Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: Yaptığımız haber üzerine yol asfaltlandı
Beysade

Ayhan eski stadyumun yerini sordu

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, 11 Nisan Şehir Stadyumun yıkılıp yerine AVM’nin yapılması ile ilgili Meclise soru önergesi verdi.

Ayhan eski stadyumun yerini sordu
  • 20-12-2016 09:58

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesi, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan 11 Nisan Şehir Stadyumunun yeşil alan yapılması için yıkılması, ancak yeşil alan yerine alışveriş merkezi yapılmasını HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Meclise taşıdı. İbrahim Ayhan, “Şanlıurfa Merkez Haliliye ilçesi, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan ve kentin önemli nefes borularından biri olan 11 Nisan Şehir Stadyumu, olimpik havuz ve çay bahçeleri, 2014 yılında ‘yeşil alan’ olarak şehre kazandırılacağı vaadi ile yıkılmıştır. Şanlıurfa kamuoyunun ve STK’ların yoğun itiraz ve eleştirilerine rağmen alanın önemli bir bölümüne ticaret merkezi yapılmasını da kapsayan 11 Nisan Projesi Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nce onaylanıp, projenin uygulanmasına başlanmıştır.” dedi.

‘Yeni bir proje tadilatının hazırlandığı iddia ediliyor’

Ayhan, “Şanlıurfa kamuoyu ve ilgili STK’lar tarafından, projenin uygulama aşamalarında 3 kez revize edildiği, bu revizeler ile birtakım çevrelere rant sağlandığı, bu revizeler ile Ticaret Merkezi alanlarının genişletildiği; 3 kez revizeye rağmen kaçak yapılar bulunduğu, bu kaçak yapılardan birinin bir AVM firmasına kiralanıp, satışa sunulmak üzere eşyalarının yerleştirildiği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nce bu işyerine ruhsat verildiği, suç olan bu uygulamaya yasallık kazandırmak için yeni bir plan proje tadilatının hazırlandığı iddia edilmektedir.” diye belirtti.

“Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Şanlıurfa genelinde yaptığı yatırımlara finansman sağlamanın esas alındığı, bu projeden elde edilecek gelirin Gençlik ve Spor Bakanlığı'na aktarılacağı iddia edilmektedir.” diyen HDP’li İbrahim Ayhan, “Şanlıurfa şehir merkezinin göbeğinde bulunan söz konusu bu alana bu ölçekte bir ticaret merkezinin yapılması, söz konusu bölgede zaten sorunlu olan trafik akışının, eklenecek yoğunluk ile birlikte içinden çıkılmaz bir hal alacağını değerlendirmekteyiz.” şeklinde ifade etti.

Milletvekili İbrahim Ayhan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması için şu soruları sordu:

1. ‘Yeşil Alan’ yapılacağı vaat edilen bir alanın Ticaret Merkezine dönüştürülmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

2. 11 Nisan Projesi’nin 3 kez revize edildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu revizelerin gerekçeleri nelerdir?

3. Projenin revize gerekçelerinde ticaret merkezi alanının genişletilmesi konusu mevcut mudur?

4. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nce onaylanan 11 Nisan Projesi’nin revizeler yapılmadan önceki halinde ticaret merkezine ayrılan alan kaç metrekaredir? Projedeki revizelerden sonra bu alan kaç metrekareye çıkarılmıştır?

5. Ticaret Merkezi alanındaki artışın ticari değeri kaç TL’dir? Bu ticari değer hangi kişi veya kurumların tasarrufunda olacaktır?

6. Ticaret merkezinin 2. otoparkının iş yerine dönüştürüldüğü iddiaları doğru mudur? Doğru ise Büyükşehir Belediyesi bu uygulamaya dönük herhangi bir işlem yapmış mıdır?

7. Söz konusu projede kaçak yapıların bulunduğu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin bu kaçak yapılara ruhsat verdiği, daha sonra yeni bir plan proje tadilatının hazırlandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

8. Bu proje ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Şanlıurfa genelinde yaptığı yatırımlara finansman sağlamanın amaçlandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise proje bitiminde Gençlik ve Spor Bakanlığı'na sağlanacak finansman miktarı nedir?

9. Belediyelerin bakanlıklara finansman sağlama gibi bir görev ve sorumlulukları mevcut mudur?

10. Proje hazırlanırken projenin bulunduğu bölgedeki trafik yoğunluğu ve projede yer alan ticaret merkezinden kaynaklı oluşacak ek trafik yükü dikkate alınmış mıdır?

11. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nce, projenin bitiminde oluşacak trafik sorunları konusunda herhangi bir önlem alınmış mıdır? Alınmış ise bu önlemler nelerdir?HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER