Sıradaki Haber: İstisnai kadro 85 yıldır mevzuatımızda var

Türkiye’ye istikamet çizmeye çalışanlarla uzlaşmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yalan haberler, manşetler yoluyla Türkiye’ye istikamet çizmeye çalışanlarla uzlaşmayacağız" dedi.

Türkiye’ye istikamet çizmeye çalışanlarla uzlaşmayacağız
  • 15-12-2014 15:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜPRAŞ fuel oil dönüşüm tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada, tüm TÜPRAŞ mensuplarını kutlayarak, bu büyük yatırımdan dolayı şahsı ve milleti adına teşekkür etti.

Konsorsiyumun İspanyol tarafına da ortaya çıkardıkları bu ortak eserden dolayı şükranlarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Evet Türkiye olarak, gerçekten büyük bir gurur gününü, büyük bir iftihar manzarasını hep birlikte yaşıyoruz. İlave altyapı projeleri dahil 3 milyar dolar tutarında bir hacme ulaşan, ki bunu özelleştirme ve sonrasındaki yatırımlarla beraber toplamda yaklaşık 10 milyar dolar gibi bir yatırım olarak değerlendirmek mümkün, Türkiye'de şu ana kadar tek kalemde yapılmış en büyük sanayi yatırımımızı hizmete alıyoruz. Hiç şüphesiz bu, bizim için de, ülkemiz için de, milletimiz için de büyük bir iftihar kaynağıdır. Türkiye'ye bu büyük sanayi tesisini kazandırdıkları için, bize bu iftiharı yaşattıkları için TÜPRAŞ'a gönülden teşekkür ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu büyük yatırımının Türkiye ekonomisine de çok önemli faydaları olacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

"İstihdama, ihracata, Türkiye'nin bir enerji üssüne dönüşmesine, özellikle de arkadaşlarımın da az önce ifade ettiği gibi cari açığın 1 milyar dolar gibi yüksek bir rakamda azalmasına, bu büyük tesis vesile olacak. Irak-Türkiye Petrol Boru hattıyla, Türkiye enerjide çok önemli bir noktaya geldi. Ardından, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattıyla, bu konum daha da güç kazandı. Şimdi TANAP doğalgaz boru hattının devreye alınmasıyla Türkiye'nin gücüne güç katıyoruz."

"Türkiye enerjide kilit ülke konumuna yükselecek"

Irak ve Doğu Akdeniz gazının taşınması projesinin aynı şekilde çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Akdeniz ve Karadeniz Bölgelerimizde inşa edeceğimiz 44 milyar dolar tutarındaki 2 nükleer santral yatırımıyla da, inşallah Türkiye, enerjide dünyanın kilit bir ülkesi, merkez bir ülkesi konumuna yükselecek" dedi.

Erdoğan, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Türkiye sadece bir transit ülke olmayacak, yapılan arama çalışmalarıyla, ticaret faaliyetleriyle, özellikle de bugün açtığımız bu ve benzeri yatırımlarla, Türkiye, enerjiye yön veren bir ülke konumuna yükselecek. Bugün açılışını yaptığımız bu büyük sanayi yatırımının, Türkiye için farklı bir anlamı daha bulunuyor. Bakınız, bir süredir Türkiye ekonomisine yönelik hem içeride, hem dışarıda belli çevrelerin adeta sistematik bir algı operasyonu yürüttüklerini görüyoruz. Bazı gazeteler, dergiler, televizyonlar onların yanında bazı ulusal ve uluslararası çevreler, Türkiye ekonomisi hakkında tamamen gerçek dışı bir algıyı yerleştirmeye çalışıyorlar."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bu saldırılara rağmen, bütün bu operasyonlara rağmen, Türkiye'nin bugün, tarihindeki en büyük sanayi tesisinin, 3 milyar dolarlık bir sanayi tesisinin açılışını gerçekleştiriyor olmasının, çok önemli ve son derece manidar olduğuna işaret etti.

"Kim ne derse desin kervan yürüyor"

Erdoğan, "Kim ne derse desin, kervan yürüyor. Kim, hangi operasyonu yaparsa yapsın, Türkiye büyümeye, güçlenmeye, hedeflerine doğru bir şekilde, kararlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor" diye konuştu.

TÜPRAŞ'ın, hiçbir algı operasyonuna, hiçbir yalana itibar etmeden, bu büyük yatırımı gerçekleştirmiş olmasının Türkiye ekonomisini karalayan bütün o çevrelere verilmiş en güçlü cevap olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki tüm yatırımcılardan, girişimcilerden beklentimiz işte budur, uluslararası yatırımcılardan da beklentimiz budur. Hiç kimse algılara aldanmasın, gerçeğe baksın, gerçek rakamlara, gerçek manzaraya baksın ve kararını da o şekilde versin. Bakın burada bir hususun altını da özellikle çizmek istiyorum. İçeride ya da dışarıda, algı operasyonları yoluyla, yalan haberler, yalan manşetler yoluyla, Türkiye'ye hala istikamet çizmeye çalışanlarla, hiçbir şekilde uzlaşmayacağız, onların önünde hiçbir şekilde diz çökmeyeceğiz. Şahsımın ya da arkadaşlarının burada olmaları ya da olmamaları hiç önemli değil. Burası demokratik bir ülke, biz seçimle geliyoruz, millet takdir edince de seçimle gideriz. Aynı zamanda bizler faniyiz, vakti zamanı gelince, emaneti sahibine teslim edeceğiz."

Milletin her zaman var olacağının unutulmaması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu millet, tarih boyunca olduğu gibi, bugün de, yarın da istiklaline aşık bir şekilde o istiklali muhafaza edecek. Özellikle yeni Türkiye'nin, büyük, güçlü Türkiye'nin kazanımlarına biz olsak da olmasak da millet her daim sahip çıkacak. Türkiye'nin, eski günlere döneceği umuduyla kirli işlere, kirli ilişkilere ve kirli ittifaklara girenler, başarılı olamayacaklarını görsünler ve bundan artık bir an önce vazgeçsinler. Ekonomimiz hamdolsun, büyümeye devam ediyor, demokrasimizin standartları daha da yükseliyor. Çözüm süreci, ekonominin, demokrasinin ve kardeşliğin umudu olarak, inatla, sabırla, dirençle filizlenmeye devam ediyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milli irade ve hukunun her gün daha da güç kazandığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Sevgili dostlar lütfen yalanlara bakmayın. Siz, kuyruğuna basıldığı için feryat figan ortalığı velveleye verenlere hiç itibar etmeyin. Türkiye'de hamd olsun çok güzel gelişmeler yaşanıyor, inşallah çok daha iyi, çok daha güzel gelişmeler yaşanacak. Bütün bu yaşananlar, normalleşme sürecidir, bütün bu yaşananlar şunu kesinlikle unutmayalım ki Türkiye'nin, o yeni Türkiye'ye yönelik tohumlarının atılış sürecidir. Bunu özellikle ifade etmek isterim. Türkiye'nin eski günlere döneceği umuduyla kirli işlere, kirli ilişkilere yeltenenler, kirli ittifaklara girenler bunun cevabını alıyorlar ve almaya da devam edecekler. Ekonomimizden bahsettim. İşte bu yatırımlar ekonomimizin nereden nereye geldiğinin, nereye geleceğinin en güzel ifadesidir." 

"Bu kirli odaklara boyun eğenler kaybetmeye mahkumdur" 

Erdoğan, "İnşallah medya dünyası girdiği kirli ilişkilerden bir an önce sıyrılacaktır, kendisini bu tehlikeli vesayetten kurtaracaktır diye inanıyorum. Bu kirli odaklara boyun eğenler, milletin karşısında kaybetmeye mahkumdur, bunu böyle bilmeleri gerekir" diye konuştu.

"Şantaja, tehditlere, uluslararası çevrelerin Türkiye üzerinde kurdukları kumpaslara bu milletin gelmediğini ve gelmeyeceğini" vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte onun için, vatanını seven, insaf sahibi, vicdan sahibi herkesi, bu kirli odaklara, bu kirli çevrelere cesur bir duruşla cevap vermesini özellikle hatırlatmak isityorum. Her zaman söylüyorum; bitaraf olan bertaraf olur. Onun için tarafımızı çok iyi belirlememiz lazım. Duruşumuz çok önemli. Ama yalpalayan değil, omurgalı duruşlar çok önemli. Omurgalı durduğumuz zaman bilesiniz ki millet kazanacaktır. Millet kazandığı zaman Türkiye kazanacaktır. Ülkesinin bağımsızlığı tarafında saf tutmayan, milletin kararı karşısında yok olup gitmeye mahkum olur. Maşalara, taşeronlara, paralel yapılara kol kanat gerenler, müsamaha gösterenler, er ya da geç mahcup olacaklardır. Ekonomi, siyaset ve medya dünyasının hiç tereddüt etmeden, ülkenin istiklali tarafında saf tutacaklarına ben şahsen gönülden inanıyorum."

İstanbul merkezli "paralel yapı" operasyonuna da değinen Erdoğan, "dün bağımsız savcılar tarafından başlatılan ve tamamen hukuk içinde yürütülen operasyon karşısında, içeride ve dışarıda, haddi aşan, insafı aşan, asıl niyetleri ortaya koyan bazı tepkilerin sergilendiğini" kaydetti.

"AB bizi alır mı almaz mı?' bizim böyle bir derdimiz yok"

"Eski Türkiye'nin bütün aktörlerinin, eski Türkiye’yi özleyen tüm tarafların ittifak halinde, koro halinde savcılara, hakimlere, emniyet görevlilerine belli merkezlerden idare edilen bir baskıyı uygulamaya çalıştığını" ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Düşünebiliyor musunuz, adımlar atıldığı anda Avrupa Birliği’nden hemen biri çıkıyor açıklama yapıyor. Sen neye göre bu açıklamayı yapıyorsun? Neyi biliyorsun? 50 yıldır bu ülkeyi Avrupa Birliği kapısında bekletenler acaba bu atılan adımın ne olduğunu biliyor musunuz? Ulusal güvenliğimizi tehdit eden unsurlar ister basın mensubu olsun ister şu olsun ister bu olsun, gerekli cevabı alacaklardır. Onları bizim bu ülkede egemen duruma getirmemiz mümkün değildir.  Böyle bir adımı atarken de 'Acaba Avrupa Birliği ne der? Acaba Avrupa Birliği bizi alır mı almaz mı?' bizim böyle bir derdimiz yok. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Lütfen siz kendi aklınızı kendinize saklayın."

İşadamı Özdemir Sabancı suikastinin faillerinden Fehriye Erdal’ın durumunu örnek gösteren Erdoğan, "Fehriye Erdal'ı bir kapıdan alıp bir kapıdan bırakanlar acaba hukuk adına bu ülkeye bir cevap verebilirler mi?" dedi.

Almanya'da öldürülen Türk vatandaşlarının ardından başlayan yargı süreçlerine değinen Erdoğan, duruşmalara Türk basının alınmadığını hatırlatarak, "TRT dahi sokulmadı, bunun hesabını bize verebilirler mi? Hala cevabı verilmedi" diye konuştu. 

Almanya'da kundaklanan evlerinde ölen 7 Türk vatandaşıyla ilgili soruşturmada da yanıtsız kalan sorular bulunduğunu anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Ben bir ülkenin başındaki şahısla görüşüyorum, kendisine dosyaları veriyorum, Türkiye’deki terör örgütüyle ilgili diyor ki '4 bin tane şu anda açtığımız dava var.' 'Netice?' diyorum. Netice yok. Avrupa’nın en güçlü ülkesi. Almanya’dan bahsediyorum.  Peki böyle bir ülke PKK terör örgütüyle alakalı bu dosyalar veriliyor, 'hiçbir netice yok' diyorsunuz ama kalkıp benim ülkeme yönelik operasyon yürütmek istiyorsunuz. Kusura bakmayın. Avrupa Birliği kalkıp ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu unsurlarla ilgili şu anda güvenlik güçlerimizin attığı bir adıma, hukukun attığı bir adıma kendisinde müdahale yetkisi aramasın, lütfen kendi işine baksın."

"Hakim ve savcılarımızın, emniyet görevlilerimizin, korkutulmasına, sindirilmesine, etki altına alınmasına asla ve asla fırsat vermeyiz, vermeyeceğiz" diyen Erdoğan, "Atılacak olan her adım, hukuk içinde atılacak, bütün işleyiş hukuk içinde olacak, karar da inşallah, hukuk içinde, demokrasi içinde, yasalar ve vicdan çerçevesinde verilecektir. İnanıyorum ki, artık normalleşen, normalleşmeye başlayan hukuk sistemi, hiçbir masumun ceza almasına, hiçbir suçlunun da elini kolunu sallayarak dolaşmasına müsaade etmeyecektir. Yapılanın yapanın yanına kar kaldığı Türkiye, eskide kalmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Olay bir "basın özgürlüğü meselesi" olmadığını vurgulayan Erdoğan,"İşte açıkça zaten söylüyorlar. 17 yıl iki gözü dahi görmeyen bir insanı tüm bir operasyonun başı diye yakalayıp 122 kişiyi içeriye alanlar işte bunlardı. O insanların şikayeti üzerine açılmış bir süreç ve bu sürecin şu anda bedelini ödüyorlar ve ödeyecekler" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zulüm ve ihanet tarihin hiçbir döneminde hiçbir yerde karşılıksız kalmadığını, Türkiye'de de kalmayacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Onlar bağıracaklar, feryat edecekler, belki de ağlayacaklar. Onlar da arkalarına 'güneydeki sevdikleri ülkeyi' alarak, o belli uluslararası çevreleri, uluslararası medyayı alarak ihanetlerini, evet, tescillemeye devam edeceklerdir. İşte yine söylüyorum; 'basın özgürlüğü' diyorlar, alakası yok. Bunların basın özgürlüğü ifadesinden ne demek istediğini anlarız. Bize zaman zaman gelirler. Uluslararası camiadan da gelirler. 1 ay kadar önce de geldiler. Çok enteresandır. Dediler ki, 'işte içeride gazeteciler var.' İçeride gazeteciler var derken yığınla sayı çıkardılar. Adet ne biliyor musunuz? 7 tane. Bunu açacaklarını bildiğim için ben de Adalet Bakanlığından bütün belgeleri aldırdım. Bu 7 kişinin suçları bekçi öldürmekten tutun, polis öldürmeye varıncaya kadar... Ellerinde silah bulundurmaya varıncaya kadar, DHKP-C terör örgütünün mensubu olduklarına varıncaya kadar her şeyi önlerine koydum. 'Şimdi ne diyorsunuz?' Cevap yok. İşte bunların avukatlığına soyunuyorsunuz. Kusura bakmayın."

Kendisine bu ziyareti yapanların davaların yeniden görülmesini istediklerini kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin artık eski Türkiye olmadığını, yeni Türkiye'de adaletin egemen ve hakim olacağını söyledi.

"Biz işimize bakacağız"

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dostlar biz işimize bakacağız. Biz iftiralara, yalanlara, algı operasyonlarına boyun eğmeden Türkiye'yi büyütmeye inşallah devam edeceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar, ekonomimizi daha da büyüteceğiz. Çünkü, güçlü bir Türkiye inanıyorum ki gündemi belirleyen bir Türkiye olacaktır. Gündemi belirlenen bir Türkiye olmayacaktır. Aynı şekilde ne yaparlarsa yapsınlar biz çözüm sürecini de daha da güçlendireceğiz. Onların algı operasyonlarına inat biz demokrasiyi, kardeşliği, birlikte yaşama kültürünü daha da çoğaltacağız. Onlar Türkiye'yi çukura çekmek isteyecekler, Türkiye'yi eskiye götürmek isteyecekler; ama biz Yeni Türkiye’ye böyle büyük eserler, böyle büyük yatırımlar kazandırmaya devam edeceğiz."

Körfez Geçiş Köprüsü, 3. Köprü, Marmaray, otomobil, otobüs gibi taşıtların boğazı tüp geçitle geçmesine imkan sağlayacak otoray gibi eserlerin yeni Türkiye'nin sinyalleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Türkiye artık böyle bir Türkiye. Bunu hafife almaya kimsenin gücü yetmeyecek" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, TÜPRAŞ fuel oil dönüşüm tesislerinin açılışında emeği geçenleri, Koç Grubu'nu, TÜPRAŞ'ı, İspanyol ortakları ve çalışanları kutlayarak ve teşekkür ederek noktaladı. 

Notlar

Açılış yapılacak tesislere helikopterle gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören öncesi tesisleri gezerek yetkililerden bilgi aldı. Erdoğan burada çalışanlarla da bir süre sohbet etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende TÜPRAŞ'ın tanıtımı amacıyla sinevizyon gösterimi yapıldı.

Erdoğan'a konuşmasının ardından TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç tarafından günün anısına tesisin maketi hediye edildi.

Tören, Erdoğan ve beraberindekilerin açılış butonuna basmasıyla sona erdi.

Etkinliğe Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Rafael Mendivil Peydro, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Koç Holding ve TÜPRAŞ yetkilileri ile çok sayıda iş adamı katıldı.


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER