lisans koleji sol
lisans koleji
Sıradaki Haber: Haliliye Belediyesi israfı önlüyor
inşat

Kadın Dayanışma Komiteleri'nin basın açıklamasına yasak

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kadın Dayanışma Komiteleri'nin 28 Ağustos Cumartesi Sakarya Meydanı'nda düzenleyeceği basın açıklamasını engelleme girişiminde bulundu.

Kadın Dayanışma Komiteleri'nin basın açıklamasına yasak
  • 27-08-2021 14:02

Emniyet Müdürlüğü'nün keyfi yasağını tanımayacağını ifade eden Kadın Dayanışma Komiteleri konuya ilişkin açıklama yaptı:

"Kadın Dayanışma Komiteleri’nin düzenleyeceği “Emperyalizme ve Gericiliğe Karşı Kadınlar Birlik Olmalı” başlıklı basın açıklaması Ankara Emniyeti tarafından keyfi biçimde engellenmeye çalışılmaktadır.

Parti avukatlarımız aranarak hukuksuz bir şekilde Ankara Emniyeti’nin bu açıklamayı yaptırmayacağı ifade edilmiştir. Basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü dahil düşünce ve ifade hürriyetini içeren haklar tüm yurttaşlar için geçerlidir, bir kesime sınırsız tanınan hakların başka bir kesime çeşitli dayanaksız bahanelerle tanınmaması kanuna aykırıdır. Ankara Emniyeti’nin bu tavrı ile Anayasal hakkımız olan basın açıklaması yapma özgürlüğümüz tamamen subjektif ve mesnetsiz gerekçelerle yok sayılmak istenmektedir.

Basın açıklaması yapma konusunda mevzuat açıktır ve Emniyet Müdürlüğü’nün tutumu açıkça suçtur.

Herkes, önceden izin almaksızın Anayasa’nın ilgili maddeleri ve ayrıca 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkında Kanun hükümlerine göre toplantı ve gösteri yürüyüşü ile basın açıklaması düzenleme hakkına sahiptir. Anayasa ve kanunlar tarafından yurttaşlara tanınan bu hak keyfi idari kararlarla geri alınamaz, engellenemez. Engelleyen kişi veya kurumlar, kanunları ve temel hak ve özgürlükleri ihlal etmiş olur. Ayrıca Anayasa’ya göre siyasi parti faaliyetlerinin engellenmesi hukuksuzdur.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne sesleniyoruz: TKP’nin her hangi bir siyasi faaliyetini hukuka aykırı yöntemlerle engelleyemezsiniz!

Engelleme girişimde bulunan tüm emniyet mensupları hakkında gerekli yasal süreci başlatacağımızı da şimdiden kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Engelleme girişimine karşı TKP Ankara İl Örgütü, Kadın Dayanışma Komiteleri’ni yalnız bırakmayacak ve Sakarya Meydanı’nda yerini alacaktır.

Bir kez daha hep birlikte, güçlü bir şekilde haykıracağız:

Kadınlar Susmadı, Susmayacak!

Gericiliğe karşı kadınlar birlik olmalı!

28 Ağustos Cumartesi saat 18.00’de bu sözleri haykırmak için Sakarya Meydanı’nda olacağız!HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER