Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: “İlk kez böyle bir hizmet gördük”

Erdoğan açıkladı: 29 Ekim'de açılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Televizyondan sinemaya, müzikten bilgisayar oyunlarına kadar popüler kültürün tüm alanlarında içerik üretimine ağırlık veriyoruz. Her yıl takdim ettiğimiz kültür sanat büyük ödülleriyle ülkemiz kültür sanat erbabına desteğini gösteriyoruz. Türkiye'nin son iki asırdır siyasi, sosyal, askeri her alanda yaşadığı büyük savrulmaların en tehlikeli fay hattı işte bu noktadır. Kimliğimizi kaybettiğimizde geriye hiçbir şeyimiz kalmaz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'de inşa edilen kütüphanenin 29 Ekim'de açılacağını da duyurdu.

Erdoğan açıkladı: 29 Ekim'de açılacak
  • 08-09-2019 15:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Odunpazarı Modern Müze'nin açılışı dolayısıyla düzenlenen  törende konuştu. Müzenin Eskişehir'e ve ülkeye hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, Japon  ve Osmanlı mimarisinin modern bir yorumu olarak tasarlanan, temelini bizzat  attığı bu müzenin açılışında bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi. Bu müzeyi kültür sanat hayatına kazandıran iş adamı Erol Tabanca ve  eşi ile müzenin tasarım ve uygulama süreçlerinde emeği geçen herkesi tebrik eden  Erdoğan, özellile Japon dostlara katkıları için teşekkür etti.

 

"Sergileme ve etkinlik alanları, atölyeleri, diğer bölümleriyle bu  müzenin Eskişehir'den dalga dalga ülkemize ve dünyaya yayılan bir sanat ışığı  olacağına inanıyorum." ifadesini kullanan Erdoğan, müzeyi sanatseverlerin sahip  olduğu koleksiyonları tüm toplumun istifadesine sunma erdeminin bir örneği olarak  gördüğünü dile getirdi.

 

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Erol Tabanca, mimar ve müteahhit olarak  ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde gösterdiği başarıyı sanat alanında da  tekrarlamıştır. Diğer sanatseverlerimizden benzer çabalar ve eserler  beklediğimizi burada ifade etmek istiyorum." diye konuştu. Böyle bir müzenin kuruluşu için Eskişehir'in seçilmiş olmasını  isabetli bulduğunu kaydeden Erdoğan,  dünyanın ve coğrafyanın tüm kadim  medeniyetlerine ev sahipliği yapan, her birinden izler taşıyan Eskişehir'in bugün  de eğitimde, kültürde ve sanattaki canlılığıyla böyle bir müze için en ideal  şehir olduğunu ifade etti.

Odunpazarı'nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde yer alan  ve korunması gereken bir yer olduğunu belirten Erdoğan, "Bir yandan kadim  Eskişehir'in mirasını yaşatan, diğer yandan bugün açılışını yaptığımız müze ve  bunun yanında günümüze, geleceğe kucak açan bu bölgenin zenginliklerini dünyaya  daha iyi tanıtmalıyız." dedi.

 

Eski bakanlardan Nabi Avcı'nın da özel gayretleriyle son 17 yılda  Eskişehir'e bu doğrultuda pek çok değer kazandırdıklarını aktaran Erdoğan,  Eskişehir halkının da bu çabalara sahip çıktığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün Eskişehir, ülkemizde gezilip görülmesi  gereken şehirler denildiğinde ilk akla gelenler arasında yer alıyor. Eskişehir,  uluslararası tanıtımını da yeterli düzeyde gerçekleştirdiğimizde inanıyorum ki  burası yabancı misafirlerimiz için de ana destinasyonlardan biri olacaktır." diye  konuştu.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haneda Havalimanı'ndan Türkiye'ye artık uçak  seferlerinin de başlatılmış olmasının Japonya'dan Türkiye'ye gelen turist  sayısında ciddi artışa vesile olacağına inandığını belirtti.

 

 "Özgürlüğümüzün sembollerinden biri olarak görüyoruz"

 

 Sık sık hayıflandığı bir tespiti burada bir kez daha paylaşmak  istediğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Türkiye geçtiğimiz 17 yılda her alanda tarihinin en büyük  dönüşümlerine, reformlarına, yatırımlarına, eserlerine, hizmetlerine kavuşmuştur.  Ülkemizi demokraside ve ekonomide getirdiğimiz yerin önemini elini vicdanına  koyup geçmişten bugüne sağlıklı bir değerlendirme yapan herkes teslim edecektir.  Bununla birlikte iki konuda nispeten hedeflerimizin gerisinde kaldık. Bunlardan  biri insan yetiştirme olan eğitim, diğeriyse insanı zenginleştirme olan kültür  sanattır. Sorun asla kültür sanata bakışımızda, bu alana verdiğimiz önemde  değildir. Biz kültürü tıpkı toprak, bayrak, askeri ve ekonomik güç gibi  özgürlüğümüzün sembollerinden biri olarak görüyoruz. Dünyadaki güçlü ükelerin  paraları ve orduları kadar hatta onlardan daha önce kültür sanat alanındaki  hakimiyetleriyle bu sıfatı elde ettiklerini biliyoruz."

 

Kültür endüstrisinin dünyada girmedik ev, dokunmadık gönül bırakmadığı  bir devirde aksini iddia etmenin gerçeklere göz kapamakla eş değer olduğunu dile  getiren Erdoğan, şöyle konuştu:   "Hangi kıtaya ve hangi ülkeye giderseniz gidin insanların ne  giyeceklerinden hangi müziği dinleyeceklerine, kullandıkları teknolojik  aletlerden evlerinin mimarisi ve dizaynına kadar hayatlarının her anı bu dev  kültür endüstrisi tarafından biçimlendirilmektedir. Bu devasa çarkın insanlığın  binlerce yıllık birikiminden geriye kalanları tamamen yok etmemesi için  farklılıkları zenginlik olarak gören anlayışa sıkı bir şekilde sahip çıkmamız  gerekiyor. Kendi tarihine, kültürüne, sanatına, değerlerine sahip çıkamayan, yeni  nesillerin eğitimini bu bilinçle veremeyen ülkenin ve toplumun bir süre sonra  kimliğini kaybetmesi kaçınılmazdır. Eğitimi ve kültürü, özellikle güçlendirmenin  yolu ise bu alanda gayret gösteren, mücadele eden, emeğini ve birikimini ortaya  koyan insanları desteklemekten geçiyor."

 

Devlet olarak bu çerçevede tüm imkanları seferber ettiklerini bildiren  Erdoğan, "Ülkemizdeki her bir evladımızın eğitime erişimini sağlamak için 309 bin  yeni derslik inşa ettik ve içlerini en modern şekilde donattık. Her derslikte  öğrencilerimizin eğitim öğretimi için 632 bin yeni öğretmeni göreve başlattık.  Müfredatın yenilenmesinden eğitim öğretim kademeleri arasındaki geçişin  düzenlenmesine kadar pek çok reformu hayata geçirdik. Buna rağmen hala  eksiklerimiz olduğunun farkındayız ve tamamlamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

 

  "Tarihimizden beslenen içerik üretimine ağırlık veriyoruz"

 

Erdoğan, kültür ve sanat alanında Türkiye'nin hak ettiği yere  gelmesini sağlamanın mücadelesi içerisinde olduklarını belirterek,  "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde ülkemizin en büyük kütüphanesini inşa ettik.  İnşallah 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda şu anda kitap yerleştirme işlemleri süren  bu kütüphaneyi, resmen hizmete açmayı planlıyoruz." diye konuştu. İstanbul'da da şehrin en büyük tarihi eserlerinden biri olan Rami  Kışlası'nı kütüphaneye çevireceklerini anlatan Erdoğan, "Rami Kışlası'ndaki  çalışmalar bittiğinde burası sadece ülkemizin değil dünyanın en önemli  kütüphaneleri arasında yerini alacaktır. Çocuklara ve gençlere en etkili şekilde  ulaşmak için televizyondan sinemaya, müzikten bilgisayar oyunlarına kadar popüler  kültürün tüm alanlarında kendi tarihimizden beslenen içerik üretimine ağırlık  veriyoruz." ifadelerini kullandı.  Erdoğan, her yıl takdim ettikleri Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük  Ödülleri ile Türkiye'nin kültür sanat erbaplarına desteklerini gösterdiklerine de  işaret ederek, "Ülkemizi diğer alanlarla birlikte kültür sanatta da dünyanın en  büyükleri arasına çıkarana kadar mücadeleye devam edeceğiz." dedi.

 

"Kimliğimizi kaybettiğimizde geriye hiçbir şeyimiz kalmaz"

 

"Medeniyet" demenin her şey gibi kültür ve sanatı da sürekli olarak  "yeniden ve yeniden inşa" anlamına geldiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam  etti: "Tarihimizle elbette kıvanç duyacağız. Bu topraklarda üretilmiş her  türlü kültür eseriyle sanat birikimiyle her dönemden kalma mimari eserlerle  topluma rengini vermiş, tüm güzel hasletlerimizle elbette iftihar edeceğiz ama  daha önemlisi biz bunların üzerine ne koyduğumuza da bakacağız. Şayet geçmişimize  dahi doğru dürüst sahip çıkamıyor, günümüzde özgün bir üretim  gerçekleştiremiyorsak şapkamızı önümüze koyup, düşünmemiz gerekir. Türkiye'nin  son iki asırdır siyasi, sosyal ve askeri her alanda yaşadığı büyük savrulmaların  en tehlikeli fay hattı işte bu noktadır. Kimliğimizi kaybettiğimizde geriye  hiçbir şeyimiz kalmaz."

 

Erdoğan, insanları diğer canlılardan ayıran özelliğin, doğruyu ve  yanlışı ayırt etme, buna göre irade ortaya koyabilme kabiliyeti olduğunu  vurgulayarak, "Öyle ise toplumları birbirinden farklı kılan da kendi medeniyet,  tarih, kültür ve sanat mirasıdır. Hangi medeniyetin kodlarına göre oturuyor,  kalkıyor, çalışıyor, eğleniyor, ilişkilerinizi düzenliyorsanız, oraya aitsiniz  demektir. Diğer medeniyetlerin birikimlerinden faydalanmakla bizatihi onun bir  parçası haline gelmek farklı şeylerdir. Biz özgürlüğümüzü koruyarak dünya ile  bütünleşmenin peşindeyiz." ifadelerini kullandı.

Dünyanın son bir asırdır çok fazla acı yaşadığına ve örselendiğine  dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mayıs'ta Japonya'da idim. Şimdi Ekimin  21-22'sinde tekrar Japonya'daki imparatorun devir teslimi ile alakalı resmi  törenine inşallah katılacağız. Dünya büyük ama artık ilişkiler, küçükleşen bu  dünyada daha da artıyor." dedi.

Erdoğan, geleceği daha huzurlu, güvenli, müreffeh yapmak, hep birlikte  daha adil bir dünyada yaşayabilmek için farklılıklara saygıyı, insanlığın ortak  mirasına sahip çıkmayı hayatın merkezine yerleştirmek gerektiğini söyledi. Açılışını yaptıkları müzeyi böyle bir çabanın sembolü olarak gördüğünü  belirten Erdoğan, eserin kente ve ülkeye kazandırılmasında emeği geçen mimarından  mühendisine, işçisine kadar herkesi tebrik etti.

 Açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulaştırma  ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan  ile bazı milletvekilleri katıldı. Törende müzenin kurucusu Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol  Tabanca, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Japonya'nın eski Ankara  Büyükelçisi Atsuko Toyama da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindekilerle  kurdele keserek müzenin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan ve katılımcılar daha  sonra müzeyi gezdi.

 

    - Notlar

    Açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulaştırma  ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan  ile bazı milletvekilleri katıldı.

   Törende müzenin kurucusu Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol  Tabanca, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Japonya'nın eski Ankara  Büyükelçisi Atsuko Toyama da birer konuşma yaptı.

    Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindekilerle  kurdele keserek müzenin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan ve katılımcılar daha  sonra müzeyi gezdi.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER