dclisans
Sıradaki Haber: Karaköprü belediyespor’da seçmelere yoğun ilgi

Sıcakları turizm için avantaja çevirmeliyiz

Aşırı hava sıcaklıkları Şanlıurfa turizmini olumsuz etkilerken konu ile ilgili röportaj yaptığımız Şanlıurfa Turist Rehberler Odası Başkanı Müslüm Çoban, “Bu hava sıcaklıklarını avantaja çevirecek projeler üretmemiz lazım.” dedi.

Sıcakları turizm için avantaja çevirmeliyiz
  • 08-07-2017 10:50

Röportaj: Mehmet Kaması/ Mehmet Halhalli

Bölgede yaşanan olaylardan dolayı Şanlıurfa turizmi neredeyse bitme noktasına gelmişti. 2017 yılının İlkbahar aylarında tekrar hareketli bir döneme geçen Şanlıurfa Turizmi ile ilgili Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban ile güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Urfa’daki turizm alanlarından, konaklamaları, alt yapısı, üst yapısı, Belediyelerin çalışmaları, İl Kültür Turizm Müdürlüğün projeleri ve Şanlıurfa Valiliğin yaptıkları projeler ve çalışmaları değerlendiren Çoban, Son zamanlarda Büyükşehir Belediyenin yapmış olduğu sosyal tesislerin çok modern ve çok temiz olduğunu ama velâkin Birecik, Çatak ve Halfeti’de yapılan bu sosyal tesislerin yanında vatandaşların Fırat Nehrine girebileceği güzel projelerin artık yapılmasının lazım olduğunu söyledi.

‘Fırat Nehrinde plajlar yapılmalıdır’

Dışarıdan gelen turistleri burada tutmak adına Fırat Nehri’nde plajların yapılması gerektiğini bu sıcak havaları fırsata çevirmenin gerektiğini söyleyen Çoban, “Çok fazla maliyetli olmasa bile. Halfeti, Bozova ve Birecik’te ki sudan bir Urfalının veya Urfa’ya gelen misafirlerin şortunu alıp ailesi ve arkadaşları ile o suda yüzebilmelidir. Bu yapıldı zaman o etraflarda otellerde yapılır.” dedi.

‘Birçok turizm firması turlarını iptal edecek’

Sonbahar aylarında ise turizmden oldukça umutlu olduklarını söyleyen Müslüm Çoban, bu umudu kıran tek şeyin şuan Göbeklitepe’nin tadilattan dolayı ziyaretçilere kapalı olması olduğunu söyledi. Çoğu turistlerin Göbeklitepe’yi ziyaret etmek için Urfa’ya geldiğini belirten Çoban, “Göbeklitepe’nin kapalı olması bizi zor duruma sokuyor. Buda Urfa turizmini etkiliyor bu çalışmaların bitirilip en yakın zamanda ziyaretçilere açılması lazım yoksa aksi takdirde birçok turizm firması turlarını iptal edecek.” diye konuştu.

‘Tescillenen ürünler Şanlıurfa Turizmine çok şey kazandıracaktır’

Şanlıurfa’ya has olan birçok ürünün de tescillenmesi ile ilgili de duygularını paylaşan Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, bu ürünlerin tescillenmesinin Urfa turizmini oldukça olumlu etkileyeceğini ve gelen turistlere artık gönlü rahat bir şekilde bu ürünlerin Şanlıurfa’ya has ve Şanlıurfa’ya özgü ürünler olduğunu diyebileceklerini söyledi. Çoban son olarak şunları kaydetti, “Halen tescil edilmemiş yemekleri, varlıkları var. Diğer taraftan Urfa’nın olup ta başka şehirler tarafından tescillenen veya sahiplenen ürünlerimiz var. Tescil olunduğu zaman büyük bir katkısı var. Özellikle son zamanlarda Gastronomi ve Gurme işte yemek yemekten zevk alan insanlar bakıyor işte Birecik patlıcani tescillendi. Biz gruplardan misafirlerimize diyoruz ki Türkiye’de en güzel patlıcanlı kebap Birecik’te yenilir.”

İşte Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban ile yaptığımız röportajımızın devamı…

Bölgede yaşanan olaylardan sonra bu yıl Urfa turizmi ne durumda ve havaların ısınması turizmi nasıl etkiliyor?

Son yıllarda Suriye’de yaşana olaylardan dolayı hem Şanlıurfa turizmi, bölge turizm ve Türkiye turizm büyük bir yara aldı. Oteller, turizm acenteleri ve turizm rehberleri, esnaf ve ülke ciddi bir kayıp yaşadı. Biz turizme bacasız sanayi diyorduk bunu vatandaşlar gerçekten iğline kadar hissettiler. Turizm ülke ekonomisinin bel kemiklerindenmiş.

2017 yılı Mayıs dönemi çok güzel geçti. Özellikle önceki yıla göre yüzde 35 gibi bir artış oldu. Tabi bunu 2014 yılı ve daha gerisiyle kıyasladığımızda daha o ihtişamlı dönemine gelmedi. Ama önümüzdeki yıllarda işte bunun daha iyi olacağını umuyoruz. Şanlıurfa’da zaten turizm İlkbahar ve Sonbahar aylarında oluyor İlkbaharı çok iyi geçirdik. İşte umuyoruz ki Şanlıurfa’nın yakaladığı bu güzel ivmeyi Eylül, Ekim ve Kasım aylarında daha iyi yerlere getireceğini umuyoruz. Şuan Göbeklitepe’de açılırsa bu ivme biraz daha hızlanacaktır.

Urfa’da sıcaklar başladı Urfa’da sıcaklar başladı mı turizm bundan kötü etkileniyor. Ben güneşten rahatsız olan veya şikâyet eden biri değilimdir. Biz güneşimizi insanlara pazarlayamıyoruz. Şu var ki Dünya’da birçok ülke güneşe hazret kalıyor. O bakımdan güneşimizi güzel bir şekilde pazarlayabilsek ve güneşin zararlarını minimum seviyeye indirebilecek projeler yapabiliriz. Tabii ki burada en büyük iş ilgili belediyelerimize düşüyor ve tabii ki Şanlıurfa Valiliği ve Bakanlıklarımıza düşüyor. Şanlıurfa’daki güneşi sadece güneş enerjisi için değil de Urfa bir tarım şehri aynı zamanda Urfa bir turizm şehridir de. O bakımdan da güneşimizi turizm alanında nasıl değerlendirebiliriz bu yönde insanlarımızın vizyonel politikalar gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu potansiyelimiz de var, işte Türkiye’nin en büyük nehirlerinden bir tanesi olan Fırat Nehri Şanlıurfa’dan akıyor. Halfeti’de, Bozova’da ve Birecik’te fıratımız akıyor. Malumunuz Eskişehir’de deniz yok ama insanlar oraya plaja gidiyor. Urfalılar yazın imkân bulduklarında şehir dışına çıkıyor, işte bu anlamda Urfa’ya daha çok turist çekme adına daha fazla projeler yapılabilir. Çok fazla maliyetli olmasa bile. Halfeti, Bozova ve Birecik’te ki sudan bir Urfalının veya Urfa’ya gelen misafirlerin şortunu alıp ailesi ve arkadaşları ile o suda yüzebilmelidir. Bu yapıldı zaman o etraflarda otellerde yapılır.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ellerinde ki işletmelerden tam anlamı ile faydalanabiliyor mu?

Şuan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi cidden büyük projeler yapıyor. Özellikle bahsettiğimiz, Birecik’te, Halfeti’de, Çatak’ta ve Şanlıurfa merkezde de Sosyal Tesisler kuruyor. Bu güzel bir gelişme aslında İstanbul’da bundan çok görüyoruz. Yine işte İstanbul’da bulunan sosyal tesisler, Sarıyer Belediyesi işte Florya’da çok güzel ve hizmet kalitesi güzel insanlar hem orada güzel bir ortamda yemeklerini yiyorlar. O bakımdan belediye son dönemlerde güzel projelere başladı. Bunun artık bir sonraki aşamasına geçmesini bekliyoruz o projeler artık yapıldı, insanlar gidiyor güzel temiz tesislerde yemeklerini yiyorlar. Ama dediğim gibi Urfalılar oraya gittiğinde Şortunu alıp çocukları ile güvenli bir şekilde Fırat’ta yüzebilmelidir. Gördüğümüz kadarı ile daha fıratta böyle insanların güvenli bir şekilde yüzebilecek ortamlar yapılmadı. Büyükşehir Belediyemiz güzel hizmetler yaptı bunun bir sonraki aşamasını bekliyorlar. İnsanlar o güzel tesislerde gidip yemeklerini yiyor, pikniğini falan yapıyor ama diyoruz ki insanlar bu sıcak havada fıratta yüzebilmelidir. Tabi oradaki güvenliğin sağlanması gerekirse deniz kumunun dökülmesi işte Eskişehir yapıyorsa, biz niye yapmayalım. Eskişehir’de Fırat yok.

Bu dediğiniz şeylerin yapılması turizme etkisi ne olur?

Turizme çok büyük etkisi olur işte Urfa çok sıcak oraya gidilmez algısı var. o bakımdan o algıyı kırabilmek için biz insanlara diyeceğiz ki, geldiğinizde sizi Fırat’ın serin suyunda yüzdüreceğiz. İnsanlar güzel vakit geçirebileceği bir yere gelir. Tabi bu da Urfa turizmine de artı yönünde bir katkısı olur.

Son zamanlarda Urfa’nın yöresel yemekleri tescillenmeye başlandı, bunun turizm açısından önemi ne derece de dır?

Biz bu tescillerin daha da arttırılmasını istiyoruz. Halen tescil edilmemiş yemekleri, varlıkları var. Diğer taraftan Urfa’nın olup ta başka şehirler tarafından tescillenen veya sahiplenen ürünlerimiz var. Tescil olunduğu zaman büyük bir katkısı var. Özellikle son zamanlarda Gastronomi ve Gurme işte yemek yemekten zevk alan insanlar bakıyor işte Birecik patlıcani tescillendi. Biz gruplardan misafirlerimize diyoruz ki Türkiye’de en güzel patlıcanlı kebap Birecik’te yenilir. Tescil artık bunu herkes biliyor, o bakımdan insanlar diyor biz Birecik’e en çok ne bakımdan gidiyoruz, orada Kelaynak Kuşları için gidiyoruz oraya gelen misafirler sonra diyecek ki tamam Kelaynak Kuşlarını gördük sonrada Birecik’in güzel meşhur patlıcanlı kebabı akabinde de ondan sonra da diyelim işte güvenli yüzme alanları oluşturulursa Fırat’ın kıyısında insanlar yemeğini yiyecek, kültürel gezisini yapacak sonra da işte Fırat’ın serin sularında yüzecek. Tabii ki bu turizme çok olumlu yönde bir katkısı olacaktır. Bizde yetkili kişilerden bu yönde projelerin geliştirilmesini istiyoruz.

 

Kültür Turizm İl Müdürlüğü turizm açısından Urfa’da yeterli derece de çalışıyor mu?

Şuanda genç bir Müdürümüz var Aydın Aslanbey elinde güzel imkânlar var. işte dediğim gibi bazı şeyler Türkiye’de ağır aksak yürüyor. İdarecilerimiz burada çok iyi niyetli ve özverili olsa da bazı şeyler tıkanıyor. Ama dediğim gibi bazen Büyükşehir’in yapması gereken projeler var, yada ilgili bakanlıkların yapması gereken projeler var. Yoksa Müdürümüz canla başla en son belki de geçen hafta gördünüz işte özellikle Orta Anadolu Türsat BYK oradaki 31 seyahat acentesinin Urfa’ya getirdiler. Sağ olsun müdürümüz kendisi adeta bir rehber gibi misafirlerle birebir ilgilendi. Çok memnun kaldılar. Ondan dolayı onunda Urfa’ya Sonbahar döneminde geri dönüşü olacaktır. Eksiklikler var tabi yok değil özellikle denetimler alanında büyük sıkıntılar var. Bir işin iyi olup olmadığı eksik olup olmadığı işte bu denetimlerle belli olur. Turizmde çok göz önünde olan bir sektör olduğundan dolayı denetimlerin sık sık yapılması gerekiyor. Özellikle misafirlerimiz geliyor Urfa’da yemek yiyor eğer yediği yemek onu rahatsız ediyorsa bu Urfa için eksik bir görüntü. Burada direk denetim yapması gereken ilgili belediyelerdir, İl Sağlık Müdürlüğüdür. Ama özellikle gelen misafirlerin araçlarının sağlam olup olmadığı, araç yola çıkıyor bir trafik kazasına karışıyor böyle şeyler oldu mu da Urfa için olumsuz olur. Bu bağlamda turizm denetimlerinin yapılması gerekiyor.

Biz sadece Belediyelerden bahsediyoruz da bizim gelen turistleri konaklatma alt yapısı ne durumda aşırı bir turist gelmesi oldu mu otellerimiz ve konuk evlerimiz kaldırabiliyor mu?

Şuan otel konusunda güzel otellerimiz bulunuyor. Öbür tarafta standartların altında olan otellerimizde mevcuttur. Özellikle bunu Web sitelerinde gösterdiği kaliteyi vermeyen konaklama yerlerinden şikâyet geliyor. Ama Urfa ortalamasında otellerimiz iyi durumda. Peki, ihtiyaca yeterli cevap veriyor mu hayır vermiyor. Özellikle Urfa turizminin tavan olduğu dönemlerde Şanlıurfa’da otellerde boş yer bulamazsınız. Ama diğer aylarda da otellerde büyük sıkıntılar oluyor. Odaları hepsi boş kalıyor. Böyle ters bir korelasyon var. Eylül Ekim aylarında otellerimiz ful çekiyor, diğer aylarda da maalesef orda çalışanların maaşlarını ve otellerin masraflarını zor çıkartan bir dönem oluyor. Turizm geliştikçe büyük projeler yapıldıkça yeni yeni oteller yapılacak. Şuan yapımı devam etmekte olan 3-4 tane otel projesi devam ediyor. Urfa potansiyeli ve turizmi daha birçok oteli kaldırabilecek potansiyeldedir. Urfa’nın bu yönde güzel bir potansiyeli vardır. Urfa’da güzel otellerimiz var ama yeterli değildir. Urfa turizmi işte sadece 4 aya değil en az 8 ya da 9 ayına çıkartabilir isek o zaman tabii ki bu oteller yetersiz gelecektir. Tabi bunu gören işletmeciler, yatırımcılar otel yapacaklardır.

Turizm alanında basın ne gibi bir sınav veriyor?

Bu soruyu sorduğunuz için çok teşekkür ederim. Hep içimde olan bir soruydu siz sormadan söylemek istemedim. Urfa basını özellikle yerel basın ve ulusal basın temsilcilerinden istirahımımız var. işte bir haber çıktı mı bu haberi ilk ben vereyim ve en şok başlığı en çok okunabilirliğinin arttırma adına bazen böyle Urfa turizmine zarar verebilecek başlıklar atılabiliyor. Basından özellikle şunu istiyoruz, bir haber olduğunda şöyle bir 5 saniye düşünüp atacağım bu başlık, yazacağım metin acaba Urfa turizmine eksi yönde zararı olur mu diye düşünerek haber yapsalar çok daha iyi olur. Basında çıkan olumsuz bir haber anında birçok turu iptal edebiliyor. O bakımdan siz basından istirhamım haber çıktığı zaman tabi ki o haberi yapacaksınız ilk siz vereceksiniz ama işte dediğim gibi bir 5 saniye düşünüp atacağınız başlık yazacağınız metin Urfa turizmine eğer olumsuz bir yönde bir zarar verecekse en azından bunu minimuma düşürecek bir şekilde vermenizi istiyoruz.

Urfa’daki turizm acenteleri ne durumda profesyonellik anlamında kalifiye eleman çalıştırma anlamında?

Şanlıurfa turizm acentelerimiz var ama tabi böyle fazla grup getirecek düzeyde bir acentemiz yok. Urfa’nın böyle bir sıkıntısı da kalifiye eleman bulmaktır. Bu seyahat acenteleri açısından da böyledir. En büyük sıkıntılarımızdan birisi böyle mesleğini seven turizmden anlayan, mesleğini önemsemiş, böyle güler yüz gösterecek kalifiye eleman bulmak sıkıntısı bütün turizm sektörlerinin en büyük sıkıntısı. Biz Urfa’da hizmet veren turizm acentelerinin dışarıdaki seyahat acenteleri ile böyle daha içli dışlı olmasını istiyoruz. Büyük acenteler Urfa’ya grup gönderdiği zaman Urfa’daki seyahat acentelerini büyük katkısı olmuyor. Umut ediyoruz ki Şanlıurfa’daki seyahat acentelerinin direk kendilerinin tur programları hazırlayıp iletişime geçip o misafirleri Urfa’ya getirmesi ve bu turizm pastasından seyahat acentelerimizin daha çok pay almasını istiyoruz.

Şanlıurfa Valiliğim “Gönül Turizm Elçiliği Projesini” nasıl buluyorsunuz?

Bu proje niyet olarak iyi bir başlangıç olmuş ama sonu kötü bitecek bir projedir. Çünkü daha öncesinde Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünün işte Balıklıgöl’deki küçük çocuklara meslek edinmeleri açısından bir proje yapıldı. Ve o çocuklar büyüdüler ilk etapta küçük olduklarında insanlara sempatik olarak geliyordular. Büyüdükçe işte Şanlıurfa turizmi ve Balıklıgöl’de bir kangren haline geldi. Şuan bir aşağıdaki esnafa da gitseniz oradaki bir polise de sorsanız, o çocuklar çeteleştiler işte Balıklıgöl’de istenilmeyen durumlara sebep oluyorlar. O bakımdan bu projede biz zaten o çocukları il müdürlüğüne valiliğimize de yazı yazdık işte turizm rehberleri ile birlikte bu proje yapılsın dedik. Çünkü turist rehberi nasıl olacağı işte yasalardan belirtilmiştir. Bizim turist rehberler yasasında Üniversiteden ya mezun olacak veya bir sınav ile turist rehberi olunup en az 6 ay eğitim alıyorlar. Burada sadece iki hafta alınmış bir eğitim ondan sonra turizm bölgelerine olmaz. Bu faydadan çok zarar gösterir. Biz hem İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze de dilekçe yazdık dedik ki bu öğrencilerimizle bir proje yapalım, öncelikle öğrencilerimize turizm bilincini aşılayalım. Tarihi ve Kültürel varlıklarımızı koruyalım. Malumunuz Türkiye’de birçok yere gidiyorsunuz, maalesef tarihi kültürel yerlere adını veya ismini yazıyor. Bu turizme en büyük darbelerden bir tanesidir. Bu çocuklar maalesef iki haftalık eğitim ile turizmin içine bırakılmış, pimi çekilmiş bir bomba gibi olacaktır. Evet, niyet güzel ama sonuçları yıllar sonra turizme olumsuz yansıyacaktır.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER