dclisans
Sıradaki Haber: Urfa'da öğrenci servisi ile işçi servisi çarpıştı

Doğar: Türkiye'de bir ilki yapacağım

Haliliye Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ecz. Vedat Doğar, Olay Gazetesi Fikir Kulübü'nün konuğu oldu. Fikir Kulübü üyelerine vaatlerini anlatan Doğar, Türkiye'de bir ilki yaparak, 'Engelli Köyü' kuracağını söyledi. Doğar, belediye başkanı olması durumunda başkanlık maaşını da almayacağını belirterek, bunu muhtaç vatandaşlara dağıtacağını ifade etti.

Doğar: Türkiye'de bir ilki yapacağım
  • 07-01-2019 09:54

AZİZ BUDAK/ŞANLIURFA OLAY

Geçen defa AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeynel Abidin Beyazgül'ü konuk eden Olay Gazetesi Fikir Kulübü'nün, bu defaki konuğu Haliliye Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ecz. Vedat Doğar oldu. Gazeteci ve yazarların oluşturduğu Fikir Kulübü üyeleri ile Yıldız Sarayı Konuk Evi'nde bir araya gelen Ecz. Vedat Doğar, Haliliye için çok ciddi projelerinin olduğunu söyledi.

Keyifli geçen toplantıda, Fikir Kulübü üyelerinin sorularını yanıtlayan ve Haliliye için düşündüğü projeleri bir bir anlatan Doğar, Haliliye'de kimsesiz engelli vatandaşlar için 'Engelli Köyü' oluşturacağını söyledi. Türkiye'de bir ilki yapmayı planlayan Doğar'ın bu projesi, şimdiden Şanlıurfa ve Ankara'da konuşulmaya başlamış bile.

 

Uydu Kent projesi

Doğar, Haliliye'de 'Uydu Kent' projesinin olduğunu vurgulayarak, "Şehre çok uzak olmayacak bir şekide 'Uydu Kent' yapmayı planlıyorum. Bu projemizi kesinlikle tarım alanı olmayan bir yerde yapacağız. Bu projemizde yollar geniş olacak, yaya yolu ve bisiklet yolları da olacak. Halkımız rahat bir nefes alacak" dedi.

"Maaşımı almayacağım"

Belediye başkanı seçilmesi durumunda maaşını almayacağını da sözlerine ekleyen Doğar, "Benim gelirim bana yetiyor. Ben belediye başkanlığı maaşımı almayacağım, bununla muhtaç insanlarımızın giderlerini karşılayacağım" diye ifade etti.

 

İşte Fikir Kulübü Üyelerinin soruları ve Haliliye Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ecz. Vedat Doğar'ın cevapları...

Celal Çiftçi: Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Eczacı Vedat Doğar, eczane işletiyorum. 1952 Şanlıurfa doğumluyum.

 

Celal Çiftçi: Haliliye Belediye Bağımsız Adayısınız, neden böyle bir girişimde bulundunuz?

Uzun yıllar Şanlıurfa'da serbest çalışmaktayım. Gördüğüm eksikler beni hep rahatsız etmiştir. Zaman zaman niyetim olmasına rağmen işlerimin çokluğu, bazı imkansızlıklar nedeniyle bu işe pek yönelemedim. Fakat son dönemlerde Urfa'da bir atılım olması gerektiğine inandım. Mesele belediye başkanlığı koltuğu değil, mesele Urfa'ya fikirler ve söylemlerle de projelerle de, Urfa'nın önünü açmak, Urfalıya da bir yol göstermek açısından bende aday olmayı seçtim. Neden seçtim? Çünkü normal şartlarda söylediğim bir şey toplumda karşılık görmeyecekti ancak aday olduğum zaman Urfa ile ilgili fikirlerimi beyanda daha kolay götürecektim. Urfa'ya hizmet etmek hem de bu eksiklikleri gidermek açısından aday olmayı düşündüm ve oldum.

Celal Çiftçi:Urfalı size ne için oy versin?

Urfalıdan ben oy isterken, belediyede yapacaklarımı anlatacağım. Nedir bunlar? Bir defa belediye benim şahsi malum değil Urfa'nın  malı. Biz belediyeyi Urfa'nın çıkara kullanmak üzere gelmek istiyoruz. Belediyede şahsi hiçbir düşünceyi belediyenin idaresine sokmak niyetinde değilim.

1-Ben belediye başkanı seçilirsem kesinlikle belediye başkanlığı maaşımı almayacağım. Niye almayacağım? Çünkü ben bir maddiye ihtiyaç duyarak belediyeye aday olmuş değilim. Maaşımı ihtiyaç sahiplerine harcayacağım. Çünkü benim gelirim bana yetiyor.

2- Belediyede gördüğüm eksiklikleri düzeltmek açısından sabah saat 8 akşam 5, akşam 5 ve gece 12'ye kadar hizmet edeceğiz. Evrak teslim süresi 0 güne inene kadar biz belediyeyi çalıştıracağız. Bu belediye hantallıktan kurtulup, daha çalışkan bir pozisyona gelene kadar ben belediyeyi gece gündüz demeden çalıştıracağım.

Bahçelievler'de büyük bir park sorunu var, Bahçelievler'de gayri nizami yaşayışın en düzensiz halini görebilirsiniz. çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız Bahçelievler'de rahat dolaşımı sağlayamıyorlar. Rahat dolaşmayı sağlamak belediyenin görevidir. Halkımın rahat dolaşımını sağlamak için her yerde ben olacağım.  

Köşe başlarında halkımı rahatsız edecek hiçbir davranışa müsaade etmeyeceğim. Benim zabıtam onları kesinlikle ve kesinlikle önleyecek.

Uğur Budak: Neden bir siyasi partiden değil de bağımsız adaylığı tercih ettiniz?

Ben buna cevap vereceğim. Belediyede temizlik hizmetlerini gündüz hijyen ve normal temizlik yapacağız, gece de çöp toplama araçları çalışacak. Öyle gündüz çöp arabası ortada duracak, araçlar da arkasında sıraya girecek, böyle bir şey olmayacak. Çöp arabaları gece çalışacak. Haliliye bölgesindeki keşmekeşe, trafik sorunu, temizlik sorununa uydu kentlerle çözüm bulmaya çalışacağız. Uydu kentlerde ara yollar 25 metreden az olmayacak, bisiklet yolları, yaya yolları yapacağız.

 

Muhittin Yener: Bağımsız olarak seçime girdiniz, Haliliye halkı sizi seçtiğinde halkın size verdiği iradeyi başka bir partiye teslim edecek misiniz?

Ben bağımsız olarak girdiğimi deklere ettim. Memleketimizin yapısından kaynaklanan baskılar şimdiden başladı. Biz halkımızın iradesine ters düşmemek için elimden geleni yapacağım. Biz halkımızın iradesine karşı gelmeyeceğiz. Ben bağımsız olarak Urfa'yı idare etmede daha başarılı olurum.

 

Bağımsız olursanız encümenleriniz olmayacak, bu sizi hizmet konusunda engellemez mi?

Benim gözümde herkes eşittir. Herkes bu memleketin çocuğudur. Netice itibariyle partilerden seçilenler, bağımsız seçilenler bu memleketin iyiliğini isteyen insanlardır. Yani seçilen encümenler bu memleketin kötülüğünü istemez? Ben memleketin kötülüğü için karar almayacağım. Ben kimseden bir şey çalmayacağıma göre, kimseden bir menfaat sağlayamayacağıma göre kimsen korkacağım? Ben bu caddelerde ahalimi rahatsız eden şeylere engel olursam encümen buna karşı gelemez.

Bilal Bebe: Sizi seçebilmem için 3 neden söyleyiniz. Birde herhangi bir partiden teklif mi almadınız yada siz müracaatta bulundunuz kabul mu etmediler? Yada bağımsız aday olmayı feodal yapıdan mı getiriyorsunuz, sizin feodal yapınız var mı? Belediyecilik denince ne anlıyorsunuz?

Ben 7 göbekten Urfalıyım. Ailem buraya 700-800 yıl önce Suriye'den asker olarak gelmiş. Urfa, bizim anayurdumuz. Biz bir aşirete mensup değiliz ama her aşirete dahiliz. Her aşiret bizi tanır, her aşirette bizi sever. Bir aşirete mensup değilim, küçük bir aileye mensubuz. Dayım, amcam geçmişte milletvekilliği yapmıştır ama Urfa'da tüm aşiretler benim aşiretimdir.

Her gün bu yol, bu park düzelmiyor, burada bir problem var diye şikayet ediyoruz. Belediye başkanı olarak bu sorunları çözebileceğimizi düşünüyorum. Elimizi taşın altına koymak için bağımsız belediye başkan adayı oldum. Bana partiden teklif geldi, parti başkanlığı teklif etmek için Bakan buraya geldi. İsim vermek istemiyorum, kabul etmedim ve bağımsız aday oldum. Bir başkanın vizyonu olacak. Büyükşehir Belediyesi bir karar alacak ve milletin aleyhine ise ben elimden geleni ortaya koyar yaptırtmam. Haliliye bölgesinde eski hal pazarı yanında 20 katlı bina yapıldı, ben buna asla ve asla müsaade etmezdim. 40 yıldır bu Divan Yolu Caddesi ile oynanıyor, kaldırımlar söküldü, defalarca yapıldı. Ben gelince 10 düşünüp 1 defa yapacağım, memleket ne istiyorsa onu yapacağım. Urfa'daki parklarda kış aylarında bir işlev yok. Bu parkları yaz ve kış işlev hale getireceğim. Ailesinde çocukları olan 2 ve 5 yaş arasındaki çocukları maddi imkansızlıktan dolayı kreşe gönderemiyorlar. Beton ve demir kullanmadan o parklarda ailelerin çocuklarını eğitebilmeleri için kreşler yapacağım. Eğitmen, psikolog, güvenlikle bu kreşleri halkımız hizmetine sunacağım. Çocuklarını kreşe bırakan kadınlarımıza da iş bulacağım, onlara diyeceğim gelin bize çiçek üretin. Bu memlekette park ve bahçelerde kullanılan çiçekler İzmir, Antalya ve Mersin'den geliyor. Biz bu çiçekleri Urfa'da parklarda üreteceğiz. İlk etapta bu iş için 100 kadın kardeşimi alacağım.

 

Abdullah Aslan: Haliliye Belediye Başkanlığına seçilirseniz nasıl bir mega projeniz olacak? Türkiye'ye örnek olacak bir projeniz var mı?

Uydu kent mega projedir. Uydu kent yapacağım yerler 5, 6 ve 7. sınıf tarım arazileri olacak. Tarım arazilerine uydu kent yapmayacağım. Ben belediye başkanı olsam tarım arazilerine yapılan inşaatları iptal ederim ve buraları imara açanları da mahkemeye veririm. Uydu kenti çok uzakta da yapmayacağım, 14 kilometrenin dışında uydu kent yapmayacağım. Çünkü o insanları şehir merkezine getirmek da sorun olur, bu nedenle uydu kent projesini şehir dışından çok uzak yerde yapmayacağım.

Urfalı çalışma istiyor, Urfalı sağa sola eziyet etmeyi istemiyor. 5 Yıl belediye başkanlığı yaptıktan sonra bir daha olmayacağım. Bu memlekete bu kültürü yerleştirmek lazım. Üç dönem milletvekili, bir dönem belediye başkanlığı yapıyor yine de bu koltuğu  bırakmıyor, bırak da bu görevi başkaları artık yapsın.

"Urfa'da engeli köyü yapacağım"

Engelli çocukların anne ve babaları "Acaba bize bir şey olursa çocuğum nasıl olur?" diye soruyorlar kendi kendilerine. Bu çocuğun sahibi Allah, ondan sonra şehrin belediyesidir. Belediye doğumdan ölüme kadar sorumludur. Belediye bir çocuğun her şeyinden sorumludur. Engelli Köyü yapacağım. Bu projeyi de Uydu kentin yanında yapacağım, orada yaşayan insanların gözü 'Engelli Köyü'nde kalacak çocuklarda olsun. Türkiye'de bir ilki Urfa'da yapmazsam namerdim ben, ben seçilirsem bunu yapacağım. Hiç yapamazsam kendi arazimde yaparım. Benim 65 yaşından sonra bu memleketten alacağım yok vereceğim var.

 

"Hukuk birimi oluşturacağım"

Bu memleketin elektrik sorunu var. Günde 3-4 kez elektrikler kesiliyor. Vatandaşın elektrik kesintilerinden dolayı televizyonları, buzdolapları bozuluyor. Ben belediyede hukuk birimi oluşturacağım, DEDAŞ'a karşı bu vatandaşların hakkını savunacak. Hukuk birimi sayesinde açılacak davalarla, vatandaşların elektrikten kaynaklanan zararları ödenecek.

 

Orhan Yazar: Size göre sivil toplum örgütlerinin önemi nedir? Belediyecilik ile ilgili mevzuata hakim misiniz, değil misiniz? Yurt dışındaki belediyelerin çalışmalarından esinlenecek misiniz?

Bir toplumun olmazsa olmazı sivil toplum kuruluşlarıdır. Toplumun idarecileri, toplumu idare edenler sivil toplum kuruluşlarını kesinlikle ihmal etmemelidirler. Çünkü bakkal Bakkallar Odasına, berber Berberler Odasına, Şire Pazarı esnafı Şire Pazarı Odasına, halk pazarı esnafı Halk Pazarı Odasına kayıtlıdırlar, odalarda seçim yapılınca hem dertlerini hem de sorunlarını dile getirirler. Seçilen yönetim kurulu, eğer hakikaten memleket sever, arkadaşlarını düşünen o derneğin icap ettiği şekilde çalışmayı yeğlerlerse, dikkat ederlerse nur ala nur, götürürler işi. Bu sorunları memleketi idare edenlerin önüne götürürler. İdareciler de, bu konuyla ilgilenirler.

Sivil toplum kuruluşları benim için çok önemlidir.

Mevzuatın en güzeli  yerinde görme, yerinde tespit etme, yerinde çözmektir. Biz sorunları çözüp ondan sonra mevzuatı düşünürüz. Ben sana eziyet edeceğim, tavlanı alıp götüreceğim ama yer göstermeyeceğim, böyle bir dava olamaz.

 Avrupa'da birçok ülkeyi gezme fırsatı buldum. Türkiye'nin çok eksiği var. Nede var biliyor musunuz? Sosyalleşmede var, adalette var. Bizde adalet ölçüsü çok zayıf. Adalet, şahsın şekline göre değişir. Yani ben korktuğuma adaletli davranıyorum, korkmadığıma zalim davranıyorum. Belediyecilik kapıda başlayacak. Belediye girişinde bizzat ben oturacağım, öyle kartal yuvasında oturmak yok. Avrupa'daki belediye başkanları bisikletle belediyelere gidiyorlar, korumaları da yok. Bizde aday adayları bile korumayla geziyor.

 

Hüseyin Güzel: Bağımsız aday olduğunuz için sizi kutlarız. Çünkü bağımsız aday olan insan, memleketini seven insan ve memleketini seven insanın partisi olmaz. Kültür ve sanatla ilgili çalışmalarınızda ne var?

Urfa diyor ki; Çiğ köftemi çaldılar, kebabımı çaldılar. Yarın Urfa'nın etrafını da çalarlar. Bizler isot festivali de, kültür festivali de yapacağız. Bir Nabi, bir Fuzuli var mı? Yok. Göbeklitepe, dünyayı ilgilendiren bir konudur. Bu yedi harikadan biri olması gereken bir konudur.  Urfa'nın değeri çoktur. Bunları değerlendireceğiz. Urfa, bir dünya şehridir. Dünyada çok fazla ülke gezdim ama Urfa gibi bir şehir görmedim.

Bilal Bebe: İstihdam anlamında Haliliyeli gençlere ne gibi bir imkan sağlayacaksınız?

Ben öyle belediyenin paralarını fuzuli harcamayacağım. ilk önce bu memleketin insanı gelecek. Önce bizim vatandaşlarımız mutlu olacak. Herkes 'benim belediyem var' diyecek ama şimdi kimse böyle demiyor. Şuandaki belediyelerin hizmetlerini de hiçbir şekilde eleştirmem.

 

Celal Çiftçi: Efendim Fikir Kulübü'nü nasıl buldunuz?

Ben Fikir Kulübü'nün yabancısı değilim. Bu ortamlar memleketin iaresine, memleketin güzelliğine katkı sunuyor. Fikir Kulübü'nün bu memlekete katkısı büyük.

 

Celal Çiftçi: Son mesajınızı alabilir miyiz?

Benim mesajım son hiçbir zaman olmayacak, Urfa'ya mesajım hiç bitmeyecek. Ben bundan sonra kendimi Urfa'ya sorunlu hissediyorum. Belediye başkanı olmam, belediye başkanlığı makamına oturmam benim için çok soyut bir mevzudur, somut değildir. Bu memleketin üretimine, bu memleketin güzelliğine, bu memlekette yaşam benim için somut olanıdır. Eğer ben bu memleketin idaresine, bu memleketin güzelliğine damlanın milyonda biri kadar faydalı olursam ne mutlu bana. Eğer sizde bu gece benden bir şeyler anladıysanız, size çok teşekkür ediyorum.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER