Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Öğretmen alımıyla ilgili sınav sonuçları açıklandı

Urfa sağlığında büyük kan kaybı

ŞANLIURFA'da bir hastanede 20'den fazla doktor ayrılma kararı aldı. Kimi tayin istedi, kimi istifa etmeyi tercih etti. Sağlıkta büyük kan kaybını sebepleri ise iddiaya göre; idari yapılanma, ekipman yetersizliği, mobbing ve artan iş gücü... Doktorların zorunlu hizmet süreleri biter bitmez kentten ayrılmalarını değerlendiren Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdülkadir Yabir "Sağlık çalışanları üzerindeki baskılar bertaraf edilmelidir" dedi.

Urfa sağlığında büyük kan kaybı
  • 05-07-2019 08:33

Şanlıurfa sağlık sektöründe büyük kan kaybına uğradı. 

2016 yılında Şanlıurfa'nın en büyük hastanesi olarak kapılarını hizmete açan Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doktorlar artık görev yapmak istemiyor. Öyle ki hastanede görevli 16 doktor tayin istedi. Tayin talepleri onaylanan doktorların yanısıra 5 doktorun da istifa kararı aldığı öğrenildi. Tayin isteyen doktorlar arasında Şanlıurfa'nın tek Yetişkin Alerji ve İmmünoloji Polikliniği doktoru Uzm. Dr. Esra Karabiber, hastanenin tek Göğüs Cerrahı Uzm.Dr. Cenk Balta da yer alıyor. 

DOKTORLAR NEDEN GİTMEK İSTİYOR?

Kentte kapanan özel hastaneler, Suriyelilerin de gelişi ile artan nüfusa yeterli sağlık hizmeti sağlanması için 3 yıl önce açılan hastane, yönetim kriziyle gündeme gelmişti. “Valilik oluru” ile başhekimliğe atanan Dr. Öğr. Üyesi İdris Kırhan, görevinden alınmış, yerine Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı Op. Dr. Yusuf Yavuz atanmıştı. Op. Dr. Yavuz'un da ayrılışı ile hastanenin başhekimi Uz. Dr. Abdurrahman Açıkgöz oldu. Yeni yönetimin belirlenmesinin ardından eşit, kaliteli ve verimli hizmet sunması beklenen hastane, bu kez doktorların tayin istemesiyle gündeme geldi.

20'den fazla doktorun hastaneden gidecek olması sağlıkta büyük kayıp olarak görülürken, doktorların neden gitmek istedikleri merak konusu oldu. Hastanede şuan çoğu zorunlu hizmet nedeniyle görev yapan doktorların kaldığı öğrenilirken, bazı doktorlarla yapılan görüşmelerden ise ortaya çarpıcı iddialar çıktı. Yönetimin değişmesiyle beraber sorunların çözümden uzaklaşıp tıkanma noktasına geldiği, özellikle malzeme taleplerinin yerine getirilmediği, mobbing iddiası ve artık doktorların maddi-manevi bir kazanç sağlayamadıkları öğrenildi.

"BİR VETERİNER GÜNDE 200 KÜÇÜKBAŞA BAKMAZ"

2 yıldan fazladır Urfa'da görev yapan doktorlar adeta diş sıkma noktasına geldi. Daha fazla tolere edemediklerini, Urfa ve Urfa halkı ile bir sorunlarının olmadığını ancak değişen şartlar ve artan iş yüküne karşı taleplerinin de yerine getirilmemesi üzerine ayrılma kararı aldıklarını belirten doktorların ortak görüşü ise çalışma koşulların değişmesi gerektiği yönünde.  

"Hastalar geri gitmesin" anlayışı ile 1 doktora günde 200 hasta baktırılması sebebiyle hastaya yeterli hizmet verilmediği gibi zarar da oluşturduğuna dikkat çeken doktorlar, "Biz geçiciyiz, ya Urfa halkı. Yazık buranın insanlarına. CİMER'e de şikayetlerimiz oldu. Bir veterinere günde 200 küçükbaşa bakacaksın deseler, mümkün değil kabul etmez. Ama bizler günde 100-150 üzerinde hasta bakıyoruz" diyerek çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Malzeme talepleri karşılanmadığı için istedikleri müdahaleyi gerçekleştiremeyen doktorlar, hastaların şehir dışına gitmek zorunda kaldıklarına da dikkat çekti.
Kentteki ilişkilerin hiç de tahmin ettikleri gibi yürütülmediğine dikkat çeken doktorlar "Hangi aşiretteniz biliyor musun?" söylemiyle sık sık karşılaştıklarını da dile getirdi.

"AHBAP-ÇAVUŞ İLİŞKİSİ İLE DOKTORLAR BURADA TUTULAMAZ"

Konuyla ilgili açıklama yaparak idarecilerin keyfi uygulamaları nedeniyle doktorların ayrılma kararı aldıklarını belirten Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdülkadir Yabir "Şanlıurfa'da malumunuz sağlık hizmeti veren sağlık çalışanları üzerindeki iş yükü bir çok ilde çalışan sağlık çalışanlarına göre çok yüksek. Bu yükün üstüne sağlık çalışanları üzerindeki yönetim  baskısı da mental olarak çalışanları etkilemekte ve verilen hizmetin verimliliğini de düşürmekte. Mecburi hizmete gelen hekimlerimizin mecburi hizmet süreleri biter bitmez tayin ya da istifa yolunu tercih etmeleri de bunun en iyi göstergelerinden biridir. Kişiye göre keyfi döner sermaye uygulamaları, 4924 sözleşmeli kadrolarının dağıtımında bölümlerin sözleşmeli oranına göre değil de ahbap çavuş ilişkisi ile karar verilmesi, aynı il sınırları içinde hastaneler arasındaki uygulama farklılıklarının olması, adaletsiz görev dağılımları, personeline meslektaş  gözü ile bakmayan üst yönetim olduğu  ortamda da hekimleri burada tutmak mümkün değildir" dedi.

"BASKILAR BERTARAF EDİLMELİ"

Çözüm için uygun çalışma koşulunun oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Yabir çalışılması zor olan bir bölgede niteliği ve niceliği yüksek sağlık hizmeti alabilmek için sağlık çalışanları üzerindeki baskıların bertaraf edilmesi gerektiğine dikkat çekerek "Sağlık-Sen olarak bizim amacımız vatandaşımızın kaliteli sağlık hizmeti alması ve sağlık çalışanların mutlu bir ortamda çalışmasını temin etmek için çalışmaktır ama malesef şuan da durum hiç de öyle gözükmüyor. Sağlık Bakanlığı'nın mecburi hizmette pozitif ayrımcılık yaparak memleketimize gönderdiği sağlık çalışanları buradaki idarecilerin keyfi uygulamaları yüzünden ya tayin yada istifa edip gidiyorlar" ifadelerini kullandı.

VEKİLLER SORUNA EL ATACAK MI?

Çözüm için umutlarının olmadığı sonucuna varan doktorlar kentten ayrılırken, gözler meclisteki 14 Urfa vekiline çevrildi. Başta siyasete atılmadan önce doktorluk yapan Ahmet Eşref Fakıbaba ile eczacı Zemzem Gülender Açanal'ın sağlık sektöründeki sorunları mecliste gündeme getirip bakanlık düzeyinde çözümler bulması bekleniyor.

İşte tayin isteyen doktorlar ve branşları:

Gözde Dağıtan-Algoloji

Zeynep Yüksel Turhan-Anestezi ve Reanimasyon

Gül Demet Kaya Özçora-Çocuk Nörolojisi

Halil İbrahim İnce-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Hatice Yıldız Özkan-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Mevlüt Demir-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Nurdan Çoban-Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı

Cenk Balta-Göğüs Cerrahisi

Mustafa Yaşar-Göz Hastalıkları

Samet Gülkaş-Göz Hastalıkları

Serdar Yaşar-İç Hastalıkları

Esra Karabiber-İmmünoloji  ve Alerji Hastalıkları

Muhammet Serhat Yıldız-Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Özgün Ceylan-Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Sabriye Özçekiç Demirhan-Nöroloji

Yiğitcan Ay-Tabip

Öte yandan Uzm. Dr. Nihan Cüzdan'ın önümüzdeki aylar mecburi hizmet süresi bitince kentten ayrılacağı ve 5 doktorun da istifa etme kararı aldığı öğrenildi. (BİHA)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER