Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Urfa'da tarihi yapılar hayat buluyor

Çoban: İnsanların yüzünü güldüreceğiz

İyi Parti Karaköprü Belediye Başkan Adayı Eğitimci Yunus Çoban, Olay Gazetesi Fikir Kulübü'nün konuğu oldu. Karaköprü'de yapacağı projelerden bahseden Çoban, hiçbir belediye başkanının yapmadığı bir çalışmayı planladığını belirterek, "İnsanların asık suratlarını güldürmeyi planlıyorum. İnsanların yüzü güldüğü zaman zaten o şehir güzeldir" dedi.

Çoban: İnsanların yüzünü güldüreceğiz
  • 04-03-2019 12:30

MUTLU GÜNEŞ/ŞANLIURFA OLAY

Gazeteci ve Köşe Yazarlarından oluşan Olay Gazetesi Fikir Kulübü'nün bu defaki konuğu İyi Parti Karaköprü Belediye Başkan Adayı Yunus Çoban oldu. Karaköprü'de yapmayı planladığı çalışmalardan bahseden Çoban, Fikir Kulübü üyelerinin sorularını yanıtladı.

 

"DEDAŞ sorununu çözeceğim"

Karaköprü Belediye Başkanlığına seçilmesi durumunda ilçesinde DEDAŞ sorununu çözeceğinin müjdesini veren Çoban, güneş enerji panelleri ile elektrik üreteceklerini belirterek, "Dışa bağımlılığı azaltabilmenin yollarını bulmalıyız. Belediye olarak elektriğe bu şekilde katkı yapmayı düşünüyorum. DEDAŞ ile bu şekilde bağımızı kurtarırım" dedi.

 

"İnsanlarla alay ediyorlar"

İyi Parti Adayı Çoban, AK Parti ve Saadet Partisi Karaköprü Belediye Başkan adaylarının, Karaköprü İlçesinde üniversite yapacakları sözü vermelerine de değinerek, "Sen üniversite açayım diyerek, milletle dalga geçeceğine bir araştırma yap: Deki benim Urfamda bu kadar işsiz üniversiteli gencim var, ben bunlara nasıl istihdam oluşturabilirim, bunları nasıl bir yerde değerlendirebilirim ama böyle bir şey yok. Sadece insanlarla dalga geçiyorlar, alay ediyorlar" diye ifade etti.

 

İşte Fikir Kulübü üyelerinin soruları ve Yunus Çoban'ın cevapları...

Celal Çiftçi: Öncelikle kendinizi tanıtabilir misiniz?

Ben Yunus Çoban. Şanlıurfa doğumuyum. Karaköprü'de doğdum, Karaköprü'de büyüdüm. Aşiretim Karaköprü aşiretidir. Eğitimci, yazarım, 3 tane kitap yazdım, kişisel gelişim uzmanıyım, proje ve tasarım uzmanıyım. Evliyim ve 2 çocuğum var.

Celal Çiftçi: Neden aday oldunuz?

Karaköprü'deki sıkıntıların içinde olan biriyim. Karaköprü'de yaşıyorum, benim evime gelen yolların kafalarına göre kapatılışı, yaşam kalitesinin düşük olması ve Karaköprü ilçesinin 13 ilçe içerisinde en gelişmiş, en lüks, en pahalı ilçe olmasına rağmen yaşam kalitesinin çok düşük olması dolayıyla Karaköprü'nün aklımızda bir otel olması benim zoruma gitti. Karaköprü'nün otel olmaması lazım, peşinden gittiğimiz insanlar düzeltemediler diye çevremin yoğun talebi üzerine aday olmaya karar verdim.

 

"GÜNEŞ ENERJİ O,PANELLERİ YAPACAĞIZ"

Bilal Bebe: Şanlıurfa'nın en büyük sıkıntılarından birisi de DEDAŞ. Halk bu konuda çok sıkıntılı. Bu konuyu çözebilecek bir projeniz var mı?

Tabi ki var. Hatta birinci projem bu; Yenilenebilir Enerji Sistemleri. Güneş enerjisini, rüzgar enerjisini kullanabilirsiniz, bu bulunduğunuz ortamın doğal tabiat durumuna bakar projeyi değerlendirirsiniz. Bize göre güneş enerji sistemleri lazım. 12 Ay boyunca Şanlıurfa'da güneş var. Bu projeyi Avrupa Birliği hibe fonlarına göndererek, destek alacağız.  Güneş enerjisi panellerini nasıl yapacağız? Avrupa Birliği fonunda önümüze engel çıkarsa Karaköprü Belediyesi, Şanlıurfa'daki 13 ilçe belediyesi arasında en fazla gelir kaynağı olan belediyedir. İmar bölgesi, teberru gelirleri, bağış gelirlerinin en fazla olduğu belediyedir. Hükümetten ol veya olmayın, 'Hükümetten değilse hizmet gelmez' diye bir önyargı var. Bu çok yanlış bir şey, hükümette olsan ve olmasan bile belediyelerin devletten gelen paraların bütçesi o ilçede yaşayan vatandaşların nüfusuna göredir. Aylık ortalama 10 ile 15 Milyon TL teberru geliri olan bir belediyeden bahsediyoruz. Karaköprü sınırları içerisinde güneş enerji tarlası olmasa dahi köylere koyacağımız, paneller veya vatandaşların binalarına koyacağımız panellerle bu sorunu kısmi yönden de haledebiliriz.

 

"DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMALIYIZ"

2019 yılındayız halen elektrik sorunu yaşıyoruz. Üretemezseniz dışarıya bağlı kaldığınız sürece siz yok olmaya mahkumsunuz. Kendi enerjinizi kendiniz üretemezseniz, kendi gıdanızı kendiniz üretemezseniz bu  para eni sonunda bitecektir. Bizim özellikle elektrikte üretim yapmamız lazım. Dışa bağımlılığı azaltabilmenin yollarını bulmalıyız. belediye olarak elektriğe bu şekilde katkı yapmayı düşünüyorum. DEDAŞ ile bu şekilde bağımızı kurtarırım. DEDAŞ, vatandaşın gözüne baka baka kul hakkı yiyor.

Bilal Bebe: Neden İYİ Parti'den aday oldunuz?

Ankara'daki siyasi oluşumları bir eğitimci olarak, bir baba olarak anlamak mümkün değil. Daha dün birbirlerine şahsiyete varan hakaretleri eden insanları ülkenin beka meselesi adı altında bir arada yürümelerine ben anlam veremiyorum. Haksızlıklara baş kaldıran insanların bir araya geldiği yerde olduğu için biz İyi Parti'yi tercih ettik.

 

"VATANDAŞLA BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİM"

Orhan Yazar: Mevcut belediye başkanlarından farklı nasıl bir çalışmanız olacak?

Hiçbir belediye başkanının yapmadığı bir çalışmayı planlıyorum. İnsanların asık suratlarını güldürmeyi planlıyorum. Bir şehri güzel yapan oranın imar planı, ağaçları değildir, insanlarıdır. İnsanların yüzü güldüğü zaman zaten o şehir güzeldir. Büyüklerimiz anlatır eskiden araba yoktu, elektrik yoktu ama insanlar gülüyordu, mutluydu. En büyük proje insanları mutlu edebilmektir. İnsanları mutlu edebilmenin yolu da onların isteklerini karşılayabilmektir, onları anlaya bilmektir. Ben proje yaptığım zaman vatandaşla birlikte hareket  edeceğim.

 

"İNSANLARLA DALGA GEÇİYORLAR"

Uğur Budak: Urfalılar sizi eğitimci kimliğinizle tanıyor. Karaköprü'de eğitimle çalışmanız olacak mı? Diğer başkan adayları, 'Karaköprü'ye üniversite kazandıracağız' vaatlerinde bulunuyor. Bunu nasıl karşılıyorsunuz?

Bir defa üniversite açma yetkisi belediye başkanlarında yok. Harran Üniversitesi var, Osmanbey, Yenişehir ve Eyyübiye kampüsleri var, yüzölçümü bakımından Türkiye'nin en büyük üniversiteleri arasında ilk 5'e girer. Öğrenci sayımız halen 20 Bin civarındadır, nüfusu 2 Milyonu geçmiş bir şehrin üniversitesinin öğrenci sayısı halen 20 Bin civarında. Bizim burada Eczacılık Fakültesi yok, havacılıkla ilgili, denizle ilgili, hukukla ilgili bölümlerimiz yok varsa da ne kadar aktif? Üniversite sözü veren adayların bundan haberi var mı? Sen üniversite açayım diyerek, milletle dalga geçeceğine bir araştırma yap: Deki benim Urfamda bu kadar işsiz üniversiteli gencim var, ben bunlara nasıl istihdam oluşturabilirim, bunları nasıl bir yerde değerlendirebilirim. Sadece insanlarla dalga geçiyorlar, alay ediyorlar ve utanmadan çıkmışlar "Üniversite açmak benim projemdir, o benim projemi çaldı" diyorlar. Bu üniversite olayı hikaye. Bunu söyleyenlerden birisi de "Biz Müslümanlıkla bilimi birleştireceğiz" dedi. Bunu söyleyen adam Müslümanlığı biliyor mu? Müslümanlıkla bilimi birleştireceğim demek ne demek yani. Bilimin başı Allah'tır.

 

"BİR ÜLKEYİ BATIRMAK İSTİYORSANIZ EĞİTİMİYLE OYNAYIN YETER"

Bizim de eğitimle ilgili çalışmamız var. Bizim eğitimimiz Cumhurbaşkanımızın iki dudağı arasındadır. Hapşurdu mu sistem değişiyor, torunu şikayet ettiğinde sistem değişiyor. Bir ülkeyi batırmak istiyorsanız oraya asker göndermenize gerek yok, eğitimiyle oynayın yeterdir, bir nesili, bir çağı yok edersiniz. Kurs merkezleri ve çocuk eğitim merkezleri belediye bünyesi altında Milli Eğitim ile yapılacak protokolle açacağım. Eğitimde eşitlik ilkesi için İstanbul'da, İzmir'de eğitim gören evladımızla buradaki evladımız da aynı eğitimi görsün diye uğraşacağım. Karaköprü halkına ücretsiz hem üniversiteye hazırlık hem liselere hazırlık hem de çalışan anne ve babalarının çocuklarını bırakabileceği eğitim merkezleri açmayı planlıyorum.

"KİMİ FAYDALI GÖRÜRSEM ONU DESTEKLEYECEĞİM"

Muhittin Yener: Engelli bireylerle ilgili çalışmanız olacak mı? Büyükşehir'de aday çıkarmadınız, kimi destekleyeceksiniz?

Benim proje dediğim şey asıl hizmetlerin dışında olanlardır. Engellilerle ilgili çalışma yapmak bir proje değildir, o benim asli vazifemdir. Engellilerin yolunu yapmak, engellilerin zaman geçirebileceği bir park yapmak bir proje değildir, bu onların hakkıdır.

Yaklaşık 2, 2 buçuk aydır, ittifakla ilgili birçok görüşmeler oldu. Urfa'da kirli hesaplar içerisinde siyaset yapan insanlar var. Ben şimdi halihazırdaki yönetimi devirmek için daha kötüsünün peşinde neden gideyim? Partimiz Büyükşehirde kimi destekleyeceğimiz yönünde açıklamada bulunmadı ama ben şahsım kimi daha faydalı görürsem onu desteklerim.

Celal Çiftçi: Yunus Çoban'a neden oy verelim?

Diğerlerine göre en yakışıklı aday benim. Karaköprü'de adaylar içerisinde profil değerlendirmesi yaparsınız; Bu aday diğerlerine göre daha diktir, sözünün eridir, daha inatçıdır, yaparım dediyse yapar demesinden dolayı bana oy vereceksiniz.

 

"HER AY GELİR VE GİDERİM AÇIKLAYACAĞIZ"

Celal Çiftçi: Sizin yönetim şekli şeffaf olacak mı?

Ben mevcut belediye başkanının belediye borcunu açıklamasını istedim. Nasıl bir enkazı alacağımızı bilelim, ona göre hazırlık yapalım. Çok batmış bir durumdaysa geri çekilelim, belki biz hal edemeyiz o işi. Bu çağrımızdan sonra belediyenin 6 Milyon-10 Milyon borcu var denildi. Bu matematik değil mi? Alınan krediler borç değil mi? Kendi borcunu bilmiyorsun, bu kadar ciddiyetsizlik olmaz. Sen bakkal mı çalıştırıyorsun ki? Bakkal bile borcunu bilir. Ben belediye başkanı olacağım, muhasebe müdürü olmayacağım. Her ayın sonunda gelirimiz, giderimiz diye bilançomuzu internet sitemizden paylaşacağım.  Benim abdestimden şüphem yok.

Celal Çiftçi: Son olarak Fikir Kulübünü nasıl buldunuz?

Samimi buldum, sıcak buldum, çalışmalarınızı takip ediyorum. Kimseye eyvallah çekmeden sadece gördüğünü, bildiğini, dürüst ve doğru yapan bir ekip gördüm. Beni ağırladığınız için sizlere teşekkür ederim.

 

Celal Çiftçi: Biz sizlere teşekkür ederim.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER