Cidir: Urfa'yı karanlıktan aydınlığa çıkaracağız

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cıdır, CHP'nin 31 Mart seçimlerinde zaferle ayrılması durumunda Şanlıurfa'yı karanlıktan aydınlığa çıkaracaklarını söyledi.

Cidir: Urfa'yı karanlıktan aydınlığa çıkaracağız
  • 04-01-2019 10:40

RÖPORTAJ: BİLAL BEBE

CHP İl Başkanı Hayrettin Cidir, Köşe Yazarımız Bilal Bebe'nin sorularını yanıtladı. 31 Mart yerel seçimleri üzerine yapılan röportajda çok önemli açıklamalarda bulunan Cidir, Şanlıurfa'nın en büyük sorununun elektrik ve sağlık olduğunu söyledi.

 

"Adayımız halktır"

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerle ilgili de konuşan Cidir, "Bizim Urfa'daki adayımız halktır. Halkın bize göstereceği adres, reçete ve rapor doğrultusunda hareket edeceğiz. Amaç Şanlıurfa'da başarıyı yakalamaktır. Başarının sırrı nedir, başarıyı ne şekilde yakalarız? düşüncesiyle hareket ediyoruz" dedi.

 

"Herkes perişan"

CHP İl Başkanı Cidir, herkesin perişan bir halde olduğunu belirterek, "Halk tabi ki karanlıktadır. İşçi perişan, çiftçi perişan, esnaf perişan, emekli perişan, şoförler perişan. Perişan olmayan bir vatandaş var mıdır? Ekonomik olarak etkilenmeyen bir vatandaş var mıdır? Bana göre herkes perişandır" diye ifade etti.

 

"Su parası almayacağız"

CHP olarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandıkları takdirde yapacakları projelerden de bahseden Cidir, "Asgari geçim altında maaş alan vatandaşlarımızdan su parası almayacağız. Elektrik faturasının yarısını da Büyükşehir Belediyesi karşılayacaktır" dedi.

 

İşte Bilal Bebe'nin CHP İl Başkanı Hayrettin Cidir ile yaptığı röportaj;

Kendinizi tanıtabilir misiniz?

 Ben Hayrettin Cidir. 1963 Hilvan doğumluyum. Şuanda CHP Şanlıurfa İl başkanlığı görevini yürütmekteyim. Parti il yönetiminden almış olduğumuz destekle elimizden geldiği kadar Urfa'ya hizmet etmek amacıyla bu  koltuğa oturduk. Bu koltuğun amacı; Urfa'ya hizmet etmek, Urfa'dan gelen istekler doğrultusunda siyaset yapmak, proje yapmak ve halkın sorunlarına cevap aramaktır.

 

Şanlıurfa'da ana muhalefeti temsil eden partinin başkanısınız. Şanlıurfa'da hastanelerimizde birçok başhekim geçici görev yapmaktadır. Bu konuda düşünceleriniz ne?

Sağlık, her şeyin üstündedir.  Sağlık, siyasetinde üstünde olmalı, Urfa'nın da üstünde olmalıdır. Sağlıksız bir toplum, yok olmaya mahkum olan bir toplumdur. Sağlıksız bir toplum üretemeyen bir toplumdur. Bizim muasır medeniyet seviyesine çıkmamız için sağlıklı olabilmemiz lazım. Sağlıkta sağlıklı bir kaliteden geçer. CHP Milletvekilimiz, bu konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı, Sağlık Bakanlığına sordu.  Şanlıurfa'da kaç tane başhekimsiz? Başhekimsiz hastane, sermayesi olmayan bir ev demektir. Yönlendiricisi olmayan bir yerden başarı beklenmez yani başhekimsiz bir hastaneden de başarı beklenemez.  Durum böyle olunca Şanlıurfa sağlığında kaliteli bir hizmet yapılamaz. İktidar vekillerimiz, Urfa'nın sorunlarıyla ilgilenmiyor, sadece Sağlık İl Müdürü, başhekim benim yakınım olsun düşüncesindeler.

 

Şanlıurfa'da DEDAŞ çok ciddi bir sorun. Peki bu sorun size nasıl yansıyor? CHP'nin bu konudaki görüşleri nelerdir?

Şanlıurfa'nın en büyük sorunlarından birisi elektrik sorunudur. Ne yazık ki Şanlıurfa'da Dicle Elektrik adı altında özelleştirmeyi yapan hükümetimiz, sosyal devlet anlayışı içerisinde bunu gözetlemeliydi. DEDAŞ, vatandaşa kestiği faturaların 5 gün içerisinde ödenmemesi durumunda elektrikleri kesiyor.  Vatandaşımız, kesme ve bağlama parası da 48 TL ödüyor. Yoksul bir vatandaşın normalde ayda tüketeceği fatura 50 TL civarıdır. Ama DEDAŞ ne yapıyor, normal bir vatandaşın 26 TL aktif elektrik kullanmışsa buna vergiler, dağıtım bedeli  ve benzeri eklendiğinde 70 TL'ye denk geliyor. DEDAŞ resmen vatandaşı soyuyor, devletimiz de buna seyirci kalıyor. İnşallah Şanlıurfa  halkının desteğiyle 1 Nisan günü Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı belediye başkanlığı koltuğuna oturursa yapacağımız ilk iş, vatandaşımızı DEDAŞ'ın bu zulmünden kurtarmak olacaktır. Nasıl yapacağız? Güneş enerji sistemleriyle Urfa'yı karanlıktan aydınlığa çıkaracağız. 130 Milyon Dolar bir yatırımla Şanlıurfa'nın elektrik sorunu çözülebiliniyor. Böyle bir imkan var, neden Urfa'yı yönetenler bunu yapmadı, Urfa'yı karanlıkta bıraktı. Bu konu, acilen çözülmesi gereken bir konudur.

Seçimler hakkındaki yorumlarınızı alabilir miyiz?

Türkiye, kendisini 2012 yılından bu yana neredeyse hemen hemen her yıl seçim yılı olarak kendini görmüştür. Seçimin sıcaklığı halen üzerimizdeyken, ikinci seçim devreye giriyor. Vatandaşa da Allah yardım etsin. Bu bilinçli olarak yapılıyor ki, vatandaş sorgulamazsın. Seçimler 4-5 yılda bir yapılırsa vatandaşta bir sorgulama, bir düşünme olur. Bundan 5 ay önce bir seçim yaptık, şimdi yine bir seçime gidiyoruz. 31 Mart günü Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da yerel seçim yapılacak.

 

CHP'nin 31 Mart'taki Büyükşehir Belediye Başkan adayı kim olacak?

Bizim Urfa'daki adayımız halktır. Halkın bize göstereceği adres, reçete ve rapor doğrultusunda hareket edeceğiz. Amaç Şanlıurfa'da başarıyı yakalamaktır. Başarının sırrı nedir, başarıyı ne şekilde yakalarız? düşüncesiyle hareket ediyoruz.

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun muhalefeti Şanlıurfalıları tatmin ediyor mu?

Sayın Genel Başkanımız, demokrasi adına, hak ve özgürlükler adına her türlü özveride bulunmuştur. Hiçbir zaman genel başkanlık koltuğunu düşünmemiştir, düşündüğü tek şey; Halkı, karanlıktan aydınlığa çıkarma metodunu izlemiştir.

 

Halk karanlıkta mı?

Halk tabi ki karanlıktadır. İşçi perişan, çiftçi perişan, esnaf perişan, emekli perişan, şoförler perişan. Perişan olmayan bir vatandaş var mıdır? Ekonomik olarak etkilenmeyen bir vatandaş var mıdır? Bana göre herkes perişandır. Günümüzde bazı medya kuruluşlarını ele geçiren güç, her şeyin güllük, gülistanlık içerisinde olduğunu gösteriyor. Eğer medya susarsa, kendi çıkarları doğrultusunda toplumu yönlendirirse bu dünyada olduğu gibi diğer dünyada da vebali büyüktür.

 

Şuan ki mevcut belediye başkanı ile iktidarın yeni büyükşehir belediye başkan adayı arasındaki farkı veya diyalogu  nasıl görüyorsunuz?

Urfa'da taş üstüne taş koyan herkese teşekkür ediyorum. Düşüncesi, fikri ne olursa olsun eğer bir insan, Urfa'ya emek vermişse, kıymetli zamanını Urfa'ya harcamışsa Allah kendisinden razı olsun. Hani derler ya; Terazi vatandaşın elindedir. Vatandaş, günü gelecek bunların yaptıkları hizmetleri terazinin kefesine koyacaktır, yaptıklarını ve yapmadıklarını tartacaktır. Biz bunu halka bırakıyoruz, halkımız 31 Mart'ta bunun en iyisini yapacağına inanıyorum. Polemik ortamı yaratmak istemiyorum. Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı Urfa'da miting yaparken; "Ben eski parayla size 38 kat trilyon para gönderdim hizmet için. Şimdi ben de soruyorum; Sayın Cumhurbaşkanımız Şanlıurfa'ya 38 Kat trilyon para göndermişse bu paranın  muhatabı, bu paranın kullanıcısı olan kişiler, birimler, kuruluşlar kimlerdir? Bu paranın harcamasını bir rapora dökebilirler mi? Bu para gerçekten Urfa'ya harcansaydı, Urfa bir mega kent olurdu, Urfa'nın çehresi değişirdi. Urfa'da her yıl kaldırım taşları değişiyor, yazık günah.

 

Eğer partinizin belediye başkan adayı seçimi kazanırsa, ona ne Şanlıurfa'ya hizmet etmek adına ne önerirsiniz?

Urfa sınırları içerisinde yaşayan tüm vatandaşlarımıza şu müjdeyi vereceğim:

1-Asgari geçim altında maaş alan vatandaşlarımızdan su parası almayacağız. Elektrik faturasının yarısını da Büyükşehir Belediyesi karşılayacaktır.

2- İmar parası alınmayacak.

3-Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza yönelik ulaşım ücretsiz olacak.

 

Bizi ağırladığınız için teşekkür ederim.

Ben sizlere teşekkür ediyorum.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER