Sıradaki Haber: Otomobil devrildi, sürücüsü öldü!

Hasta sayısı kaç oldu? Bakan açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile yapılan toplantı sonrasında yeni açıklamalar yaptı.

Hasta sayısı kaç oldu? Bakan açıkladı!
  • 17-03-2020 08:36

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile yapılan toplantı sonrasında yeni açıklamalar yaptı. Bakan Koca gece saatlerinde yaptığı açıklamada, “Bugün 29 yeni tanı kondu. Yeni tanı konanlarla birlikte toplam hasta sayımız 47 oldu. Son 29 vakanın tamamı doğrudan veya dolaylı olarak ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslıdır, 3’ü Umreden döndü. Yurt dışı teması risk olmaya devam edecek. Tedbirleri sıkı uygulayalım” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca açıklamasının devamında, “TESPİT EDİLEN HER VAKA TOPLUM İÇİN RİSK OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR. Her yeni tanı üzücü fakat sizin için bir güvencedir. Salgınlarda olaylar panikle kontrolden çıkar. Tedbir ve panik, birbirinin zıttıdır. Tedbirleri SIKI tutalım. Virüsle temas ihtimalini SIFIRLAYALIM” diye yazdı.

Sağlık Bakanı Koca akşam üstü yaptığı açıklamada ise "Uçuş yasakları 14 ülkeden 20'ye çıkarıldı. Yarın 08:00 itibarıyla İngiltere, İsviçre, S. Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri ile uçuşlar yasaklanacak..." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'nın açıklamaları şöyle: 

“Sabah sahte bir belge yayıldı. Kamuoyuna gizli diye sunuldu. Amacı güven kaybına yol açmaktı. Tümüyle uydurmaydı. Ciddi yayın organlarının bunlara itibar etmesi söz konusu değildi. Halkımızdan dikkatli olmasını rica ediyorum. 

Salgın vakalarında olayların kontrolden çıkmasının belli başlı faktörlerinden biri paniktir. 

Panik duygusaldır, toplumu riske iter. Sağduyulu olmalı, akılla hareket etmeliyiz. Tedbir ve panik birbirinin zıttıdır. Bugünler böyle sürüp gitmeyecek, çok sürmeyecek. Normal hayatlarımıza döneceğiz. 

Halkımızın sağduyusu devletimizin organizasyon gücü kadar önemlidir. Düyannın bir kısmında tablo salgın tablosudur. Türkiye'deki tablo diğer ülkelerle aynı değil. Çoğu ülke kontrolu kaybetmiş durumda. Artık yeni vakalardan çok kaybedilen hastalar öne çıkıyor. 

Tedbirlere uyarsak, hastalığın yayılmasını kontrol altına alabiliriz. Devlet olarak yaşamı durdurmadan tedbir alıyoruz. Sağlık altyapımız hızı ve yaygın. Sıkı tedbirlerle bu sorunu aşacağız. 

Testler daha fazla şehirde yapılacak ve vakit kaybı olmayacak. 

Umreden gelen vatandaşları gözleme aldık biliyorsunuz. 

184 hattı, Korona danışma hattı olarak hizmet vermeye başladı. Uzman hekimlerimiz bu rehberlik hizmetiyle geniş kitlelelere ulaşacak. 

Vatandaşlarımızın mümkün olduğunca evden çıkmamalarını az kişiyle temasa geçmelerini istiyoruz. 

Açık ya da kapalı toplantı, kongrelerin durdurulduğunu biliyorsunuz. İlgili bakanlıkların talebi Cumhurbaşkanlığımızın talimatıyla, tiyatro sinema, internet kafeler, yüzme havuzu gibi mekanların faaliyetleri askıya alındı. Müze ve kütüphanelerin ziyaretlerine kısıtlama getirildi. 

6 ülkeye daha uçuş yasağı koyuldu. İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arpa Emirlikleri ile uçuşlar yasaklanmış olacak, uçuş yasağı uygulanan ülkü sayısı 20'ye çıktı. 

Pozitif çıkan yeni vakalarımız var. Analiz edilmekte olan numuneler mevcut. Bu akşam topluca pozitif çıkan günlük rakamı size açıklayacağım. 

Yaşlılara ve kronik hastalığı olanlar karşı dikkatli olalım. En riskli grup onlar. Yurt dışında olan vatandaşlarımıza 83 milyon adına bir uyarı yapmak istiyorum. Yeni gelişlerle risklere yeni riskler eklemeyelim. Türkiye'ye dönmekte ısrarcı olmayalım. Her şeye rağmen dönen kendisinin 14 gün gözetim altında tutulacağını bilsin. 

Her birimiz sorumluyuz. Araya mesafe koymak en önemli şarttır. 

Şu ana kadar can kaybı yok, bu olmayacağı anlamına gelmez. Solunum sıkıntısı olan hastalarımız olduğunu daha önce söylemiştik. Yeni vakaları gece 12'den önce açıklamış olacağım. 

Telaşlanmayıp bu dönemde ne yapılması gerektiği çok belli. Teması azaltan, hastalık bulgusu olduğunda da ALO 184 hattını arayan, sağlık kuruluşuna gitmesi gerekiyorsa nasıl gitmesi gerektiği, evde izole olması gerekiyorsa izole olunacak. Böylelikle hastalığı kısa sürede atlayacağız. 

Karmaşa yoktu ama biraz daha açık yazacağız artık. Bugün açıklayacağımız vakaların dağılımını ifade edeceğiz, daha net rakamlarla söyleyeceğiz. 

Özellikle yoğunluğu daha fazla olan, bu dönemde 3. basamak olup, ihtiyaç olacağını düşündüğümüz hastanelerde daha sonra yapılabilirliği söz konusu ise böyle bir yaklaşımı sürdürebiliriz. Biz hiçbir kurumumuzda acil hastaları asla geri çevirmeyiz. 

İlgili bakanlıklarla bir araya geldik, özellikle bundan sonraki süreçte orada bulunan herkesin izole edilebilirliği şartlarını daha net oluşturan, otelcilik hizmetinin de nasıl verilmesi gerektiğine ilişkin planlama yapıldı. 

(Umreden gelenler) Yurt dışından gelen ve yasak koyduğumuz ülkelerden gelecek öğrenciler de var. 14 gün izole edilme şartıyla uygun görülen, hastanelerimizde hasta olan kişileri ya da hastalık belirtisi olanları zaten hastaneye alıyoruz. Olmayanları, şikayeti olmayanların temasını azalarak izole etmek istiyoruz. Hastane yataklarını efektif kullanmak istiyoruz. Yurtlarımız da boştu, böyle uygun gördük. 

Bu dönemde yapılması gerekenler yapma noktasında hassas davranırsak 2 aylık kritik zamanı aşmak için bu zaman diliminin çok önemli olduğunu söylüyoruz.  

Vatandaşımızdan istediğimiz şu dönemi asgari temasla geçiriyor olmaları. 2. bir kişiyle 3-4 adımdan daha yakın mesafede olmamalı. Bundan sonra bu basın toplantılarını da böyle yapmayacağız demek ki. 

Yapılan açıklamaların talihsiz olduğunu söyleyebilirim. Bu dönemde birlik içinde vatandaşımıza mesajı verme noktasında bir hassasiyet içindeyiz. Bu algıyı farklı bir noktaya çekebilmeli maksatlı buluruz.  Bu ana kadar ülkenin birikimini ve yetkin olan kimlerse biz buna açık oluruz. Şeffaf davrandık, aynı şekilde devam edeceğiz. 

Maske konusunda da Bilim Kurulu'nda yaşayan arkadaşların hepsi üniversitede ve hastanede çalışanlar. Maske dahil olmak üzere, hızlı kit dahil olmak üzere, hastane ve üniversitelere ücret talep etmeden yeterli miktarda olacağını söyleyebilirim. İlgili firmalarla görüştük ve netleştirdik. Telaşa gerek yok. 

Umreden gelenler dahil olmak üzere onlarla ilgili de bulundukları bölgede aile hekimleri vb. üzerinden yakın takibe, şüpheli olanları da taramadan geçirme yaklaşımı içindeyiz.”

SARAY'DAN MESAJ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, koronavirüs salgınıyla ilgili yeni bir mesaj paylaştı.

Altun paylaşımında, “Sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan Çarşamba günü yeni tip Koronavirüs ile mücadele çerçevesinde kapsamlı bir eşgüdüm toplantısına başkanlık edecek ve toplantının hemen akabinde millet-devlet birlikteliğiyle atmamız gereken adımlarla ilgili kamuoyunu bilgilendireceklerdir” ifadelerini kullandı.

Odatv.comHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER