lisans koleji sol
lisans koleji
Sıradaki Haber: Valisi Erin tenise olan ilgileriyle tanınan Sarıbal köyüne ziyaret
inşat

Urfa Vekili Şanlıurfa’daki EBA sorununu Meclise taşıdı

EBA ile ilgili yayınlanan Raporda Şanlıurfa’nın son sırada çıkmasıyla beraber HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü Şanlıurfa’nın EBA sorununu rapor halinde TBMM Başkanlığına sundu.

Urfa Vekili Şanlıurfa’daki EBA sorununu Meclise taşıdı
  • 16-02-2021 14:42

Covid-19 salgınında 81 ilin eğitime erişim durumu İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin, MEB'e gönderdiği EBA Erişim Raporu ile Türkiye'de 2.4 milyon öğrenci EBA'ya hiç erişemedi. 

Şanlıurfa’nında EBA raporunda son sırada çıkması Şanlıurfa’daki eğitim sorununu birkez daha gözler önüne serdi. Şanlıurfa HDP Milletvekili Ayşe Sürücü Meclis Başkanlığına sunduğu rapor şöyle:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK tarafından Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 

 

AYŞE SÜRÜCÜ

Şanlıurfa Milletvekili

 

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin, MEB'e gönderdiği EBA Erişim Raporu'nda Türkiye'de 2.4 milyon öğrenci EBA'ya hiç erişemeği bilgisi yer almaktadır. Paylaşılan rapora göre, Devlet okullarındaki 15 milyon 190 bin 878 öğrenciden yüzde 14,8'i yani 2 milyon 409 bin 811'i salgında EBA'ya hiç erişememiştir. Şanlıurfa'da ise 633 bin 207 öğrenciden yüzde 55.1'i olan, 349 bin 380 öğrenci bir bütünen eğitim dışında kalmıştır. Raporun istatiğine göre ise tüm Türkiye’de  EBA’ya erişimin en düşük olduğu il Şanlıurfa olmuştur. Genel itibarı ile yoksulluk ile mücadele içinde olan, eğitimde imkan ve hak eşitliği sağlanmayan Kürt kentlerinde, COVID-19’un eğitime yaptığı büyük ölçekli olumsuz etkiler, ortadan kaldırılmak yerine izlenerek raporlanmıştır.

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı başında AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin talimatıyla AKP’li belediyelerce, koronavirüs salgını sürecinde uzaktan eğitim alan öğrencilerin sıkıntı yaşamaması için harekete geçip, ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet, bilgisayar ve televizyon dağıtılacağı, basına yansımıştır. Rapor göre Karadeniz, Ege ve İçanadolu da da kırsal alanlar bulunmasına rağmen Doğu ve Güneydoğu  bölgelerindeki iller de bu sorun daha belirgin bir şekilde yaşanmıştır. Bu noktada yerel yönetimlerin böylesi kriz anlarında önemi ortadayken, raporda da yer aldığı gibi EBA’ya erişimde sorun yaşayan birçok yerin büyükşehir ve ilçe belediyelerine kayyım atanmıştır. Halkın seçtiği belediyelere kayyım atanması, seçme ve seçilme hakkınınn yanında aynı zamanda eğitim hakkı ve birçok hakkın da askıda kalmasına sebep olmaktadır.

Hane başına düşen gelir gibi birçok ekonomik veri bakanlığınızın bilgisi dahilindeyken eğitim-öğretim yılı içinde şebekesiz ve internetin çekmediği veya olmadığı bölgelerden başlamak üzere ihtiyacı olan öğrencileri online eğitime katmak için büyük çapta herhangi bir proje de yürütülmemiştir. Bu noktada geriye dönük olarak derslerin telafisi, ilgili teknolojik ve ekonomik desteğin sağlanması, öğrencilerin yeniden eğitime dahil edilmesi için ivedilikle projeler oluşturulmalı ve hayata geçirilmelidir.

 

Bu Bağlamda

 

1. Bakanlığınızca tablet ve internet imkanı olmayan öğrenciler eğitim yılı başında tespit edip gerekli destek sunulmuş mudur ?

2. Şanlıurfa da kaç öğrenciye tablet ve internet desteği sunulmuştur ?

3. EBA yoluyla eğitime erişilememesinin, okuldan kopma ve çocuk yaşta evlendirilmeye yol açtığını düşünüyor musuz ?

4. Bankanlığınıza sunulan rapor hakkında kamuoyuna açıklamada bulunacak mısınız?

5. Belediyelere kayyım atanmasının yerel yönetimlerin eğitime de olan desteğini baltamak değil midir?

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER