Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: TOKİ 10 bin 491 konut ve iş yerini teslim etti

Şanlıurfa’da hat sanatında bir ilk

Şanlıurfa’ya Suriye’nin Deyrizor şehrinden gelen Casım Muhamed Al Oben 30 yılı aşkın yaptığı resimleri, ülkesinde çıkan iç savaştan dolayı bırakmak zorunda kaldı.Mesleğini Urfa’da da sürdüren resim ustası Oben, “Çocukluğumdan beri yapıyorum ve sanata hayranım” diyor.

Şanlıurfa’da hat sanatında bir ilk
  • 18-06-2017 12:30

Röportaj: Mehmet Kaması – Mehmet Halhalli

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Şanlıurfa’ya gelen Casım Muhamed Al Oben’in yaklaşık iki yıldır Şanlıurfa’da özellikle hat sanatı üzerine yaptığı çizimleri Büyükşehir Belediyesi sergi salonunda görücüye çıktı. Sergi 19 Haziran’a kadar ziyaretçilere açık olacak. Sergi de resimlerin fiyatları 800 TL ile 2000 TL arasında satışa sunuldu. Bizde Suriyeli Oben ile sanata olan aşkını konuştuk.Suriyeli Oben,

 “Hat sanatına, Ev Süslemeleri, Ev Dekorasyonları, Çocuk Grafikerliği gibi sanat türlerine çocukluğumdan beri yapıyorum ve sanata hayranım” dedi.

İşte o röportaj:

 

Öncelikle sizleri biraz tanıyabilir miyiz?

 

Benim adım Casım Muhamed Al Oben’dir. Ben Suriyeliyim ve 2 yıldan fazladır Türkiye’de yaşıyoruz yaşanan iç savaştan dolayı. Ben bir resim ustasıyım ve 30 yıldır bu mesleği yapıyorum. Eskiden Suriye’de yapıyordum oranın Deyrizor’de kalıyordum ve bütün işlerimi orada yürütüyordum. Ama işte diyorum orada yaşanan iç savaştan dolayı Türkiye’ye gelmek zorunda kaldık. Buraya gelmeme rağmen bu işi elden bırakmadım ve resim sanatına devam ettim. Hayatım boyunca hayalimde sürekli iyi bir resim ustası olmak vardır işte bende çabaladım uğraştım ve istediğim hayalimi gerçekleştirdim şuanda 30 yıla aşkındır bu mesleği yapıyorum.

Sanatı ve sanatçıyı nasıl tanımlarsınız?

Sanat evrensel bir dildir aslında. Tüm insanlığın ortak dili. Sevinçlerin, sorunların, acıların, umutların, hayata dair yaşanan her şeyin paylaşıldığı ortak bir paydadır. Sanatçı bu evrensel dilin icracısıdır. Sanatçı üreten, gören, duyan, hisseden ve var eden bir öncüdür.

 

Daha çok hangi alanda resim çiziyorsunuz?

Ben birçok alanda resim çizimi yapabiliyorum. Arapça Hat, Görsel Sanatçı, Ev Süslemeleri, Ev Dekorasyonları, Çocuk Grafikerliği gibi birçok alanda çizim yapabilmekteyim. Ama benim en çok ağır basan yönüm İslam Dini üzerine çizimlerdir. Ben İslam dininden öğrendiklerimi ve bildiklerimi kendi Arap Görsel Sanatımıza uygun bir şekilde tabloya döküyoruz. Ama işte dediğim gibi benim de en çok sevdiğim İslam çalışmalarıdır. Ben İslam üzerine çizim yapmayı severim ve çevremdekileri de öyle öğretirim. Bundan dolayı işte birçok açtığım sergilerde İslam çalışmalarından ibarettir.

Yaptığınız çalışmalarınızı başka yerlerde sergiliyor muydunuz?

Ben 30 yıla aşkın bu işi yaptığımı söylemiştim size, işte bu süre zarfında ben birçok yerde sergi açtım ve sergilere katıldım. Suudi Arabistan, Irak, Suriye’de birçok sergi açtım ve birçok sergiye katılım gösterdi. İşte yaşanan savaştan dolayı Türkiye’ye geldim burada ister istemez bu işi tam anlamı ile yerine getiremiyorum maddi sıkıntılardan dolayı.

 

Şanlıurfa’ya geldiğiniz ve burada da bir sergi açtınız ne diyeceksiniz?

Ben Şanlıurfa’da sergi açtım bir hafta boyunca millete açık olacak şekilde. Bu sergim Urfa’da bir ilktir ne konuda ilktir derseniz Şanlıurfa’da ilk defa bir İslami Sergisi gerçekleşti bütün eserlerin bir parça olduğu ve İslami anlattığı hatırlattığı bir sergidir bu. Bunlar iki yıl boyunca Türkiye’de zorlu şartlar altında kendi imkânlarımla yaptığım çalışmaların ürünüdür. Ve Urfa’da da bu sanatı yaşatmak ve devam ettirmek istedim. Ben bu sanata her şeyi mi adadım birçok malzemelerim Suriye’de kaldı getiremedi. Burada da kendi imkanlarımla elde ettiklerimle bunları bu hale getirdi.

 

Sizin Şuan Yaptığınız Çalışmalarınızda en fazla ilgi gören ve en fazla zamanınızı alan hangisidir?

Benim bu sergimde de en fazla ilgi gören dışarıda görmüş olduğunuz tablomdur. Tamamen el emeği göz nuru ile yapılmıştır yapımı bile 2 aydan fazla süremi almıştır Allah’ın 99 ismini tek tek nakşettim bu tabloya ve görenlerinde hemen merakla baktıkları hata hayran kaldıkları bir tablodur. Esma-ul Hüsna yaptım burada 99 ismin tamamını işledim ve sergiye koydum benimde en çok beğendiğim tablolarım arasında.

 

Siz yaptığınız Çalışmalarda daha çok hangi hat sanatını kullanıyorsunuz?

Ben çalışmalarımda iki tane hat sanatına ağırlık veriyorum birincisi Osmanlı Hat Sanatı diğeri de kufi Hat Sanatıdır. Bu iki sanatı çok beğenir ve kullanırım benim yapmış olduğum Osmanlı hat sanatı eserlerimde var. Suriye’de de bu ikisini çok kullanırdım.

 

 Türkiye’deyken bu işle ilgili kimse size destek oldu mu maddi veya manevi anlamda?

Ben Suriye iç savaşından dolayı Türkiye’ye geldiğimde ilk başlarda yapmadım bu işi çünkü imkânım yoktu ve getirmem gereken her şey orada kalınca burada da alamadım. Şimdiye kadar kimse bana maddi anlamda destek çıkmadı kendim kazandığım paralarla bu sanatımı yaşatmak istedim ve hepsini kendi imkânlarımla yaptım. İşte bir ofisim var orası kira olarak kalıyorum oraya kiramı ödüyorum bir ara dükkân sahibi ile yaptığım çalışmalarla anlaştım yaptığım çalışmaların bazılarını ona vererek oda benden kira almıyordu ama şimdi ise öyle değil bütün kiramı dahi ben veriyorum.

 

Bu tabloların her birini yapmak ne kadar sürenizi alıyor?

Ressamlık ve resim çizmek kadar zevkli ve zor bir iş yoktur. Sabır ister titizlik ister sizden ondan dolayı bu eserlerimi yaparken oldukça rahat ve sakin bir havada yaptım. Dışarıda gördüğünüz en büyük tablonun yapımı tam 2 aydan fazla bir süremi aldı. Ama bu diğerlerin yapımı ise 20 gün falan sürdü. Yine de dediğim gibi bir tabloya 20 gününüzü veriyorsunuz ve böyle bir şey çıkıyor ortaya bu gerçekten mükemmel bir şey ve insanının mutluluk aldığı bir şey.

 

Bundan sonra ne yapacaksınız ve bu sanat üzerine nerelere gelmek isteyeceksiniz?

Ben bu meslek üzerine bu sanat üzerine gerçekten zamanında çok şey yaptım ve yapmakta istiyorum gelecek nesillerimize bir şeyler katmak istiyorum onlara faydalı olmak istiyorum. İmkân buldukça bu sanatı tanıtacağım ve hizmet edeceğim diyeceklerim bunlar bana zaman ayırdığınız için sizlere de teşekkür ediyorum.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER