Sıradaki Haber: Ceylanlar’da Giresun mesaisi

Ayhan mecliste konuştu

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, "AKP iktidarının geliştirdiği eğitim politikaları sorunları çözeceği yerde her yıl yeni sorunları ve bu sorunlarla birlikte yeni eşitsizlikler, mağduriyetler yaratmaktadır" dedi.

Ayhan mecliste konuştu
  • 17-12-2014 12:51

HDP milletvekilleri, TBMM Genel Kurulu'nda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ile üniversitelerin bütçelerinin görüşülmesi sırasında söz aldılar.     HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan da eğitim sistemindeki mevcut uygulamaların öğrenciler arasındaki eşitsizlikleri artırdığını savundu. İktidarların kendi gibi düşünen nesilleri yetiştirmeyi hedeflediğini ve özgürlükçü anlayışlardan uzaklaştığını belirten Ayhan, AK Parti iktidarının da bu anlayış içinde eğitim sisteminde sürekli değişiklikler yaptığını ifade etti. 

 Eşitsizlikler, mağduriyetler yaratmaktadır

Öğretmenlerin maaş ve sosyal haklarına da değinen Ayhan, eğitim emekçilerinin insanca yaşayabilmek için ek iş yapmak zorunda kaldıkları değerlendirmesinde bulundu. Ayhan, şöyle devam etti:"Sayın Bakan bu tablo karşısında kendisine yöneltilen sorulara cevaben, 'olsa dükkan senin' demektedir. Saraylara, TOMA'lara, gaz fişeklerine, güvenlik harcamalarına dükkanın kasasının sonuna kadar açılmasına ses çıkarmayan ses çıkarmayan Sayın Bakan, söz konusu öğretmenlerin maaş almaları olunca Bakkal Erdal gibi bin dereden su getirmektedir. AKP iktidarının geliştirdiği eğitim politikaları sorunları çözeceği yerde her yıl yeni sorunları ve bu sorunlarla birlikte yeni eşitsizlikler, mağduriyetler yaratmaktadır." 

 Ana dilde eğitim verilmeli

Kürt vatandaşların ana dilde eğitim hakkına ilişkin taleplerinin her geçen gün arttığını ve bu konuda sabırlarının tükendiğini ifade eden Ayhan, "Halkların taleplerini görmezden gelmenizin günümüzde geçerliliği kalmamıştır. Geldiğimiz noktada Kürt halkının ana dilde eğitim hakkı yok sayılmaya devam edilirse bu yıl olduğu gibi bundan sonraki yıllarda da Kürt halkı sizlerden icazet almadan kendi okullarını açıp, kendi eğitim kurumlarını inşa etmeye devam edecektir" diye konuştu. 

 Üniversiteler özerk yapılar olmalıdır

 

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora ise üniversitelerin bütçeleri üzerine yaptığı konuşmada, iktidarın üniversitelere yaklaşımını eleştirdi. Nitelikli eğitim için demokratik katılım ve kamusal denetim gerektiğini belirten Dora, "Bu bağlamda üniversiteler özerk yapılar olmalıdır. Akademik özerkliğin amacı, üniversitelerin kendi stratejik planları uyarınca diğerlerinden farklı olabilmesinin gerçekleşmesidir. Türkiye'de de üniversiteler insan, toplum ve doğa yararına yeniden kurgulanmalı, özerk yapılara dönüştürülmeli, öğretim üyeleri ve öğrencileriyle birlikte dünya bilim ailesinin üretken ferdi haline getirilmelidir" ifadelerini kullandı.  Dora, atamaları gerçekleştirilemeyen Kürtçe öğretmenleri olduğunu da belirterek, Milli Eğitim Bakanı'nı bu konuya daha duyarlı olmaya çalıştı.


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER