Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: Şanlıurfa’da kadın elektrik akımına kapıldı
Beysade

Vekil Tanal Sınav ücretlerini TBMM'ye taşıdı

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal, ÖSYM'nin sınavlar için öğrencilerden alınan ücretlerin kaldırılması TBMM'ye Kanun teklifi sundu.

Vekil Tanal Sınav ücretlerini TBMM'ye taşıdı
  • 15-02-2021 13:46

Şanlıurfa'lı CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal ösym'nin salgına rağmen sınav ücretlerine  % 29 oranında zam yapması tartışılırken sınav ücretlerinin tamamen kaldırılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

Mahmut Tanal TMM Başkanlığına sunulan kanun teklifinde  Sınavların hazırlanması, sınav evraklarının basılması, sınav evraklarının sınav merkezlerine ulaşımının sağlanması, sınav güvenliği ve organizasyonu için yapılan harcamalar, sınavın gerçekleştirilmesi esnasında görev alan kişilere yapılan ödemeler, yatırım harcamaları, maaş ve sosyal güvenlik giderleri dâhil olmak üzere ÖSYM Başkanlığı’na bağlı personellerin giderlerinin, elektrik, su, ısınma, ulaştırma, mal/hizmet alımlarının, kuruma ait her türlü kurumsal giderlerin sınava girecek adaylardan tahsil edilen sınav ücretleri ile karşılandığının hatırlatıldığı gerekçede, bu durumun hukuka ve hakkaniyete aykırı durumların ortaya çıkmasına sebep olduğuna dikkat çekildi.

 

ÖSYM Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen sınavların adaylar açısından büyük öneme haiz olduğunun vurgulandığı gerekçede, “Hayatlarını idame ettirebilmek, bir meslek sahibi olabilmek ya da istenilen yerde, istenilen eğitimi alabilmeleri için adayların yapılan sınavlara katılımları zorunludur. Öncelikle Yükseköğretim Kurumu Sınavları, sonrasında Kamu Personeli Seçme Sınavları, Dikey Geçiş Sınavı, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı gibi birçok sınava katılan adaylar her bir sınav için ayrı bir sınav giriş ücreti ödemektedir. Ancak maddi yoksunluğu bulunan kişiler, kimi zaman sınav giriş ücretlerinden dolayı sınava girmekten vazgeçebilmektedir” denildi.

Sosyal devlet ilkesinin vurgulandığı Anayasa’nın 2. maddesinin, eşitlik ilkesini içeren Anayasa’nın 10. maddesinin, eğitim ve öğretim hakkının düzenlediği Anayasa’nın 42. maddesinin anımsatıldığı gerekçede, “Anayasamızın hükümleri esas alındığında kişilerin belirlenen sınav ücretlerinden dolayı sınavlara katılamaması, kişiler arasında eşitsizliğe sebep olmakta; eğitim hakkının ihlaline yol açmaktadır. Temel hak ve hürriyetlere zarar vermektedir ve sosyal devlet ilkesi ile tamamen çelişmektedir” açıklamalarında bulunuldu.

 

Etkisi hala devam eden Covid-19 salgını ile ilgili alınan tedbirlerin birçok vatandaşın ekonomik olarak zor durumda kalmasına sebep olduğunun dile getirildiği gerekçede, şöyle denildi: “Birçok vatandaşımız işsiz kalmış, eksik ödemelerle çalışmak zorunda kalmışlardır. Ekonomik olarak geçimini dahi sürdüremeyen hanelerimizde, ÖSYM Başkanlığı tarafından hazırlanan sınavlara katılması gereken öğrenciler, vatandaşlar bulunmaktadır. Hatta bir hane içinde birden fazla aynı sınava girecek kişiler bulunmaktadır. Covid-19 tedbirleri göz önüne alınarak sosyal devlet ilkesi gereğince sınav giriş ücretlerinde indirim yapılması gerekirken zamlar yapılmaktadır.

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın Meclis Başkanlığı’na sunduğu teklifin gerekçesinde şöyle devam edildi: “Hem Anayasamızın belirtilen maddeleri gereğince hem de İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ‘Herkes eğitim hakkına sahiptir’ hükmünü içeren 26. maddesi, 30 maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ek 1 No’lu Protokol’ün ‘Hiç kimse eğitim hakkında yoksun bırakılamaz’ hükmünün yer aldığı 2. maddesi esas alındığında ülkemizdeki hiçbir öğrencinin, vatandaşın maddi yoksunluğundan dolayı sınavlara katılamaması dolayısıyla eğitim hakkını kullanamaması kabul edilemezdir niteliktedir. Sınav giriş ücretlerinin sınava girecek adaylardan tahsil edilmemesi gerekir. Kanun teklifimizle de kişilerin eğitim hakkının ihlaline sebep işbu durumun ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.” cümlelerini kullandı.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER