Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Cumhurbaşkanı imzaladı: Belediyelere 3 milyar liralık kaynak!
Beysade

Şanlıurfa'da Test Kiti Yok! 4 Koronavirüs Vakası Var

Koronavirüs salgınında 4 pozitif vakası bulunan Şanlıurfa'da test kiti olmadığını söyleyen Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, salgınla etkili bir mücadele için KHK’lerle ihraç edilen sağlık çalışanlarının geri dönmesi ve kapatılan sa

Şanlıurfa'da Test Kiti Yok! 4 Koronavirüs Vakası Var
  • 29-03-2020 00:39

Koronavirüs salgınında 4 pozitif vakası bulunan Şanlıurfa’da test kiti olmadığını söyleyen Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, salgınla etkili bir mücadele için KHK’lerle ihraç edilen sağlık çalışanlarının geri dönmesi ve kapatılan sağlık merkezlerinin açılması gerektiğini ifade etti. 

Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik Mezopotamya Ajansına verdiği demeçte : Uzakdoğu’da başlayıp dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgının etkisi giderek büyümesi ile tablo ağırlaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) “Pandemi” (Küresel salgın) olarak nitelediği virüs nedeniyle paylaşılan son bilgilere göre ülkeler toplamında 27.761 kişi hayatını kaybederken, virüse yakalanan vaka sayısı ise 598.070 kişiye ulaştı. Türkiye’de ise salgının görülmeye başlandığı 10 Mart’tan bu yana Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün akşam paylaştığı bilgilere göre 92 yaşamını yitirdi, virüse yakalananların sayısı ise 5 bin 698 kişiye ulaştı.

Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, hem Türkiye hem de Urfa’da salgınla mücadeleyi ve alınan tedbirleri değerlendirdi.

‘HAZIRLIKLAR SEMİNERLER VE BİLGİLENDİRMENİN ÖTESİNE GEÇEMEDİ’

Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı Aralık ayı itibari ile Bakanlığın hazırladığı programlar çerçevesinde birtakım eğitimler ve teorik bilgilendirmeler yapıldığı bilgisini paylaşan Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, salgının ülkede görülmesiyle birlikte de olayın ciddiyetine varıldığını belirtti. Aralık ile Mart ayları arasında toplumu salgına karşı bilinçlendirme, eğitim ve farkındalık yaratmak açısından kimi adımların atılması noktasında eksik kalındığını eleştirisinde bulunan Melik, Bakanlık çalışmalarının resmî kurumlardaki seminerler ve bilgilendirme toplantılarının ötesine geçemediğini söyledi. 

‘HAC’DAN DÖNENLER KARANTİNAYA ALINSAYDI SÜREÇ SANCISIZ GEÇECEKTİ’

Melik, salgın sürecinde Türkiye’de 35 bine yakın hacı adayı olduğunu ve bunun son kafilesinin karantinaya alındığına dikkat çekerek, “Karantina hepsine uygulansaydı süreç çok daha sancısız geçecekti” dedi.

‘BİRÇOK HASTANEDE EKİPMAN YETERSİZLİĞİ VAR’

Tabip Odaları’nın derlediği verilere göre, ülke genelindeki birçok hastanede ekipman yetersizliği yaşandığını ve bu durumun sağlık çalışanlarını olumsuz etkilediğini söyleyen Melik, “En son elde ettiğimiz bilgilere göre İstanbul’da 22, İzmir’de de bir o kadar sağlık çalışanının enfekte olduğunu biliyoruz. 33 yaşında bir hemşire arkadaşımız yaşamını yitirdi. Öncelikle salgın ile mücadelede sağlık çalışanlarının ekipmanın karşılanması gerekir. Tabi bunların temininde şu anda sıkıntı yaşandığını biliyoruz. Bu durum salgına karşı ne kadar plansız ve hazırlıksız yakalandığımızı gösteriyor. Salgına karşı çok önceden hazırlığın yapılması gerekiyordu. Sonuçta önümüzde Çin ve İran örneği vardı. Yani vakaların görüldüğü yerlere kimi çalışanları gönderip konuyu yakından takip ederek deneyim kazanılabilirdi” diye konuştu. 

‘TTB’YE BİLİM KURULU’NDA YER VERİLMEMESİ CİDDİ BİR EKSİKLİK’ 

Sağlık Bakanlığı’nın süreci tek başına götürmeye çalıştığını ve koronavirüse karşı oluşturulan Bilim Kurulu’nun değerli olduğunun düşünüldüğünü dile getiren Melik, Türkiye’nin 80 ilinde odaları bulunup, hekimleri temsil eden ve 100 bine yakın üyesi bulunan Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) ise Bilim Kurulu’nda yer alması için talepte bulunmalarına rağmen ne yerelde ne de merkezi olarak kendilerine yer verilmediğini söyledi. Melik, bu durumun ciddi bir eksiklik olduğunun altını çizdi.

Melik, bu konuda “Özellik bu süreçte virüs yavaş yavaş sağlık çalışanlarına bulaşacaktır. Gün geçtikçe salgına yakalanacak sağlık çalışanlarının sayısı da aratacaktır. Tüm çağrılarımız şimdiye kadar yanıtsız kalmıştır” ifadelerini kullandı.

Ülke genelinde sürecin daha başında olunduğunu, ilerleyen dönemlerde can kayıplarının daha da artacağı uyarısında bulunan Melik, yerelde acil olarak tüm sendika ve odaların dahil edildiği toplantılar yapılıp, kararlar alınarak uygulanması gerektiğini ifade etti.

URFA’YA TEST KİTİ YOK!

“Şanlıurfa’da test kiti hala bulunmamaktadır” diyen Melik, koronavirüs şüphesi bulunan kişilerden burun, ağız ve kandan alınan örneklerin Adana ve Antep’e gönderildiğini, sonuçların 2 gün sonra gelmesi dolayısıyla zaman kaybı yaşandığını ifade etti.

Melik, test kitleri olmadan vakaların tespit edilemeyeceğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Sağlık Bakanı hafta başında Çin’den ciddi miktarda test kiti alındığını duyurmuştu. Ama bu kitler hala Şanlıurfa’ya ulaşmış değil. Bu açığın bir an önce giderilmesi gerekiyor ve vakayı erkenden tespit edip karantinaya alınması gerekiyor. Duyumlarımıza göre kimileri kutu kutu test kitlerini evine götürdü. Bunun için önlemlerin alınması gerekiyor.” 

‘URFA’DA KESİNLEŞMİŞ 4 VAKA VAR’

Son 5 yıl içerisinde özel hastanelerin çoğunun kapandığını, 2’sinin çalışmadığını Urfa’da toplamda 5 özel, 3 merkezi kamu hastanesi, ilçe hastaneleri ve ASM’lerin olduğunu dile getiren Melik, koronavirüsle etkili bir mücadele için kamudan ihraç edilen sağlık çalışanlarının ivedilikle geri getirilmesi gerektiğini ifade etti. Melik, “Kapanan hastanelerin tekrardan açılması gerekiyor. Şu anda salgının ileride nelere yol açacağını ön göremiyoruz. Şanlıurfa’da şu an da yoğun bakım üniteleri yeterli olup olmadığını süreç bize gösterecek. Şanlıurfa’nın tamamında bine yakın yoğun bakım yatağımız var. Bunların yarısı yeni doğum, bakım ünitesi.Şanlıurfa’da resmi olarak açıklanan bir vaka sayısı yok. Elimizde 4 kesinleşmiş vaka bilgisi var. Bu süreçte Mehmet Akif İnan ve Eyyubiye Eğitim ve Araştırma Hastaneleri pandemi hastaneleri olarak belirlendi” dedi. HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER