Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Şanlıurfa'da üzerlerine demir parçası düşen 3 işçi yaralandı

Suruç ve Türkiye’de yankıları.VİDEO

Şanlıurfa Suruç ilçesindeki 'toplu oy' ve 'müşahitlere baskı' görüntüleriyle ilgili olarak son dakika haberleri tek tek medyaya düştü.

Suruç ve Türkiye’de yankıları.VİDEO
  • 24-06-2018 17:17

Şanlıurfa Suruç ilçesindeki 'toplu oy' ve 'müşahitlere baskı' görüntüleriyle ilgili olarak son dakika haberleri tek tek medyaya düştü. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, 'İdari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur' diye konuştu. CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Bugün öğleden sonra parti sözcümüz basına daha ayrıntılı açıklamalar yapacak' şeklinde konuştu. Görüntüler sosyal medyadan paylaşılırken peş peşe açıklamalar gelmeye devam etti. CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, yaşanan olayları sandık numaraları ile açıklayarak, yetkililere çağrıda bulundu.

YSK Başkanı Sadi Güven ise Şanlıurfa'daki seçim güvenliğine ilişkin görüntülerle ilgili olarak "Şanlıurfa Suruç'taki bazı sandıklara yönelik asayişle ilgili iddialar konusunda, idari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur." dedi.

CHP Sözcüsü Tezcan'dan Açıklama

CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan ise Parti Genel Merkezi'nde, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Urfa’da milletvekillerimiz gerekli müdahaleyi yaptı. YSK’ya gerekli müraacatı yaptık. Gördüğünüz gibi oylar kullandırılmadan sandığa oy atılıyor. Geceden kulllandırılmış oylar erkenden getirilip sandığa atılan oylar var. Uluhan ilköğretim okulunda müşahitlerimiz darp edilmiştir. İçeride görev yapanlar dışarıyla çıkarılıyor. Şanlıurfa Eyyübiye bölgesinde sandık müşahitlerinin fiilen sandık kurulu üyesi olmasına rağmen görevliler içeri alınmıyor. Şanlıurfa’da bu olayların tümü tespit edilip ilçe seçim kurallarına bildirildi. Suruç'ta sokaklarda silahlı kişiler geziyor. Urfa sorunlu bir nokta olarak en yoğun şikayetlerin geldiği ilçe olmuştur. Oyların çalınmaması için aynı hassasiyetle göreve devam edeceğiz. Vali olmak üzere, YSK Başkanı'na buradan çağrımızdır. Silahlı çetelerin dolaştığı bir yerde güvenli seçim olamaz.

100 oyun Cumhur ittifakına kullanıldığına yönelik de tespit var. Bu 2 işlem sadece görüntülerle tutanaklar tespit edilmiş işlem. Bunları nasıl gerçekleştiriyorlar? Bölgeye bizim gönderdiğimiz müşahitleri sandıklara sokmamak için tehdit ve saldırı söz konusu. Bütün bunları tek tek tespit ettik. Haliliye İlçesi Uluhan İlköğretim Okulu'nda müşahitlerimiz darp edildi. Müşahit olarak gitmek isteyenler sandıklara alınmıyor, tehditle, baskıyla 'görev yapamazsınız' diye sandıklardan çıkartılıyor. Şanlıurfa Eyübiye ilçesinde müşahit olarak sandık kurulanda görev almak için gidenler içeri alınmadan sandık kurulları oluşturuluyor. Sandık kurullarından görev almaları engelleniyor.

CHP Şanlıurfa'ya 3 Vekil Gönderdi

Genel merkezin seçimlerle ilgili Şanlıurfa'da 3 milletvekili ve parti meclisi üyesi görevlendirdiğini ifade eden Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şanlıurfa'daki durum o kadar kritik ki sandık başındaki arkadaşımız Mehmet Ali Çelebi'nin çağrısı üzerine kardeşim Barış Özel, oyunu yakıp bugün Şanlıurfa'ya sandık görevlisi olarak gitti. Kardeşimin de bulunduğu 5-6 görevlinin sandık başına yaklaştırılmadığını, kaba kuvvetle uzaklaştırıldıklarını öğrendik. Bu Şanlıurfa'daki 30 köyde yaşanıyor. Bir başka yerde darp olayı olmuş, yaralanan arkadaşlarımız olmuş. Bu arkadaşlarımızın aldığı darp raporlarıyla, jandarma tutanaklarıyla, olay yeri görüntüleriyle beraber konu tabii ki kamuoyuyla paylaşılacak. Ümit edelim ki bu olaylar münferit olsun, bildiğimiz, Şanlıurfa ve 30 köyle kalsın."

"Silahlı kişiler ayan beyan geziyor"

Suruç ilçesinde sokaklarda silahlı kişiler ayan beyan geziyor. Vatandaşın özgürce oy kullanmasının önüne geçenler bunun hesabını hukuk önünde vereceklerdir. Sabahın erken saatlerinden beri Urfa en yoğun şikayetlerin geldiği nokta olmuştur. Bundan sonraki sayım döküm işlemlerinde de aynı şekilde göreve devem edeceğiz. Şanlıurfa’daki süreç pis kokuların geldiği bir süreçtir. Bu konuda kamu görevlilerini adil görev yapmaya davet ediyoruz.

Kılıçdaroğlu da tartışmalara katıldı

Şanlıurfa'da sosyal medyada yayınlanan görüntülerde 'toplu oy' kullanıldığı ve 'müşahitlerin sandığa yaklaştırılmadığı' öne sürüldü. İddialarla ilgili ilk açıklama CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan gelmişti. Kılıçdaroğlu, 'Bugün öğleden sonra parti sözcümüz basına daha ayrıntılı açıklamalar yapacak. Doğu ve Güneydoğu'dan gelen şikayetler var.' dedi.

Bakan Fakıbaba'dan Açıklama

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa'da ve özellikle Suruç'taki usulsüzlük iddialarıyla ilgili olarak "Spekülatif olaylar çıkarıyorlar sanki Şanlıurfa'da bir şeyler varmış, Şanlıurfa’da bir şeyler oluyormuş gibi... Değişik düşüncede insanlar var ama kardeşçe hepimiz birbirimizi selamlayıp gidip oylarımızı veriyoruz. Bu spekülasyonu yapan HDP ve CHP'yi özellikle ve özellikle bu iddialarından vazgeçmeye ve doğruyu söylemeye davet ediyorum." dedi.

CHP YSK'ya başvurdu

Şanlıurfa başta olmak üzere birçok ilde yaşanan toplu oy kullanma ve müşahitlere saldırı olayı haberleri üzerine CHP, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu.

Edinilen bilgilere göre, CHP’nin dilekçesinde, müşahitlerin köylere sokulmaması ve toplu oy kullanımı olaylarına karşı YSK’nın önlem alması istendi. CHP’nin Urfa’da yaşananlar konusunda YSK’ya 4 ayrı başvuru yaptığı öğrenildi. CHP tarafından YSK’ya yapılan başvuru sayısının 10 olduğu ifade edildi. CHP’liler, Urfa’nın Eyyübiye ilçesinde henüz oy kullanma saati başlamadan bir sandıkta kullanılmış 100 oy tespit etti.

"Darpa varan durumlar"

CHP'nin Şanlıurfa'da görevlendirdiği milletvekilleri Murat Emir ve Zeynel Emre, kentteki son durumla ilgili yaptıkları açıklamada, "Haliliye ve Eyübiye başta olmak üzere köylerde bizim müşahitlerimizin bir kısmı tehditle, bazı okullarda ise hiç içeri alınmayarak, bazılarında darpa varan durumlar ve korkutma dolayısıyla geri çekmek durumlarında kaldılar. Biz de onların bir kısmını daha kötü olaylar olmasın diye geri çektik. Şehir içindeki sandıklarda büyük oranda hâkimiz şu anda; delilleri topluyoruz, itirazlarımızı, tutanakları hazırlıyoruz. Hukuki haklarımızı aramak için her bir sandıkta hazırlıklarımızı yapıyoruz. Şu anda yapabileceklerimiz de bununla sınırlı" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise yaptığı açıklamada Urfa Valisi'yle durumu bizzat görüştüğünü, Valinin önlem alacağını söylediğini ifade etmişti. Emir, “Ancak şimdiden sandıklar boşaltılarak, blok oy kullanmaya hazır hale getirildi. Biz tutanakları tuttuk. Gerekli itirazları yapacağız” demişti.

"Bölgede bu sandıklar iptal ettiriyorlar"

CHP'li Eren Erdem ise, olayın görüntülerini paylaşarak, "Arkadaşlarımız bölgede bu sandıkları İPTAL ettiriyorlar. Sorun yok. Şu ana kadar İPTAL sandıklar yaptırdık. Herkes işine baksın, sandıklarına odaklansın" dedi.

Suruç İddiaları Bahçeli'ye Soruldu

Oyunu Ankara'da kullanan MHP lideri Devlet Bahçeli'ye de Suruç iddiaları soruldu. Bahçeli, 'Ben hiçbir bilgi sahibi değilim. Ancak sayın İçişleri Bakanı ve diğer yetkililer gerekli tüm tedbirleri almıştır. Hiçbir sorun çıkacağını düşünmüyorum.' ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa valisine çağrı yaptı

İyi Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Urfa Valisi derhal bir açıklama yapmalı." dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Şanlıurfa'dan büyük usulsüzlük bilgisi geldi. Özellikle köylerde müşahitlerin sandık başına geçmelerine engel olunduğu, bazı müşahitlerin darp edildiği kaydedildi. Suruç'ta da bazı kişilerin toplu oy kullandığı belirtildi."

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER