Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: Urfa'da komisyon toplandI
Beysade

Urfalı vekilden ceylan avı için soru önergesi

Şanlıurfa HDP Milletvekilliği görevinde bulunan Ayşe sürücü Nesli tükenmekte olan hayvanların avlanmasının yasaklanması veya düzenlemeler yapılaması için önerge sundu

Urfalı vekilden ceylan avı için soru önergesi
  • 20-08-2020 11:39

Şanlıurfa milletvekili Ayşe sürücü Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından 2020-2021 yılında para karşılığında avlanmasına izin verilen hayvanların yasal bir çerçeveye sığdırıp meşru gösterilmesinin önüne geçecek düzenlemeler yapmalısı gerektğini dile getirerek  Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesinde bulundu.

Ayşe Sürücü her yıl ihale üstüne ihale açılırken para karşılığında hayvanların avlanması günümüz . 21.yüz yıl açısından bir utanç kaynağı olarak nitelendiren sürücü Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verdi.

     

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Anayasa'nın 98'nci ve İçtüzüğün 99'ncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlandırılmasını arz ederim.

  Ayşe SÜRÜCÜ

 Şanlıurfa Milletvekili

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün (DKMP), Merkez Av Komisyonu (MAK) kararları kapsamında, av turizmi olarak adlandırılan ve yaban hayata müdahale ile sonuçlanan  avlanma etkinlikleri dahilinde 2020-2021 yılları içinde Türkiye genelinde yaban hayatta para karşılığında öldürülecek olan hayvanların kotası belirlenmiş olup ilgili ihaleler açılmıştır. Belirlenen kotalar 398 erkek yaban keçisi, 25 boynuzlu şelek yaban keçisi, 45 dişi yaban keçisi, 12 melez yaban keçisi, 39 çengel boynuzlu dağ keçisi, 9 Anadolu yaban koyunu, 14 ceylan, 89 kızıl geyik, 167 karaca ve sayıları bölge müdürlüklerince belirlenecek yüzlerce yaban domuzu avlanacak.

Şanlıurfa’da ceylanların öldürülmesi için kota olarak 14, bedel olarakta 21 bin 500 tl olarak belirlenmiştir. Yaban hayatının para karşılığı hiçe sayılması, şiddet ve ölüm içeren bir eylemin spor sayılması 21. yüzyıl açısından bir utanç kaynağıdır. Bakanlığınızın açılan bu ihaleleri iptal etmesi elzem olup, bu süreden sonra bu hayvan öldürmeyi yasal bir çerçeveye sığdırıp meşru gösterilmesinin önüne geçecek düzenlemeler yapmalıdır.

Bu Bağlamda

  1. Bakanlığınız yaban hayatın dengesini bozacak olan ihaleleri iptal edecek midir?
  2. Şiddet ve ölüm içeren bir eylemi spor olarak görüyor musunuz?
  3. Şanlıurfa’da giderek sayıları azalan ceylanların canı karşılığında açılan ihaleyi kimler almıştır?


HABERE YORUM YAZIN
Ayla Karaağac Ayla Karaağac 21.08.2020

Ceylânlara dokunmayın.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER