Metrolife baner

"Suriyelilere çalışıyoruz"

Şanlıurfa‘da sağlık alanındaki problemlerin en önemli tanıkları arasında hiç şüphesiz 112 ekipleri başta geliyor.

  • 02-04-2018 16:56

Faruk Deveci /Şanlıurfa Olay

İşte ismini açıklamak istemeyen bir ambulans sürücüsünden 112'nin dertleri ve sağlıkta Urfa’nın durumu:

’‘18 ambulansla kentte hizmet veriyoruz. Her birimiz günde 15-20 arasında vakaya yetişiyoruz. Bunların çok büyük bir kısmı doğum vakası..Tabi ki Suriyeliler başta... 100 doğum varsa, bunların 90'ı Suriyeli. Vallahi onlara çalışıyoruz..

 

Ambulans ile hastaya refakat etmek isteyenler hem hastaya hem de sağlık çalışanlarına olumsuzluk yönünde sonuçlar doğurmakta, bu da hastalara rahat ve huzur içinde yardım etme şansını azaltmaktadır. Ambulansa sadece 1 hasta yakını almamız gerekiyor. Yönetmelik böyle. Buna rağmen hakaret ve azar işitiyor, kimi zaman Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi‘ne (SABİM/184) şikayet ediliyoruz.

Ambulansa yol, hastalara hayat ver

Yollarda yol verilmemesi ve dar sokaklarda uygunsuz şekilde park etmiş araçlar 112 ASH ekibini hayati önem arzeden kişilere ulaşmasında da ciddi gecikmelere ve aksaklıklara zemin hazırlamakta. Bir ambulans sireni çalıyor, acil ikaz lambaları yanıyorsa herkes tarafından bilinmesi gereken ya acil bir hastaya gittiği veya acil bir hastayı taşıdığıdır. Unutmayalım ki, bu, biz veya en sevdiklerimizden biri olabilir.

 

Adres bilgilerini doğru verin, 112'yi gereksiz yere meşgul etmeyin

 

En çok karşılaştığımız sorunların başında adres bilgileri bulunmakta, 112 Acil’le yapılan aramalarda verilen adreslerin belirli ve düzgün olmamasından dolayı hastaya ulaşım süremiz bazen gecikmekte. Bu yüzden verilen adreslerde belirleyici noktalar olması ve hasta yakınlarının belirlenen adreste sağlık ekiplerini beklemesi gecikmeyi engelleyecektir. Urfa‘nın trafikteki hali ortada, buna bir de sorumsuz sürücüler ve yanlış parklar eklenince işimiz daha da güçleşiyor. Ben kendi adıma söylüyorum, 24 saat içinde gittiğimiz hastaların ancak yüzde 10'u gerçekten acil hasta...

 

Anjiyo üniteleri yetersiz. Bir çok branşta hekim ihtiyacı var

 

Kentte yoğunluk Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde.. Acil vakaları genellikle buraya götürüyoruz. Kalp hastalarına Anjiyo hizmeti sadece Mehmet Akif Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Üniversite Hastanesi'nde veriliyor ama yetersiz. Eyyübiye'deki Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde acilen modern bir Anjiyo ünitesi kurmak gerekiyor. Kamudaki hastanelerde bir çok branşta ciddi anlamda Doktor açığı var.. Tanıyı kolaylaştıran tıbbi cihaz anlamında da eksikler var. Çevre illere götürdüğümüz hastaların yakınlarından bu anlamda ciddi yakınmalar işitiyoruz.

 

Ambulans sayımız Suriyelilerin yoğun talepleri nedeniyle yetersiz kalıyor. Öyle gün oluyor ki yemek yemeye zamanımız kalmıyor. Çalışma şartlarımız ağır.''

 HABERE YORUM YAZIN
misafir misafir 02.04.2018

urfa merkez ve ilçelerinde yaşayan savaş mağduru kadınlara çocuklara yardımcı olan el uzatan sivil toplum kuruluşlarına teşekkürler

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER