Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: HÜDA PAR mağduriyet yaşayan Suruçluları ziyaret etti
Beysade

Şanlıurfa'da Hastaneye ayrılmış arsaları satılar (VİDEO)

Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Selim Açar, “Başbakanlık Özelleştirme Odasının üç ayrı imar planında değişikliğe giderek bu sosyal donatı alanları konut alanlarına çevrilecek” dedi.

Şanlıurfa'da Hastaneye ayrılmış arsaları satılar (VİDEO)
  • 12-09-2017 08:30

Röportaj: Mehmet Halhalli

ŞANLIURFA Şehir Plancıları Odası Başkanı Selim Açar, Şanlıurfa’da üç önemli imar planında değişikliğe gidileceğini söyledi.  Açar planları şöyle sıraladı, “Güzelşehir’de 100 Dönümlük Kadın Doğum Hastanesi yerinin yine Maşuk’ta 50 dönümlük hastane yerinin yine Mehmetçik Mahallesinde Sağlık Tesisi, Sosyo Kültürel Tesis, Pazar Alanı, Dini Tesis ve Ticaret Alanı gibi donatıların konut alanına çevrilmesi için değişiklikler yapıldı.”

ÜÇ TANE İMAR PLAN DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞIYAYIZ

Birçok davayı ve imarı takip ediyorsunuz? Şu anda üç imar değişikliği nerede yapılacak?

Memleketimize baktığımızda gün geçmiyor ki imarla ilgili, rantla ilgili yeni aykırılıklar tespit edilmesin diyerek sözlerine başlayan Şehir Plancısı Selim Açar, “Rektörümüz Eyyübiye Kampüsünün yerini TOKİ’ye devretmesinden sonra yapılan Başbakanlık Özelleştirme idaresi tarafından üç tane imar plan değişikliği ile karşı karşıyayız. Yapılan imar planı değişikliklerinde Güzelşehir’de 100 Dönümlük Kadın Doğum Hastanesi yerinin yine Maşuk’ta 50 dönümlük hastane yerinin yine Mehmetçik Mahallesinde Sağlık Tesisi, Sosyo Kültürel Tesis, Pazar Alanı, Dini Tesis ve Ticaret Alanı gibi donatıların konut alanına çevrilmesi gibi plan değişikleri yapıldı. Bu plan değişikleri Büyükşehir Belediyesinin ilan askında ve Karaköprü Belediyesinin askı ilanında bitmiş olarak karşımıza çıktı.”

AKLA ZİYANA SIĞMAZ

Şanlıurfa’nın Yıllık nüfus artış yüksekliğini göze aldığımızda var olan sosyal donatı yeterli mi?

Şuanda ilimiz yıllık nüfus artış oranı olarak, Yunanistan’ın yıllık nüfus artış oranından fazla bir büyüme oranına sahip göründüğünü aktaran Şehir Plancısı Açar sözlerine şöyle devam etti. “2023’e baktığımızda Türkiye’nin nüfus bakımından en büyük altıncı ili olacağız. Bu durum değişen ve gelişen bir kent olan Şanlıurfa için bu şekilde değişen sosyal donatı alanlarının konut alanlarına çevrilerek, sosyal donatı ihtiyacı doğurabilecek iş ve planlamaları başvurulması biraz akla ziyan bir durum doğurmaktadır.”

MEVZUATA AYKIRIDIR

İmar plan değişiklikleri mevzuata uygun mu?

 “Biz Şehir Planlamaları odası olarak, genel merkezimiz ile yaptığımız  görüşmelerden sonra söz konusu planlamalarının mevzuatlara aykırılık teşkil ettiğini, imar planının 3194 sayılı sekizinci maddesi Mekânsal Planlar yapım yönetmenliğine ve diğer ilgili yönetmenliklere aykırılıklar teşkil ettiği saptayıp raporlaştırdık. Raporlarımızı genel merkezimize iletip Danıştay’da Adli Yılın başlamasıyla beraber üç plana üç ayrı dava olacak şekilde davalarımız açtık.”

“Açtığımız Davaların %87’sini kazanıyoruz

 Şehir Planlamaları odası olarak bugüne kadar Şanlıurfa bazında açtığımız davaların tümünü kazandık. Yargıya bu konuda güvenimiz sonsuz, çünkü önlerine doğru mevzuatı sunduğumuzda Yargı’da doğru olan neyse onu seçiyor. Yargımızı da bu konuda tebrik ediyoruz.”

“Kurumlara hassasiyetlerinden ötürü teşekkür ediyorum”

Belediyelere hassasiyetlerinden ötürü teşekkür ediyorum. Başka bir tebriki de Eyyübiye Belediyesinin Meclis üyelerine ve Büyükşehir Belediyesinin Meclis üyelerine yapmak istiyoruz. Eyyübiye Kampüsü alanın rekreatif faaliyetler için kullanılması için meclise verdikleri önerge noktasında kente büyük bir katma değer sağlayacak hususunda hemfikiriz. Kendileri ile yaptığımız görüşmelerde görüş alışverişinde bulunduk. Bu kentin geleceğini ilgilendiren mühim konularda göstermiş olduğu hassasiyetlerden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.”

Şu andaki 3 planının davasını kazanacağınızı düşünüyor musunuz?

 “Bu üç davanın mevzuat konusunda baktığımızda kazanmama gibi bir durumumuz yok. Yani kazanacağımızı düşünüyorum. Şehir Planlamacı odaları olarak Türkiye genelinde açtığımız davaların yüzde 87’sini kazanmaktayız. Bu gerek belgeler olsun bu gerek Başbakanlık genel idaresi olsun açtığımız davaların yüzde 87 gibi yüksek bir oranımız var.”

ŞANLIURFALILARA MÜJDE

 “Çevre düzeni planın bilirkişi raporu odamızın hazırlamış olduğu dava raporlarına paralel bir şekilde çıktığı ve oradaki haklılığımız göz önüne alınarak şu anda çevre düzeni planımız askıya tekrar çıkarılmıştır. Çevre düzeni planımızda odamızın itiraz ettiği noktalar başta Konuklu bölgesi olmak üzere tarım arazilerinin var olduğu alanlar, kentsel gelişim alanından çıkarılmıştır. Bununda Şanlıurfa için büyük bir kazanım olduğunu halkımıza arz etmek isterim.”

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMASI BİR DEĞİL İKİ KERE YANLIŞTIR

Son olarak Özelleştirme idaresi var olan projede neler yapmak istiyor?

 “Bu planda şöyle bir nokta var, bu planda bırakılan donatılar mevcutta burada yaşayanlar ve yaşayacak nüfusa bırakılan donatılardır. Bu donatıları tekrar kaldırıp konuta çevirme gibi lüksümüz de inisiyatifimiz de mevcut mevzuatta ve imar kanununa göre yoktur. Çünkü bu orda yaşayacak insanların kullanacağı donatı alanlarıdır. Kalkıp bu donatıları tekrar kaldırıp konut alanına çevirmemiz var olan donatıyı ortadan kaldırmak ve yeni oluşturulan konut alanlarına da donatı ihtiyacına hasıl olması anlamına gelir. Plan değişikliği yapılması bir değil iki kere yanlıştır.”

 

 

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Aziz kılıç Aziz kılıç 03.02.2019

Rant peşinde koşan lardan değilde halkının refahı için mücadele eden siz ve sizin gibi değerli insanlara minnettarız varoluş

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER