileceği, saha anlamında ve sonucunda Karaköprü Belediyespor’a hizmet veren saha hizmete açıldı, gururluyuz.

 

“TESİSLEŞMEYİ 13 İLÇEYE YAYDIK”

Karaköprü’de başlattığımız tesisleşmeye bakış açımızı bu defa Büyükşehir’de sergiledik ve 13 ilçede olacak dedik.  İlk yatırım konularımızdan bir tanesi de branş ayırımı yapmadan spor tesisleri olacak dedik. Çünkü sporu bir kültür olarak düşünüyoruz. Gençlere hayranlığımız var, ben gençleri çok seviyorum, onlar şehrimizin gelecekleridir, millet olarak, toplum olarak geleceğimizi onlara emanet edeceğiz. Sporla uğraşan, sporla iştigal olan, sporu yaşam hali olarak benimseyen gençlerden de millete çok faydalı bireyler yetişiyor ben buna inanıyorum. Disiplini öğreniyor, takım olmayı öğreniyor, arkadaşlığı öğreniyor, iletişimi öğreniyor, centilmenliği öğreniyor, büyüklere saygıyı öğreniyor, bireysel olarak kendi yeteneklerini keşfediyor, özgüveni artıyor. Bunu bildiğimiz için spora olan yatırımı 13 ilçeye yaydık.

 

“FUTBOL DÜNYASI’NI 13 MART’TA AÇACAĞIZ”

Birçok ilçeye yüzme havuzları, kapalı spor salonları, Gençlik Merkezleri, açık spor tesislerini bitirip faaliyet göstermelerini sağladık. Bundan sonra bahanenin hiçbir anlamı yok, rahatlıkla spor yapılabilecek tesisler var. Örneğin Yenice’de ki tesislerimiz amatör spor kulüplerimize mükemmel şekilde hizmet sunuyor. Hemen yanı başında yapmış olduğumuz kapalı spor salonu ile basketbol, voleybol, hentbol ve diğer salon sporlarına hizmet veriyor. Futbol Dünyası dediğimiz projemizde futbol adına önemli bir kazanımdır tesisleşme adına. 13 Mart’ta açılışını gerçekleştireceğiz. Yüzmeye çok önem verdik, yüzme havuzları, hem kapalı hem açık, 13 ilçede yüzme havuzlarını faaliyete aldık. Tenis branşı anlamında Tenis Dünyasını çok vizyonel bir projeyle tenisin gelişmesi için hayat buldu. GAP Vadisi içerisinde de açık spor tesislerinin, spor sahalarının olduğu bölümlerimiz var. Elimizden geleni yaptık, inandığımız gibi hareket ettik, bu bakış açısı önemli gençlerinize ne kadar değer veriyorsunuz? Spor şehri olma noktasında nasıl hareket ediyorsunuz?

 

“TAKIM VE SPORCU SAYIMIZ ARTTI”

Şanlıurfa’da faal olan 76 amatör takımımıza her yıl yaptığımız malzeme yardımı yerine bu yıl toplamda 380 bin lira nakdi yardım gerçekleştirdik. Amatör takımlarımız artıyor, daha önce belde olan şimdi mahalle olan yerleşim yerlerinde yeni takımlar kuruluyor. Amatör takım sayımız 82’ye kadar yükseldi. Lisanlı sporcu sayısı son yıllarda arttı, sadece Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 3680 lisanslı sporcu barındırıyoruz. 3680 sporcuyu bünyenizde barındırmak kolay bir hadise değildir. Biz sporun tabana yayılmasını ilke haline getirdiğimiz için, futbol, basketbol, voleybol, tenis, okçuluk, judo, tekvando, güreş olmak üzere 12 branşta faaliyet yürütüyoruz.

 

“BELEDİYENİN UĞRAŞMASI GEREKEN ALAN AMATÖRDÜR”

Çok büyük başarılar elde ettik, şuan takımlarımız şampiyonluk mücadelesi veriyor, voleybolda takımımız bir üst lige çıkmak için play-off maçları oynama hakkı elde etti. Basketbolda Türkiye finallerine kaldık şimdi finalleri oynayacağız. Bireysel sporlarda tekvando, güreş, judo, tenis, yüzme branşlarında çok önemli bölge ve Türkiye dereceleri elde eden sporcularımız oldu. Birçok sporcumuzun önünü açtık, imkânı bizden daha iyi olan kulüplere gitmesini sağladık. Sonuçta bunlar Şanlıurfa’nın evlatları, ben yarışmacı bir kulüp değilim, yetiştirmeyi hedef alan, sporu tabana yayan, amatör bir ruhla hareket eden bir düşünceye sahibiz. Ben amatörü çok seviyorum. Bir belediyenin uğraşması gereken alan amatördür aslında.

 

“AMATÖR EVİ PROJESİNİN PROTOKOLÜNÜ İMZALADIK”

Amatör evi projesi ilk olarak 2018 yılında gündemimize getirildi ve 2019’da yapacağımız yatırım programlarımızın arasında yer almasını sağlamıştık. Tüm amatör takımlarımız için önemli olan 1 Milyon 2 yüz bin liralık maliyeti olan bir projeyi bitirdik. İhale aşamasına geçti, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonumuzla projeyi imzaladık. Onlara hayırlı uğurlu olsun. Yeri Spor Bakanlığımız tarafından tahsis edildi. Önemli bir kompleksin olduğu, sahanın ve kapalı spor salonunun olduğu alanda bu gerçekleşecek. Amatör evi projesinin tamamlanmasının ardından Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’na tahsil edilebilecek şekilde projesini hazırladık. İnşallah bittiği zaman normal bir vatandaş olarak gelir açılışında bulunuruz.

 

“SPORLA İLGİLENEN GENÇ HAYATTA BAŞARISIZ OLMAZ”

Şanlıurfa adına iyi yatırımlar yaptık bundan sonra iş gençlerimize düşüyor. Tesis yok, kulüp yok, imkân yok diyemezsiniz. Araç imkânı veriyoruz, maddi destek sağlıyoruz. Artık bu gençleri Şanlıurfaspor’un altyapısı gibi kullanmamız gerekiyor. Onlara gerekli olan sevgiyi vermemiz ve Şanlıurfaspor sevgisini aşılamamız gerekiyor. Şehre bir bütün olarak baktığımızda önemli adımlar atıldı, spor bir yaşam şeklidir zaman içerisinde sporcu sayımız artacaktır. Başarılı olan sporcularımızın başarılını halka duyurmamız gerekiyor ki diğer gençler buna imrensin ve çalışmalarını ona göre daha iyi yapsınlar. Derece yapan sporcularımızı sahipleneceğiz, değer vereceğiz, imkân oluşturacağız ve bilinçlendireceğiz. Aynı zamanda ailelerini de bilinçlendireceğiz. Ben sporla ilgilenen gençlerin hayatta hiç başarısız olduklarını görmedim.

 

“FENERBAHÇE’NİN KUPAYI ŞANLIURFA’DA KALDIRMASI ÖNEMLİYDİ”

Basketbol Federasyonu Başkanı ve Cumhurbaşkanımızın Başdanışmanı Hiyadet Türkoğlu ile görüştüm, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Göbeklitepe yılı” ilan edilen bir yılda

Kadınlar Basketbol Türkiye Kupası final maçlarının Şanlıurfa’da oynanması için Sayın Valimizle birlikte hareket ettik. Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak en büyük desteği bizler sunduk. İnsanların bu finallerde aileleriyle birlikte salonları doldurmaları çok hoşuma gitti ve finali Fenerbahçe kazandı, kupanın Şanlıurfa’da kaldırılmış olması şehrin tanıtımı anlamında önemli bir organizasyon oldu.

 

“GÖBEKLİTEPE BAHAR KUPASI, ŞEHRİN TANITIMI İÇİN ÖNEMLİYDİ”

Tenis Dünyası tesislerimizin ulusal standartlara uygun olmasından dolayı Tenis Federasyonu başkanımız Sayın Cengiz Durmuş beyle yaptığımız görüşmeler neticesinde Göbeklitepe ismini vererek “Göbeklitepe Bahar Kupası” maçlarının Şanlıurfa’da yapılmasını sağladık. 2019 Yılının ilk ulusal turnuvasında Tekirdağ'dan Ağrı'ya kadar 67 erkek ve 43 de bayan sporcuyu ağırladık ve turnuva boyunca 138 maça ev sahipliği yaptık. Teniste Göbeklitepe Bahar Turnuvası da şehrin tanıtımı açısından önemli bir organizasyon idi.

 

 

“DEVRİM NİTELİĞİNDE PROJELERE İMZA ATTIK”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin kadroları çalışma arkadaşlarım çok hassas davrandılar. Spora olan bakış açımı çok iyi değerlendirdiklerini düşünüyorum. 3,5 Yıl gibi kısa bir sürede spor, sanat, kültür, gençlik ve altyapı anlamında devrim niteliğinde projelere imza attık. Bu vesileyle de onlara teşekkür ediyorum. Bu başarı bir takım başarısıdır. Önemli bir kurumsallaşma oldu, kurum altyapıları oturdu. Bizden sonraya kalan projelerde devam edecektir. Su Kayak Merkezi, Gençlik Dünyası, Tenis Dünyası, Futbol Dünyası, Yenice Kapalı Spor Salonu, Semt Sahaları, okullarda yaptığımız sahaları, Gençlik Merkezlerinde bir nebzede katkımız olmuşsa ne mutlu bize. Bu tesislerin cıvıl cıvıl olması lazım.

Bu gençler ve çocuklar bizim. Onlara doğru hizmet edeceğiz ve birler yüz olacak, yüzler binler olacak, binler yüz binler olacak onu biliyoruz. Yeter ki gençlerimize güvenelim, ben inanıyorum ki biz gençlere güvenirsek onların başaramayacağı bir şey yoktur. En büyük yatırımı gençlere yapmamız gerekiyor, gençlere yatırım yapmamak doğru bir yaklaşım şekli değildir. Akıllı bir yaklaşım için mutlaka gençliğe yatırım yapılmalıdır.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER