dclisans
Sıradaki Haber: Şanlıurfa ve Ankara'dan müracaatlar yapıldı

Yeni Şafak’ın Kabinesinde Fakıbaba’da var

Yeni Şafak Gazetesinin bugün yayınladığı kabinede Şanlıurfa Eski Belediye Başkanı’da bulunuyor. Yeni Şafak Gazetesi “Yeni Türkiye Heyecanı” adlı başlıkla yayınladığı haberinde Fakıbaba’nın da yeni kabinede yer alacağını yazdı.

Yeni Şafak’ın Kabinesinde Fakıbaba’da var
  • 21-02-2015 13:08

Yeni Şafak Gazetesinin bugün yayınladığı kabinede Şanlıurfa Eski Belediye Başkanı’da bulunuyor. Yeni Şafak Gazetesi “Yeni Türkiye Heyecanı” adlı başlıkla yayınladığı haberinde Fakıbaba’nın da yeni kabinede yer alacağını yazdı.

7 Haziran’daki seçimleri anayasayı değiştirecek çoğunluğu elde edecek bir zaferle noktalamayı hedefleyen AK Parti’de, aday adaylığı için başvuru rekoru kırıldı. Sağlık, spor, akademi, basın ve siyaset dünyasından yaklaşık bini kadın olmak üzere 6 binden fazla adayın katılmak istediği AK Parti’ye son başvuru gününde talep yağdı. En dikkat çeken isimler ise eski CHP’li Savcı Sayan, eski Emniyet Müdürü Cevdet Saral ile paralel yapının ‘casusluk’ kumpasıyla hedef aldığı Narin Korkmaz’ın babası oldu.

7 Haziran seçimlerinden, ‘yeni anayasa’ ve ‘başkanlık sistemi’ için güçlü bir çoğunlukla çıkmayı hedefleyen AK Parti’de aday adaylığı başvuruları dün sona erdi. Son günde binlerce kişi genel merkez ve il başkanlıklarına akın etti. Kadın adayların yoğun ilgi gösterdiği AK Parti’de başvuru sayısının bini kadın olmak üzere 6 bini geçtiği belirtiliyor. Aday adaylığı için başvuran engelli sayısı ise 500 civarında. Meclis için 550 kişilik listede yeralmak isteyen aday adaylarını büyük bir heyecan sardı; gözler ise parti yönetimi ve teşkilatında. Başvuran isimler arasında paralel yapı mağduru ya da sözkonusu örgütle mücadele kararlılığında olanların ağırlığı dikkat çekiyor.

ESAYAN, FİDAN, GÖKÇEK, AYDIN

10 günlük süreçte AK Parti’ye başvuru yağdı. Üç dönem kuralına takılan isimlerin aday adayı olmadığı partide, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan ayrılan Mehmet Özhaseki dışında, illerdeki belediye başkanlarından gelen talepler geri çevrildi. Kongrelerde seçilen yeni il başkanlarına da vize verilmedi. Başbakan Davutoğlu da Konya üzerinden başvurdu. İlde 'bir numaralı kayıt sırası' onun için ayrıldı. Adaylık için MİT Müsteşarlığı’ndan istifa eden Hakan Fidan Ankara’da AK Parti Genel Merkezi’ne gelerek başvuruda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlarından Aydın Ünal ve Mücahit Arslan ile Başbakan Davutoğlu’nun danışmanları Ertan Aydın, Ali Sarıkaya ve Taha Özhan da müracaat etti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek de aday adaylığı için başvurdu. Gazetemiz yazarlarından Markar Esayan da İstanbul'dan aday adaylığını açıkladı. İşte başvuran diğer isimlerden bazıları:

HER KESİMDEN BAŞVURU

Başbakanlık Müşaviri Hasan Albayrak, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, Memur Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, eski Başbakan Bülent Ecevit’in Koruma Müdürü Recai Birgün, Gazeteci Yusuf Armağan, işadamı Hüsnü Kılıç, Vakıflar Bölge eski Müdürü Mazhar Yıldırımhan, Mersin İdmanyurdu Asbaşkanı Ayhan Erdem, Prof. Dr. Ali Akdoğan, yazar Rahim Er, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu eski Üyesi Yavuz Değirmenci, İlahiyatçı Erol Erdoğan, Batman Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi eski Başhekimi Elif Kılıcıkan, Prof. Dr. Nurselen Toygar, AK Parti Gençlik Kolları eski Genel Başkan Yardımcısı Enes Şişman, Şanlıurfa eski Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı, Trabzonlu işadamı Hasan Beşli, ‘milletvekillerin arasında esnafın da bulunması gerektiğini’ söyleyen Bolu’da pazar tezgahında sebze-meyve satan Adalet Karadayı, paralel yapı tarafından cezalandırıldıktan sonra yeniden uzmanlık alanında görevlendirilen ve operasyonlarda görev alan Terörle Mücadele Uzmanı Metin Ergün, sağlık alanında yaptığı çalışmalarla Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından övülen Muş Genç Birikim Derneği Başkanı Salih Yüce.

Ünlüler geçidi

AK Parti adaylık başvuruları ünlüler geçidine sahne oldu. Sanatçı Mustafa Ceceli’nin babası Bekir Ceceli, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Yunus Söylet, Türkiye Güreş Federasyonu eski Başkanlığına Hamza Yerlikaya, TSE eski Başkanı Hulusi Şentürk, Gazeteci-Yazar Muhsin Kızılkaya, Spor Genel eski Müdürü Mehmet Baykan, eski milli futbolcu, teknik direktörü ve spor yorumcusu Tanju Çolak, Merve Kavakçı’nın kardeşi Ravza Kavakçı, Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür, AK Parti eski milletvekili Abdurrahman Kurt, AK Parti eski Milletvekili Hüseyin Besli, Star Gazetesi Yazarı Resul Kurt, ‘O Ses Türkiye’ ile birinci olan Erkam Aydar’ın babası Selahattin Aydar İstanbul’dan aday adayı oldu.

Baykal’ın sağ koluydu

Aday adaylığı için başvuran isimlerden en dikkat çekeni şüphesiz eski CHP’li Savcı Sayan oldu. CHP MYK eski üyesi Savcı Sayan, AK Parti milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı. CHP’de görev yaptığı dönemde “Deniz Baykal’ın sağ kolu” olarak bilinen Sayan, memleketi Ağrı ya da İzmir’den aday gösterilmeyi istediğini söyledi. Savcı Sayan, “Yeni Türkiye yolunda Türkiye’yi Suriye’ye çevirmek isteyenlerle direnmek isteyenlerin mücadelesinde ben tercihimi yaptım. Tercihim, Türkiye’ye kardeşlik getirecek bir tercih. Türkiye yol ayrımında. Tercihimi ben memleket meselesinden yana koyarak AK Parti’den aday adayı oldum” ifadelerini kullandı.

‘Paralel’ hassasiyet

1990’lı yıllarda paralel yapının varlığına dikkat çekerek uyarılarda bulunan eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, Ankara’dan aday adayı oldu. Yine paralel örgüt ile etkin mücadele sergileyen isimlerden olan Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan Kayseri’den, Star Gazetesi Yazarı Halime Kökçe İstanbul’dan, AK Parti İstanbul eski İl Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Selim Köroğlu İstanbul’dan, Savcı Zekeriya Öz’ün Dubai tatilinin faturasıyla ilgili açıklamalarıyla hafızalara kazınan Avukat Ali Demirhan Erzurum’dan aday adayı oldu. Yine başvuranlar arasında, gazeteci-yazar Hüseyin Yayman, Nuri Elibol, Bilal Çetin, ‘çözüm sürecinin karakutusu’ olarak bilinen Adnan Boynukara, siyaset bilimcisi Kenan Şahin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcılığından istifa eden Halil Etyemez, Muaz Ergezen, AK Parti MKYK Üyesi Mazhar Bağlı, Akil İnsanlar Heyetinden Erol Göka, Sağlık Bakanlığı İletişim Koordinasyonluğu’ndan istifa eden Osman Güzelgöz ile Milli Eğitim Bakan Müşaviri Necip Fazıl Kurt da yeralıyor.

Korkmaz’ın babası da başvurdu

Paralel örgütün ‘casusluk’ davasıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kumpas kurduğu soruşturmanın en önemli ismi Narin Korkmaz’ın babası da AK Parti’den aday adayı oldu. Paralel yapı mağduru görme engelli baba Atilla Korkmaz, engellilerin sorunlarını çözmek için Meclis’e gitmek istediğini söyledi. İzmir Anadolu Engelliler Derneği’nin onursal başkanlığını da yapan Korkmaz, “Çözüm odaklı çalışmak istiyorum. Bunun tek adresi var, o da AK Parti” dedi. Atilla Korkmaz’ın kızı Narin Korkmaz, casusluk kumpası sonucu 785 gün cezaevinde yatmıştı.

Vefa borcu

Gazetemizin yazarlarından Anadolu Ajansı eski Genel Müdürü Kemal Öztürk, Sakarya’dan milletvekili aday adaylığı için başvuru yaptı. Öztürk, dün AK Parti Sakarya il binasına eşi Hatice, 1 yaşındaki kızı Rabia ve bazı yakınlarıyla gelerek İl Başkanı Fevzi Kılıç’la görüştü. Öztürk milletvekili aday adaylığı için başvuru dosyasını telim ederken, Sakarya’ya vefa borcu olduğunu, bunu ödemek için milletvekili olmak istediğini söyledi.

Topçu da geliyor

Hükümette ve AK Parti içinde önemli görevlerde bulunan ancak vekil olmayan Efkan Ala, Numan Kurtulmuş, Yasin Aktay, Süleyman Soylu, Abdülhamit Gül ve Mazhar Bağlı’nın adaylık listesinde yeralmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yine merhum Muhsin Yazıcıoğlu’ndan sonra Büyük Birlik Partisi’nde genel başkanlık yapan Yalçın Topçu da davet edilerek listeye eklenecek.

Korkmuyorum

Memleketi Tokat’tan AK Parti aday adayı olan TÜRGEV eski Genel Müdürü Salih Koç, ‘paralelle savaş’ mesajı verdi. Görev yaptığı dönemde örgütün yasadışı dinlediği isimlerden olan Koç, şunları söyledi: “Beni hukuksuz dinleyen, montajlayıp servis eden bu gözü dönmüş taşeron yapının yıldırmaya, sindirmeye çalıştığı bir kardeşiniz olarak yılmadığımı, korkmadığımı ispat etmek için buradayım.”


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER