Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Festival öncesi lansman düzenlendi

AK Partili Yılmaz dış politikayı değerlendirdi!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ilçe kongrelerine katılmak üzere geldiği Şanlıurfa’da gündeme dair açıklamalarda bulundu. Şanlıurfa’nın önemli bir şehir olduğuna vurgu yapan Yılmaz, Türkiye’nin dış politikalarını da değerlendirdi.

AK Partili Yılmaz dış politikayı değerlendirdi!
  • 22-02-2020 11:04

(Ali ÇETİNKAYA/Şanlıurfa OLAY)

AK Parti Şanlıurfa’da kongre sürecine girdi. Kongrelere katılmak üzere kente gelen Yılmaz, özel bir otelde düzenlenen AK Parti Dış İlişkiler Bölge Toplantısına başkanlık yaptı.  Basın mensuplarına gündeme dair açıklamalarda bulunan Yılmaz, dış politikada yaşanan gelişmeleri anlattı.

Gazetecilere yaptığı açıklamada dış ilişkileri değerlendiren Yılmaz, “Bu süreç tamamlandığında bir anlamda yeni bir Ortadoğu’nun şekillendiğini görmüş olacağız. Bu sürece Türkiye’nin kayıtsız kalması mümkün değil” dedi.

"TÜRKİYE HİÇBİR ZAMAN EMPERYALİST ÜLKE OLMADI"

Türkiye’nin hiçbir zaman Emperyalizme yönelmediğinin altını çizen Yılmaz, sömürgeciliğe karşı olduklarını söyledi. Türkiye’nin kendi hakkını koruduğunu belirten Yılmaz, "Bazı kişiler emperyalist amaçlardan bahsediyor. Türkiye hiçbir zaman öyle bir ülke olmadı. Türkiye’nin tek derdi var; hakkını korumak, kendi hakkımızı başkasına yedirmeyiz. Emperyalistler, başkalarının haklarını gözetmeyen, hak etmedikleri imkanları sömürmeye çalışırlar. Türkiye hiçbir zaman böyle bir ülke olmadı. Hakkını ve hukukunu koruma içindedir. Urfa'dayız. Buradan da Kudüs'e de bir selam gönderiyoruz. Yüzyılın anlaşması adı altında açıklama yapıldı. Taraflardan birinin olmadığı bir ortamda, bunu hiçbir şekilde kabul etmemiz mümkün değil. Yüzyılın antlaşmasını kabul etmediğimizi ifade ettik. Türkiye Kudüs'ü kırmızı çizgi olarak görüyor ve görmeye de devam edecek. Kudüs'ü ve Filistin meselesini sonuna kadar savunacağız. Bu haklı görüşü göstermeye devam edeceğiz. Bütün ülkeleri vicdani bir bakış açısı içerisinde tavır alamaya davet ediyoruz" diye konuştu.

"GÜNEŞ, URFA İÇİN ÖNEMLİ BİR KAYNAK"

Şanlıurfa'nın tarım konusunda önemli illerin başında geldiğini hatırlatan Yılmaz, "Urfa çok kıymetli bir şehrimiz, GAP'ın başkenti. GAP projesine hükümetimiz çok büyük önem verdi. Önemli ödenekler ayrıldı. GAP eylem planlarıyla çok önemli faaliyetler hayata geçirildi. Tarımsal üretim çok önemli, stratejik bir sektör. Tarımın artmasıyla birlikte birçok sanayinin geliştiğini göreceğiz, görmeye de başladık. Türkiye'nin ihracatı 4 kattan fazla artarken, GAP Bölgesinin ihracatı 12 kattan fazla arttı. Bunun daha da ileriye gitmesi gerekiyor. Ortadoğu'daki sıkıntılarına rağmen bu başarı gösterildi. Sıkıntıların giderilmesiyle bu bölgemiz çok daha iyi yoluna devam edecek inşallah. GAP'ın sadece bir sulama projesi olarak değil, bütüncül ve kalkınma olarak algılıyoruz. Eski GAP sona ererken, daha nitelikli bir kalkınma programının geliştiğini söyleyebiliriz. Burada kültür turizmi, organik tarım çok önemli. Güneş burada çok güzel bir kaynak. Şanlıurfa da bu çerçevede çok önemli dinamizm sağlayan bir il" ifadelerini kullandı.

"ŞANLIURFA TURİZMDE ATAK YAPIYOR"

Şanlıurfa’nın turizm konusunda da ilerlediğini belirten Yılmaz, turizmle birlikte önemli bir istihdam potansiyelinin doğduğunu söyledi. Yabancı turiste yönelik yatırım yapılması gerektiğini dile getiren Yılmaz, "Turizm de yine, Şanlıurfa ve GAP bölgesi çok önemli bir atak yapıyor. Geçen yıl çok önemli bir yıl yaşandı. Çok güzel çalışmalar yapıldı. Göbeklitepe insanlık tarihi açısından çok önemli bir değer. Yabancı turizme dönük daha fazla çaba sarf etmemiz lazım. İstihdam açısından çok önemli. Şanlıurfa ve tüm Doğu için gördüğüm iki temel öncelik var. İlk öncelik daha yaşanabilir şehirler. Şehir trafiği, faaliyetleri, parkları, yeşil alanlarıyla yaşanabilir şehirler inşa etmek son derece kritik. Beyin göçünü engelleyeceksek yaşanabilir şehirler çok önemli kritik. İkinci öncelik ise istihdam. Son dönemde eğitime yaptığımı yatırımlar çok kıymetli ama bunu artık istihdama yöneltmek gerekiyor. İstihdam alanlarını temel öncelik olarak görmemiz gerekiyor" dedi.

"IRKÇI SALDIRILARI İYİ ANALİZ ETMEK LAZIM"

Almanya'nın Hanau kentinde meydana gelen ve 4 Türk vatandaşının da hayatını kaybettiği saldırıya değinen Yılmaz, bu saldırıların iyi derecede analiz edilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Almanya'da bir ırkçı saldırı gerçekleşti. Çok iyi analiz etmek gerekiyor. Bu tür hadiselerin ürediği bir ortam var. Bunu mutlaka sorgulamazız lazım. Yabancı düşmanlığı son dönemde Avrupa'da yükseliyor. Burada siyasetçiler ve medya çok önemli bir rol oynuyor. Irkçı eğilimlere, söylemlerle, yaptıkları haberler bazı medya organlarının ve bazı siyasetçilerin çok önemli katkıda bulunduğunu düşünüyorum. Bununla hep birlikte mücadele etmeliyiz."

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba ve Zemzem Gülender Açanal’ın da katıldığı Dış İlişkiler Bölge toplantısı, Yılmaz’ın açıklamasının ardından basına kapalı devam etti.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER