Lisanss
dclisans
inşat

Bağış: "Zillet ittifakı kaybedecek"

Avrupa Birliği eski Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış; “Şanlıurfa’da Beyazgül kazanacaktır. Bölgesel dinamikler AK Parti’nin adayını destekleyecek” dedi.

Bağış:
  • 25-12-2018 10:36

Avrupa Birliği eski Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Türkiye’yi, dünya siyasetini ve yerel seçimleri konuştuk. Tuttuğu takımdan en sevdiği yemeklere kadar her soruya içtenlikle cevap veren Egemen Bağış, Cumhur İttifakının Güneydoğu’da sürpriz yapacağını söyledi.

Gazeteniz Şanlıurfa Olay’a konuşan Bağış, Şanlıurfa’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gönlünde ayrı bir yeri olduğunu ifade etti. Köşe yazarımız Oğuzhan Müezzino’nun, Egemen Bağış ile gazetemize özel yaptığı söyleşide bakın neler söyledi.

"Urfa, yanlış tercihte bulunmaz"

*AK Parti Şanlıurfa’da eski il başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ü aday gösterdi. Neler söyleyeceksiniz?

Ak partinin adayı bellidir. Ak Parti’nin adayı Şanlıurfa’nın bütün dinamiklerinin ortak desteğiyle seçilecektir. Şanlıurfa dünyanın en önemli medeniyet merkezidir. Urfa Hz. Adem’in, Hz. İbrahim’in insanlığa huzur veren mesajlarını yaydıkları merkezdir. Urfa zillet ittifakına prim vermez. Sayın Cumhurbaşkanımızın gönlünde Urfa’nın ayrı bir yeri vardır. Urfa insanlık tarihinde çok önemli bir rol oynamıştır. Urfa Hz. İbrahim’in şehridir ve yanlış tercihte bulunmaz.

*Güneydoğu’da çok sayıda belediyeye kayyum atandı. Belediye kaynakları terör örgütü PKK’ya veriliyor diye. Bu seçimde kayyum atanan belediyelerde ne olur?

Kayyum durup dururken atanmadı. O belediyeleri yönetmeleri için seçilen siyasilerin devletin kaynaklarını terör örgütüne peşkeş çektikleri için atandı. Bu illerde de AK Parti ve Cumhur İttifakının sürpriz yapacağına inanıyorum. Velev ki bu illerde başka ittifak kazanırsa o zaman da o kazanan kişinin tasarruflarını izlemek lazım. Onlarda terör örgütüne kaynak aktarırlarsa oraya da yeniden kayyum atanır.

*İstanbul için Cumhur İttifakının TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ı göstereceğine kesin gözüyle bakılıyor.  Yıldırım için bir de özel statü verileceği konuşuluyor. Böyle bir statüye ihtiyaç olur mu?

Binali Yıldırım’ın tecrübesi İstanbul’da deniz hatlarını kuran adam, İDO’nun efsanevi genel müdürü, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı Ulaştırma Bakanı. 15 Temmuz’a karşı dik duruşuyla ruhunu bir dolara satmışlara karşı koyduğu tavırla halkın gönlünde taht kurmuş bir kişi. Şimdi de İstanbul’da bana ihtiyaç varsa memnuniyetle gelirim hizmet ederim anlayışını ortaya koydu. Yıldırım’ın karşısında siyasette çıraklık seviyesine gelememiş bir adayın şansı yoktur. Özel bir statüye gerek yok. Binali beyin bu saatten sonra Başbakanlık yapmış bir kişiye özel bir kanunla statü verilmesşne gerek yok. Onun, halkın gönlünde bir statüsü var. Böyle bir kişiye protokol uygulayacak bir bürokrat düşünemiyorum. Bu ülkeye bir ömür boyu verdiği hizmet vardır. Binali bey makamlarından güç alan bir kişi olmadı o olduğu makamlara hep güç kattı. Ve liderine son derece bağlı bir kişi olarak ön plana çıktı. Sayın cumhurbaşkanımızın gerçek bir dava adamı.

"İmamoğlu oyuna geldi"

*CHP ve İYİ Parti İstanbul için CHP’li Ekrem İmamoğlu’nu gösterdi. İmamoğlu hakkında neler söyleyeceksiniz?

Şimdi bu CHP’nin tipik taktiği. Kılıçdaroğlu partide biraz yükselen kendine rakip olabilecek kimi görürse onu bir yerlere aday yapıp siyasetten pasifize etmek istiyor. Bunu daha önce Sarıgül’e yaptı, Muharrem İnce’ye yaptı. Şimdi de İmamoğlu’nu rakip gördü. Kendisi de biliyor ki, İstanbul’da bir ilçe belediye başkanının diğer ilçelerde tanınma imkanı sıfırdır. İlçe belediye başkanları sadece kendi ilçelerinde bilinirler. İmamoğlu da yaşam tarzı olarak bir CHP’li figür değil. Bugün CHP il başkanı yediği domuzun  kemiklerini gösterirken böyle bir aday çıkarmaları ne kadar samimi bu tartışılır. Ben 31 Mart’ta AK Parti’nin adayının karşısında şansı yok. CHP’ye hayırlı olsun. İstanbullular hizmetten yana tercih kullanırlar . İmamoğlu Kılıçdaroğlu’nun tuzağına düştü.

*Cumhur İttifakı bitti diyenler yanıldı. Yerel seçimlerde de ittifak ortak kararlar alarak alarak adaylarını gösteriyorlar. Cumhur İttifakının daha da güçlenmesini neye bağlıyorsunuz?

Bu ittifak durup dururken ortaya  çıkmış bir ittifak değil. İttifakın doğum anı belki de cumhuriyet tarihimizin en karanlık anıdır. Bu ittifak 15 Temmuz gecesi doğdu. Sayın Bahçeli’nin devletin bekası için ortaya koyduğu bu kararlılığı Türkiye’de herkes takdir etmektedir. Yerel seçim öncesinde de kendisi bir kez daha o hassasiyetini ortaya koydu. Çünkü tehlikenin geçmediğini çok net gördü. Tarihte 16 devlet kurmuşuz 15’ini düşman yıkamamış. Hepsini içeriden çıkan fitne ile biz yıkmışız. Bahçeli bunu görüyor ve kendi üzerine düşeni yapıyor, aynı hassasiyeti sayın cumhurbaşkanımız da gösteriyor. MHP’ye karşı rencide edici eylemlere kendisi en sert tepkiyi gösteriyor. Bu ittifak Cumhuriyetimiz için çok önemlidir.

"Onlarınki zillet ittifakı"

*CHP-İYİ Parti’de yerel seçimlerde resmi olarak ittifak kurduklarını açıkladılar. CHP ve HDP’li yöneticilerin görüşmeleri de devam ediyor, resmi bir açıklamada yok bu haberlere bir yalanlama da yapmıyorlar. Bu ittifak millet nezdinde karşılık bulur mu?

Bunlar zillet ittifakı. Burası demokratik laik bir hukuk devletidir. İsteyen istediğiyle ittifak yapar bunu değerlendirecek olan millettir. Millet binlerce insanımızın katili PKK’nın uzantısıyla ve FETÖ izlerini üzerinden atamamış partiyle kurulan ittifakı hak görüyor. Artık onlar her şeyi alalen yapıyor. Otellerde görüşüyorlar ve bunu yalanlamıyorlar. MHP’den devşirdikleri birini Ankara’ya nasıl aday yaptıklarını da millet görüyor. Bunu bizde 17 – 25 Aralıkta yaşadık. Yüzlerce iftira atıldı ama zaman ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. Halk ödül isteyene ödül ceza isteyene de ceza veriyor.

*Kılıçdaroğlu bir ana muhalefet partisi lideri gibi mi siyaset yapıyor?

Baykal’a kurulan kaset kumpasıyla ortaya çıktı. Aday değilim deyip nasıl aday olduğuna bakarsanız neden genel başkan yapıldığını görürsünüz. Darbe öncesi ABD büyükelçisiyle yemeği ben yemedim. Kılıçdaroğlu’nu Cumhuriyet tarihinde ilk defa yasadışı montajlı ses kaydını mecliste dinletecek kadar vatanına nasıl yaklaştığını, nasıl bir duyarsızlık içinde olduğunu biz anlatıyorduk ama insanlar anlamakta zorluk çekiyordu. 15 Temmuz akşamı Bakırköy belediye başkanının evinde saklanıp çayını içtiğini gördükten sonra milletin kalbinde nerelere düştüğünü hepimiz gördük. Böyle bir liderle CHP’nin çok yol alması mümkün değil. Türkiye’nin ana muhalefet partisi kendi içindeki kavgayı bitiremeyen ve yetersiz bir liderle yönetilemeyen bir parti oldu.

ZEYBEKÇİ ZORU BAŞARACAK

İzmir bugünkü belediyeciliği hak etmiyor. İzmir çok daha iyisine layık. Bu sorunları çözecek, vizyoner, ülkesine sevdalı, Ankara ile kavga etmeden yerelde hizmet edecek birine ihtiyaç var. O nedenle Cumhurbaşkanımız Nihat Zeybekçi’yi aday gösterdi. Cumhur ittifakı ile Zeybekçi zoru başaracaktır. Karşısına çıkartacakları aday Nihat bey gibi bilgili ve vizyon sahibi değildir. İzmir bu fırsatı iyi değerlendirmeli.

SEÇİMLERİ ETKİLEMEZ

Türkiye’de seçim var diye biz ulusal çıkarlarımızdan ve milletimizin huzurundan, bekasından vazgeçemeyiz. Bugüne kadar sayın Cumhurbaşkanımızın sloganı hep şu oldu. Türkiye kazanacaksa varsın biz kaybedelim. Biz gelecek nesilleri düşünerek siyaset yapıyoruz. Biz seçim var diye terör örgütünün kök salmasına izin veremeyiz. Almanya’ya giderek terör örgütü temsilcileriyle görüşen Kılıçdaroğlu da bunun hesabını sandıkta verecektir.

--- KISA SORULAR---   

·        Reis

Adam gibi adam Recep Tayyip Erdoğan

·         Türkiye

Vatan

·         Millet

Mensubu olmaktan onur duyduğum insan topluluğu

·         Aile

Uğruna canımı vereceğim değer

·         Aşk

Tutku ile bağlı olduğum sevdiğim

·         Şanlıurfa

Medeniyetlerin doğum yeri

·         En son izlediğiniz sinema filmi

Bohami Rapsodi’nin hayatını anlatan bir film

·         Kaç saat uyuyorsunuz?

6.5

·         Hangi takımın taraftarısınız

Fenerbahçe

·         En sevdiğiniz yemek

Siirt dolması

·         En son okuduğunuz kitap

Son yazdığım Başmüzakerecinin kalaminden kitabımı okusunlar. Şu anda Muhammet Yunus’un 3 sıfırlı bir dünya kitabını okuyorum.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER