Metrolife baner

Urfa'nın yeni milletvekillerini tanıyalım...

24 Haziran seçimlerinin kesin olmayan sonuçlarına göre, ilimizin 14 kişilik Milletvekili dağılımı belli oldu.

Urfa'nın yeni milletvekillerini tanıyalım...
  • 25-06-2018 10:01

İşte milletvekillerinin özgeçmişleri

  1. Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA  -AK PARTİ-

16 Aralık 1951'de Şanlıurfa Birecik'te doğdu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Taksim İlk Yardım Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde ihtisas yaptı.Amerika'da Texas Eyaleti Arlington Hastanesinde gözlemci olarak bulundu. Iğdır ve Birecik Devlet hastanelerinde ve Şanlıurfa SSK Hastanesinde Başhekimlik yaptı. 2 dönem Şanlıurfa Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanıdır.Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Fakıbaba, evli ve 3 çocuk babasıdır.

  1. Mehmet Kasım GÜLPINAR AK PARTİ

20 Eylül 1969 Şanlıurfa Siverek'te doğdu. Kamu Görevlisi; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi.TÖMER'de öğretmenlik yaptı. Dış Ticaret Müsteşarlığı İGEME'de Mütercim olarak çalıştı. Devlet Bakanlığında Özel Kalem Müdürlüğü ve Siyasi Danışmanlık, Sanayi ve Ticaret Bakanlığında Siyasi Danışmanlık görevlerinde bulundu. 24. Dönem AK Parti Şanlıurfa'dan Milletvekili seçildi. Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyeliği, Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Türk Grubu Üyeliği, Türkiye-Fransa Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanlığı, AB Uyum Komisyonu Üyeliği, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) üyeliği, Dışişleri Komisyonu Üyeliği ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyeliği görevlerinde bulundu. 25. ve 26. Dönem AK Parti Şanlıurfa Milletvekili seçildi. 26. Dönem AB Uyum Komisyonu Başkanı ve Karma Parlamento Komisyonu üyesi. Türkiye- Romanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı. Fransa Cumhurbaşkanı tarafından Legiond'Honneur nişanı ile taltif edilmiştir.

Çok iyi düzeyde Fransızca, İngilizce iyi düzeyde Arapça ve Farsça bilen Gülpınar, evli ve 3 çocuk babasıdır.

  1. Yrd.Doç.Dr. Halil ÖZCAN AK PARTİ

1 Ekim 1964'te Şanlıurfa Vahşiye'de doğdu. Akademisyen; Kral Suud Üniversitesi Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde, doktorasını Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünde yaptı.Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde araştırma görevlisi, Harran Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri Bölümünde yardımcı doçent, Salih Özcan Öğrenci Yurdu ve Hilal Eğitim Vakfında yönetici, “Şanlıurfa'nın Rakka, Halep ve Haseki ile Kültür Köprüleri Kurulması Projesi'nde” koordinatör olarak görev yaptı. Ulusal ve uluslararası birçok kültürel projede ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinde yer aldı. Alanında yayımlanmış ve yayımlanmayı bekleyen birçok eseri vardır.24. Dönemde Şanlıurfa Milletvekili seçildi.Çok iyi düzeyde Arapça ve orta düzeyde İngilizce bilen Özcan, evli ve 6 çocuk babasıdır.

  1. Ecz. Zemzem Gülender AÇANAL  AK PARTİ

17 Ağustos 1957 yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlköğretimini İstanbul’da gören Açanal, Urfa Lisesinden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. 30 yılı aşkın süredir eczacılık yapan Açanal, Şanlıurfa Belediyesi’nde Belediye Başkan yardımcılığı yaptı.

  1. Mehmet Ali CEVHERİ AK PARTİ

25 Mayıs 1961'de Şanlıurfa'da doğdu. Öğretim Görevlisi, Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi; Uludağ Üniversitesi Maliye Bölümünü bitirdi. Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim Dalında yüksek lisans yaptı.Harran Üniversitesi Hilvan Meslek Yüksek Okulu Kurucu Müdürlüğü, Harran Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcılığı, Kâhta Meslek Yüksek Okulu Kurucu Müdürlüğü ve Muhasebe Bölüm Başkanlığı, Akademik Dayanışma Vakfı Üyeliği, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği ve Tacikistan Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.Orta düzeyde İngilizce bilen Cevheri, evli ve 3 çocuk babasıdır.

  1. Av. İbrahim Halil YILDIZ AK PARTİ

       11 Eylül 1976'da Şanlıurfa Suruç'ta doğdu. Avukat; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.Serbest avukatlık yaptı. Adalet Komisyonu Üyesidir.İyi düzeyde İngilizce bilen Yıldız, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

  1. Doç. Dr. Halil ÖZŞAVLI  AK PARTİ

Halil Özşavlı 2003 yılında İnönü Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu.  2009 itibaren yılında Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretimi Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 2010 yılında Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalında Doktora eğitimini tamamlayarak doktor unvanını kazandı. 2017 Yılında Türk Tarih Kurumu’nun Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Bursunu kazanarak İngiltere’de bulunan Kent Üniversitesi’nde post doktora çalışmalarını tamamladı. Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretimi Anabilim Dalında Dr. Öğr. Üyesi Doç. Dr. olarak görev yaptı.Halil Özşavlı iyi derecede İngilizce, Arapça ve Ermenice bilmektedir.

  1. Ahmet AKAY  AK PARTİ

1959 Şanlıurfa doğumlu Ahmet Akay Ankara Üniversitesi Sınıf öğretmenliği bölümünü başarıyla bitirmiştir. Adıyaman ve Şanlıurfa'da öğretmenlik görevinde bulunmuştur. 10 yıl Okul müdürlüğü görevini başarıyla yapmıştır. 1994 yılında Akçakale belediye başkanı olarak seçilen Akay, 3 dönem Belediye Başkanı olarak görev yapmıştır.

İBRAHİM  ÖZYAVUZ  -MHP

İbrahim Özyavuz, 1967 yılında Şanlıurfa'da doğdu. Harran ilçesinde 2004 yılında Belediye Başkanı oldu. 2009 yılından itibaren MHP İl Teşkilatı Başkanlığını yürüttü.

Aziz Aydınlık CHP

Aziz Aydınlık 1960 yılında Şanlıurfa'da doğdu. Çiftçi bir ailenin çocuğu olan ve arazi sahibi olan Aydınlık, CHP teşkilatının çeşitli birimlerinde görev aldıktan sonra en son partisinin İl Başkanı olarak hizmet etti. Evli olan Aydınlık, 5 çocuk babasıdır.

 Nimetullah Erdoğmuş HDP

1960 senesinde dünyaya gelen Nimetullah Erdoğmuş aslen Bingöllüdür. Erdoğmuş, İlkokul öğrenimini Genç`’in Meşedalı köyünde, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır`da tamamladıktan sonra, 1982 yılında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Bu arada Medrese eğitimine babası Molla Mehdi ile Seyda Molla Abdullah Düşünücü'nün yanında sürdürdü. Ardoğmuş, göreve ilk olarak 1978'de Dicle Müftülüğüne bağlı Kurşunlu  köyünde İmam-Hatip olarak başladı.
1983-1987 tarihleri arasında Diyarbakır Müftülüğünde İmam-Hatip olarak görev yaptıktan sonra “ Bilgi ve Görgü ” eğitimi amacıyla 1987-1989 yılları arasında iki yıl Mısır`da kalan Erdoğmuş, 1989 - 1991 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı merkez teşkilatında Memur olarak görev yaptı.Elazığı'ın Maden ve Baskil ilçelerinde görevlerde bulunan Erdoğmuş, 2002 yılında Elazığ İl Müftülüğüne ardından Kilis İl Müftülüğüne tayin oldu. 2011 yılında Diyarbakır İl Müftüsü olarak atan Erdoğmuş, 2015 yılında buradan emekliye ayrıldı. Erdoğmuş, evli ve 5 çocuk babasıdır. 

Ayşe Sürücü HDP

Ayşe Sürücü, 1976 yılında Şanlıurfa'da doğdu. HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı olan Sürücü, evli ve 3 çocuk annesidir.

 

 HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER