Sıradaki Haber: Kırmızı Kardeşler, Galatasaray'a sponsor oldu

Diyaliz Teknikerleri sertifikasyon sorununa çözüm bekliyor

Diyaliz Teknikerleri Derneği, 2 aylık eğitimden sonra sertifika alan hemşire, ATT ve ebelerin Diyaliz Teknikerlerinin alanında çalışmasına tepki gösterdi. İş bulamamaktan dert yanan Diyaliz Teknikerleri, yetkililere seslenerek sorunlarına çözüm bulunmasını istiyor.  

Diyaliz Teknikerleri sertifikasyon sorununa çözüm bekliyor
  • 29-01-2019 13:10

Diyaliz Teknikerleri Derneği, 2 aylık eğitimden sonra sertifika alan hemşire, ATT ve ebelerin Diyaliz Teknikerlerinin alanında çalışmasına tepki gösterdi. Yaklaşık 15 bin kişinin Diyaliz Teknikerliğinden mezun olduğunu belirten Diyaliz Teknikerleri, yetkililere seslenerek sorunlarına çözüm bulunmasını ve çalışabilecekleri iş ortamını istiyor.
Diyaliz Teknikerleri Derneğinden yapılan yazılı açıklamada, “Yüksekokul bünyesinde 2 yıllık eğitim süresine sahip, önlisans programlarının önemli bir parçası haline gelen Diyaliz Bölümünün mezunları işsizlik ve atama sorunlarıyla karşı karşıyadır. Üniversitede aldığımız 2 yıllık eğitimin ve aylarca süren staj çalışmalarıyla öğrendiklerimizi hastalarımıza en iyi şekilde uygulamak istiyoruz. Fakat mezun sayımız yaklaşık 15.000 iken 2 aylık kursa gidip sertifika alan hemşire, att ve ebe unvanına sahip kişilerin de bizim alanımızda yer alması diyaliz teknikerlerinin işsizliğinin en büyük sebebidir. İki aylık sertifika eğitimi ile iki yıllık önlisans eğitiminin aynı kefede tutulması, hem sağlık camiası için hem de işin asıl sahibi olan Diyaliz Teknikerleri için çok büyük bir haksızlıktır. Devlet hastanelerinin yanı sıra özel diyaliz merkezlerinin iş ilanlarında dahi 'tecrübeli diyaliz hemşiresi, sertifikalı hemşire aranıyor' ibareleri teknikerlerin önünü her türlü kapatmaktadır. Sertifika dışında sertifikasız personelin de bizim iş alanlarımızda çalışıyor olması diyaliz teknikerinin iki yıllık emeğiyle aldığı diplomayı hiçe sayıp boşa çıkarmaktan başka bir şey değildir” denildi. 

“Kamuda görev yapan Diyaliz Teknikeri sayısı ise sadece 500 civarındadır”
Yazılı açılamanın devamında, “Sağlık Bakanlığı geçmiş yıllarda Hemodiyaliz servislerinde yaşanan, sağlık personeli sıkıntısından dolayı hemşire ünvanı olan kişilere Diyaliz Sertifikası alarak çalışma imkanı vermiştir. Günümüz itibarıyla Türkiye’nin çeşitli illerinde diyaliz hastaları artmış olup bununla birlikte hemşirelere verilen sertifika imkanı da çoğalmıştır. Aynı hızla üniversitelerin Diyaliz Teknikerliği programları da yaygınlaşmıştır. Günümüzde ise Diyaliz Teknikeri mezun sayısı ortalama olarak yıllık 17500 civarında iken, sertifika alarak çalışan hemşire sayısı 10000 civarındadır. Kamuda görev yapan Diyaliz Teknikeri sayısı ise sadece 500 civarındadır. Bizler Diyaliz Teknikerleri olarak yapılan bu adaletsiz dağılımın önüne geçebilmek için, Sağlık Bakanlığına dilekçe göndererek durumu izah etmeye çalışıyoruz. Artık Diyaliz Teknikeri sayısı yeterli düzeyde olduğu için Sağlık Bakanlığının Diyaliz Teknikeri atama sayısını arttırmasını talep ediyoruz.Hemşire, att ve ebe gibi unvana sahip kişilere 2 ay kurs verilerek kazandıkları sertifika alımlarının durdurulmasını işin asıl sahipleri olan bizlerin Kamu Hastanelerinde görev almak üzere yeterli atama kontenjanlarına sahip olmasını umut ediyoruz” ifadelerine yer verildi.HABERE YORUM YAZIN
Müge uysal Müge uysal 29.01.2019

emeğinize sağlık

Müge uysal Müge uysal 29.01.2019

emeğinize sağlık

Müge uysal Müge uysal 29.01.2019

emeğinize sağlık

Rıdvan Rıdvan 29.01.2019

Diyaliz teknikerlerinin sesi olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER