Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Haliliye'nin takımı 4 oyuncuyla anlaştı

HDP'li Sürücü DEDAŞ'ın kamulaştırılmasını istedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın kamulaştırılması için Meclis’e kanun teklifi sundu.

HDP'li Sürücü DEDAŞ'ın kamulaştırılmasını istedi
  • 02-07-2020 15:30

Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinin enerji ihtiyacını karşılayan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) her dönemde vatandaşın tepkisini topluyor. Elektrik kesintileriyle birlikte özellikle çiftçilik yapan vatandaşları büyük oranda mağdur eden DEDAŞ’ın kamulaştırılması için Meclis’e kanun teklifi veren Sürücü, özelleştirmeyle birlikte ciddi anlamda elektrik sorununun yaşandığuna dikkat çekti.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü DEDAŞ’ta usulsüzlüklerin de yaşandığını belirterek, yaptığı açıklamada “Bugüne dek özelleştirilen dağıtım şirketlerinin özelleştirme sonrası durumu değerlendirildiğinde; dağıtım bölgelerinden gelen şikayetlerin yoğunlaştığı, sokak aydınlatmaları, elektrik enerjisi kesinti süresi ve sıklığı ile yeni yerleşim bölgelerindeki konutlara elektrik enerjisi ulaştırılamaması gibi sorunların ortaya çıktığı görülmektedir. Ne yazık ki kaliteli ve kesintisiz elektrik sunumu söz konusu değildir. 2006 yılında özel şirketlerin, fiyatların arttırılması talebiyle sisteme elektrik vermeyi reddetmeleri nedeniyle yaşanan geniş çaplı elektrik kesintisi örneği, halihazırda dağıtım özelleştirmelerinin ardından köylerimizin, hanelerimizin, tarlalarımızın elektriksiz bırakılmasıyla devam etmektedir. Dicle Elektrik Dağıtım Şirketinin (DEDAŞ), elektrik dağıtımı yaptığı illerde tarafımıza ve basına yansıyan, yanı sıra bizzat şahit olduğumuz ciddi usulsüzlükler söz konusudur. Mağduriyet yaratacak düzeye erişen ve gittikçe keyfi bir hal alan söz konusu usulsüz pratikler bölge sakinlerini, özellikle de çiftçileri ekonomik anlamda derin bir krize sokmuş durumdadır” ifadelerini kullandı.

“FATURALAR RASTGELE YAZILIYOR”

Sürücü, elektrik kesintilerinin yanı sıra vatandaşların haksız şekilde fatura ödediğini de öne sürerek, bu durumun kargaşaya yol açtığını kaydetti. Vatandaşın itiraz etmek için karşısında muhatap bulamadığını söyleyen Sürücü, açıklamasında şunları söyledi: “DEDAŞ’ın elektrik fiyatlandırmalarında sayaçların okunmadan rastgele yazıldığı,  faturalama yapılırken hangi birim fiyatlar üzerinden yapıldığı tam bir muammaya dönüşmüş durumdadır. Mevcut duruma ilişkin vatandaşların konuya ilişkin itirazları DEDAŞ çalışanlarının kötü muamelesi ile ciddi bir gerilime dönüştürülmektedir. Çiftçilerin alelade kağıt parçalarıyla şişirilmiş faturalandırma işlemleri altından kalkamayacakları büyük borç yüküyle yüz yüze bırakmaktadır. Söz konusu borç miktarları çiftçilerin ürünün mahsülünden elde edecekleri geliri aşan ve ödemesi imkansız miktarlara ulaşmıştır. Çiftçilerin derdini anlatabilecekleri ve itiraz edebilecekleri bir merci bulamamaları büyük bir sosyal/ekonomik probleme dönüşmüştür. Bütün bu olup bitenler karşısında hiçbir itirazı kabul etmeyen DEDAŞ’ın borç karşılığı çiftçinin ürününe el koyarak kanunları çiğnemeyi sürdürmektedir.”

Sürücü, verdiği kanun teklifinde elektrik gibi bir kamu hizmetinin piyasanın kar hırsına bırakıldığını ve bun da halk arasında kaos oluşturduğunu ifade etti.

Mevcut durumda vatandaşların ve çiftçilerin çok ciddi sıkıntı çektiğini belirten Sürücü, “halkımızı ve çiftçilerimizi oldukça ciddi sıkıntılara sokan özelleştirilmeden derhal vazgeçilmelidir. Sağlık ve elektrik hizmetleri gibi temel hizmetlerin hem üretimi hem de yurttaşların sağlığını doğrudan etkilediği enerji sektöründe kamulaştırmanın ivedilikle yapılması kaçınılmazdır. Bu bağlamıyla, Türkiye’nin tarımsal üretiminin üzerindeki DEDAŞ kamburundan kurtulmak için DEDAŞ’ın kamulaştırılması gerekmektedir” dedi.

 

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER