Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Şeytanın bacağı 8 maç sonra kırıldı

Urfa’daki sağlık çalışanlarına güzel haber!

İlimizde görev yapan sağlık personelinin izinleri Barış Pınarı Harekatı nedeniyle 3 ay önce kaldırılmıştı.

Urfa’daki sağlık çalışanlarına güzel haber!
  • 09-12-2019 08:42

(Faruk DEVECİ/Şanlıurfa OLAY)

Bu uygulamaya son verilmesi için Şanlıurfa Tabip Odası ve Sendikalar günlerdir uğraş veriyor. 

Sağlık Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdulkadir Yabir, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada, izin yasağının bu hafta içinde kaldırılacağı bilgisinin alındığını duyurdu. 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI MAĞDUR OLUYOR

Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik dün yaptığı açıklamada, bu uygulamaya son verilmesini isterken, şunları kaydetti:

''Sürecin üzerinden 3 aya aşkın süre geçmesine rağmen izinler açılmamıştır. Hiçbir ilde böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyulmazken Sağlık Bakanlığının bu kolaycı yaklaşımı ciddi mağduriyetlere yol açmakta ve bu konuda kurumumuza birçok başvuru olmaktadır. Güvenlik güçleri dahil hiçbir kurumda izin kısıtlaması olmazken sağlık çalışanlarının izinlerinin iptal edilmesi ayrıca düşündürücüdür. Sınır ötesi operasyon için ilimize farklı dallardan birçok hekim görevlendirilmiş olması personel ihtiyacını fazlasıyla gidermektedir. Şanlıurfa Tabip Odası olarak İl Sağlık Müdürlüğü ile defalarca yapılan görüşmelerde ve Türk Tabip Başkalığı (TTB) Merkez Konseyinin konu ile ilgili yaptığı girişimlere rağmen duyarsız kalınmıştır. İhtiyaç varsa izinlerin kısıtlanması yerine farklı zamanlarda izin kullandırılması ve icap nöbetleri ile çözüm bulunabileceği Valilik düzeyinde yapılan görüşmelerde bu bilgilendirme yapılmış olup sağlık emekçilerinin mağduriyetleri anlatılmıştır. Birçok sağlık çalışanın valilik nezdinde başvurularının olduğu tarafımıza iletilmesine rağmen sorun halen çözüme kavuşmamıştır.

Sağlık emekçileri olarak bizler bundan önceki dönemlerde olduğu gibi olağanüstü hallerde görevlendirmeye ihtiyaç duymadan gönüllü olarak görev aldık almaya da devam edeceğiz. Fakat ihtiyaç olmamasına rağmen maksadı aşan bu izin kısıtlamasının en kısa sürede kaldırılmasını ve bu zamana kadar izinlerini kullanamayan sağlık çalışanlarının izinlerinin bir sonraki döneme aktarılmasını talep ediyoruz.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye sınırında başlattığı operasyonun ardından Mardin ve Şanlıurfa illerinde sağlık çalışanlarının izinleri süresiz olarak ertelenmiştir. Mardin ilinde sağlık çalışanları izinlerini kullanmaya başladı fakat Şanlıurfa’da hala izinler kullandırılmıyor. Şanlıurfa gibi bir ilde hekimlik yapmak zor bir iştir. Biz Tabip odası olarak hekimlerin haklarının verilmesini talep ediyoruz. 3 aydır devam eden süreçte gerçekçi olmayan sebeplerle sağlık çalışanlarının haklarını kısıtlayamazsınız.  Biz Sağlık Bakanlığı ve Şanlıurfa Valiliğinden izin haklarının sağlanması ve başvurularımızın göz ardı edilmemesini talep ediyoruz.''

VEKİL AÇANAL DEVREYE GİRDİ

Sağlık Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdulkadir Yabir, sağlık çalışanlarının izinleri konusunda gerek bakanlık gerekse siyasi mecrada tüm girişimlerin yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:  

''Barış Pınarı Harekatı kapsamında izinler konusunda mağduriyetlerin yaşanmaması için hem de sağlık çalışanlarının döner sermaye kayıplarının telafisi için girişimlerimiz devam etmektedir. 

İzin yasağının bu hafta içinde kaldırılacağı konusunda bilgi alınmıştır. Bu bağlamda tüm sağlık çalışanları adına Vekilimiz Gülender Açanal hanımefendiye teşekkür ediyorum.''

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER