Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: SGK Başkanı Bağlı, fabrika işçileriyle bir araya geldi
Beysade

1 puanın değeri 2 milyar TL

Sosyal Güvenlik Kurum (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, kayıt dışı istihdamda 1 puanlık bir iyileştirme Sosyal Güvenlik Kurumu’nda 2 milyar TL’lik bir gelire ve kazanca yol açmaktadır.” dedi.

1 puanın değeri 2 milyar TL
  • 03-02-2017 15:49

Haber: Mehmet Kaması

Şanlıurfa SGK İl Müdürlüğü toplantı salonunda basın toplantısı düzenleyen Sosyal Güvenlik Kurum Başkanı Mehmet Selim Bağlı, 6 Ocak’ta açıklanan ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ programı ile ilgili olarak basın mensuplarına, 2023 yılına kadar kayıt dışı istihdamı yüzde 15’lere kadar indireceklerini ve bu kapsamda kayıt dışı istihdam ile canla başla mücadele edileceğini belirtti.

Bu bağlamda işçilere, işverene bu anlamdaki hassasiyeti ve önemi gidip yerinde bire bir anlatacaklarını belirten Selim Bağlı, "Vatandaşlarımıza, işçimize, işverenimize verdiğimiz hizmeti gidip yerinde anlatmak, muhataplarımızın taleplerini, önerilerini, eleştirilerini not alıp ilgili yerlere ileteceğiz. Kamu yönetimi, vatandaşa hizmet için vardır. Hepimizin görevi, vatandaşa hizmet sunmaktır. Sorunda yerinde müşahede etmek. 2017 yılında çalışma hayatında milli seferberlik kapsamında istihdamı arttırmak, işsizlik ile ilgili etkin mücadele programları başladı. Ciddi teşvikler söz konusudur.” diye konuştu.

Yapılan basın açıklamasına SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, SGK Şanlıurfa İl Müdürü, Şanlıurfa İŞKUR Müdürü ve basın mensupları katıldı. Kayıt dışı istihdamdan hariç birçok konuda da açıklama yapan Selim Bağlı, vatandaşların iş sahibi olması, işverenin iş sağlaması ve bunlar için gereken yatırımların yapılması hakkında da açıklama yaptı. SGK Başkanı Selim Bağlı, “Milli Seferberlik adı altında işsizlikle mücadele, istihdamı arttırma hedefi doğrultusunda çeşitli projelerimiz, faaliyetlerimiz söz konusudur. Artı istihdamı sağlamak, mevcut istihdam düzeyini korumak ve işsizlikle etkin bir şekilde mücadele etmek için geliştirdiğimiz teşvikler, projeler, programlar, bunların birinci elde işsizlere hem işverenlere iletilmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

‘Bütün herkesle görüşüp sorunları çözeceğiz’

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Milli Seferberlik olarak değerlendirdiği bu süreçte, Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu çalışma hayatında Milli Seferberlik kampanyası başlatmış bulunmaktadır.” diyen SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, “Milli seferberlik kampanyası Konya’da başlama verdi. Kurulan komisyonlarla birlikte Anadolu’nun muhtekir illerine gidip işçi ve işveren tarafları ile Organize Sanayi Bölgesindeki, işverenlerle, Sanayi Ticaret Odaları ile emeklilerle, asgari ücretlilerle, işsizlerle bir araya gelmek onların sorunlarını dinlemek yerinde çözülmesi gereken sorunları aniden müdahale ile çözmek, Ankara’ya taşınması gereken gündeme getirilmesi gereken sorunları ile merkeze taşıma amacı ile 4 haftadır yoğun bir kampanyanın içindeyiz.” şeklinde konuştu.

‘Bizlere verilen görev, vatandaşa hizmet üretmektir’

Milli Seferberlik demek her kurumun işini en iyi şekilde yapması demek olduğunun altını çizen Dr. Mehmet Selim Bağlı, “Görevimiz vatandaşın taleplerinin, ihtiyaçlarının dikkate alınması ve bunlara aniden cevap vermesidir. Bürokrasinin, idarenin ve idare teşkilatının tek bir görevi vardır; bunlar, kamu hizmetleri üretmek. Bizlere verilen görev vatandaşa hizmet üretmektir. Bu vesile ile bugün İŞKUR İl Müdürlüğümüzü ziyaret edip oradaki iş ve meslek danışmanlarımız ile bir arya geldik. Ondan sonra Organize Sanayi’de sayın valimizin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdik. Ondan sonra emeklimizi, asgari ücretlimizi evinde ziyaret edip onların hayır duasını alıp dilek ve temennilerini alacağız.” dedi.

‘İstihdamı arttırmaya yönelik projelerimiz var’

“2017 yılına girince Bakanımızın koymuş olduğu hedef, Milli Seferberlik adı altında işsizlikle mücadele, istihdamı arttırma hedefi doğrultusunda çeşitli projelerimiz, faaliyetlerimiz söz konusudur.” sözlerini kullanan Mehmet Selim Bağlı, “Artı istihdamı sağlamak, mevcut istihdam düzeyini korumak ve işsizlikle etkin bir şekilde mücadele etmek için geliştirdiğimiz teşvikler, projeler, programların birinci elde işsizlere, işverenlere iletilmesi gerekmektedir. İnsanların beceri sahibi olması için, insanların meslek sahibi olması için, İş kurumumuz üstüne düşen bütün görevi dün olduğu gibi bugün de getirmekte ve bundan sonra daha etkin bir şekilde üstüne düşen rolü üstlenecektir.” diye konuştu.

‘Kayıt dışı istihdam ile mücadele, sonuna kadar devam edilecek’

Cumhurbaşkanının önlerine koymuş olduğu 2023 hedeflerinin var olduğunun altını çizen Selim Bağlı, “Bu hedefler arasında Türkiye’deki işsizlik oranını yüzde 15’lere indirmektir. Kayıt dışı istihdamda 1 puanlık bir iyileştirme Sosyal Güvenlik Kurumu’nda 2 milyar TL’lik bir gelire ve kazanca yol açmaktadır. 2 milyar TL kazanç demek, emekliye biraz daha fazla para verebilmek, sağlık harcamalarını etkin bir şekilde yürütmek demektir.  Onun için kayıt dışı istihdam ile etkin bir şekilde devam edecektir.  Biz kayıt dışı istihdamı ceza keserek değil, teşvik ederek, eğiterek, kültür oluşturarak yapmayı hedef olarak önümüze koymuş bir kurumuz.” sözlerinin altını çizdi.

‘Hastane açıp kapatan bir kurum değiliz’

Kendi yetkililerinin hastane kapatma ile ilgili ilgisinin olmadığına da değinen Selim Bağlı, “Biz hastane açıp kapatan bir kurum değiliz. Sağlık Bakanlığı hastane açıp kapatmaya yetkilidir. Teşkilat kanununa baktığımızda açma kapatma yetkisi belediyeye ait. Onlar sadece ruhsat verirler. Biz Sosyal Güvenlik Kurumu olarak sözleşme serbestliğimiz var. Bazen yanıldığımız olabilir yanlışlıklar olabilir aksaklıklar ve eksiklikler oluyor. Onlar düzeltilir ve yoluna devam edilir. Geçen sene iki hastanenin bir tanesinin bizim ile sözleşmesi yoktu. Birinin bir ara sözleşme yapılmama söz konusu oldu. Sonra kendilerindeki aksaklıkları ve eksiklikleri giderince kendileri ile sözleşme yapılıp şuan yola devam ediyorlar. Onun dışında ciddi bir problemin olduğunu düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

‘Mesleki yeterlilik belgesi sorununu çözeceğiz’

“Mesleki eğitim belgesine ulaşmada herhalde sıkıntı yaşanıyormuş. Biz onu İŞKUR Müdürümüz ile görüştük.” vurgusunu yapan Bağlı, “Mesleki yeterlilik kurumu Ankara’da bulunan bir kurumdur. Taşra teşkilatı yok taşra teşkilatı olmadığı için nereye gideceğiz; neresi ile muhatap olacağız anlamında bir problem var. Bunu geçen bir yerde de not aldık. Bunu Anakara’da çözüyoruz. Burada o konuda bir görevli görevlendirip o konudaki sorunu da çözeceğiz.” dedi.

‘Yabancı istihdamı belli oranda yapılabiliyor’

Yabancı çalıştırma ile ilgili yönetmenliğin çıktığını söyleyen Bağlı, “Suriyeli çalıştırmak suç değil, günah değildir. Ama bunun bir usulü bir esasları var. Çalışma Bakanlığı’na müracaat edip onların yabancı çalışma izinlerinin alınması gerekiyor. Bunların da belli bir standartları vardır. Bir iş yerinde komple Suriyeli işçi çalıştıramazsınız. Belli bir alım ölçüleri vardır ve bu alımlar da her sektöre göre değişiyor. Yabancı çalışma izni aldıktan sonra yabancı çalıştırabilirsiniz belli bir oran dâhilinde. Bunun dışında çalıştırmak yasaktır ve mevzuata aykırıdır.” şeklinde konuştu.



HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER