Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Engelliler, el işi sergisi açtı
inşat

HRÜ SKS Başkanı çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu

Harran Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Fethi Şamda, Harran Üniversitesi’nde spor, kültürel ve beslenme konusunda yaptıkları çalışmalar ve yapacakları çalışmalar hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

HRÜ SKS Başkanı çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu
  • 10-02-2017 09:01

Haber: Mehmet Kaması

Her üniversitenin en önemli birimlerden birisi olan Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, öğrencilerin en fazla alakadar olduğu birimlerin başında geliyor. Harran Üniversitesi yönetimi de bu alanda yaptığı çalışmalarla birçok alanda önemli adımlar atmış durumda. Öğrencilerin kültürel ve sporsal faaliyetlerinin yanında beslenme ve barınma alanında birçok yeniliğe imza atan Harran Üniversitesi, modern mutfağı, yemekhanesinin yanında yapmış olduğu spor tesisleri ve kültürel faaliyetlerle oldukça iyi bir konuma gelmiş durumda. Bununla ilgili Harran Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Fethi Şamda ile yapmış olduğumuz röportajda bu alanlarda yapmış oldukları çalışmalarını gazetemize açıkladı. 

500 öğrenciye yemek bursu veriliyor

Bunların yanında göreve geldikleri günden beri birçok öğrenciye yemek bursu ve barınma imkanlarını da sağladıklarını belirten Fethi Şamda, “Ekonomik durumu kötü olan 500 öğrencimize de şu anda yemek bursu  vermiş bulunmaktayız. Bununla birlikte çeşitli birimlerde çalışan veya maddi durumu kötü olan öğrencilerimize kısmi zaman olarak çalıştırıp onlara maddi imkan sağlıyoruz. Daha öncelerde bu alanda 70 olan öğrenci sayımızı bu yıl 240 sayıya çıkarmış bulunmaktayız.” dedi.

Yemek konusunda birçok üniversiteyi geride bırakıyorlar

Yemek ve mutfak konusunda Türkiye’de bulunan birçok üniversite standartlarının üzerinde olduklarını belirten Şamda, mutfak malzemesi olarak yeni ve son teknolojili makinelerle hijyenli bir yemek sunduklarını söyleyerek, bu alanda birçok üniversiteyi geride bıraktıklarını söyledi.

Spor ve kültürel faaliyetler konusunda da açıklamalarda bulunan Fethi Şamda, yaptıkları spor tesisleri ve devam eden sporsal faaliyetlerle birlikte iyi bir dereceye geldiklerini ve bu konuda da öğrencilerin bu yapılan her türlü sporsal faaliyetlere ilgi göstermesi gerektiğini söyledi. Eskiden kullanılmayan birçok spor tesisinin de şu anda bakımdan geçtiğini söyleyen Şamda, bu alanda Harran Üniversitesi’ni en iyi duruma getireceklerinin altını çizdi.

İşte Harran Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Fethi Şamda ile yaptığımız Röportaj…

Fethi Şamda, “Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı olarak öğrenci ve personellerin beslenme, barınma, spor, sağlık ve kültürel faaliyetleri alanında çalışma yapmaktayız. Öğrencilerimizin öncelikli olarak beslenme açısından helallik ve hijyen alanında kaliteli ve temiz yemek sunma gayreti içerisindeyiz. Öğrencilerimizin yemek sistemini de değiştirerek, daha lüks ve konforlu bir ortam oluşturduk. Öğrencilerimize daha önce tabldotlarda verilen yemek durumunu porselen tabak şekline dönüştürerek, öğrencilerimize daha temiz bir ortamda daha hijyenli yemek sunuyoruz. Maddi imkanı olmayan ekonomik durumu kötü olan 500 öğrencimize de şu anda yemek bursu  vermiş bulunmaktayız. Bununla birlikte çeşitli birimlerde çalışan veya maddi durumu düşük olan öğrencilerimize kısmi zaman olarak çalıştırıp onlara maddi imkan sağlıyoruz. Daha öncelerde bu alanda 70 olan öğrenci sayımızı bu yıl 240 sayıya çıkarmış bulunmaktayız. Yemek bursu da daha öncesinde verilmiyordu. Yeni Rektörümüz ile beraber bu işe el attık ve 2 yıldan beridir öğrencilerimize yemek bursu veriyoruz. Yemekhane içerisinde öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli bir ortamda yemek yeme olanaklarını geliştirdik. Bununla beraber mutfak malzemesi, yemekhane malzemesini yeniledik.

Kültür faaliyetleri olarak da biz öğrencilerimize, daha önce 11 öğrenci kulübümüz bulunurken şu anda o sayı 35’e çıkmış durumdadır. Bu öğrenci kulüplerimiz aracılığı ile kültürel faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Yapılan bütün etkinliklerde kulüplerimize maddi destek veriyoruz, bu nedenden dolayı öğrencilerimizin daha fazla katılım göstermesinde gayret etmiş oluyoruz.

Spor alanında ise hem personel içerisinde hem de öğrenciler arasında belirli dönemlerde spor etkinlikleri düzenlemekteyiz. Burada öğrencilerimizin spora teşviki için ve katkı sağlaması açısında gayret gösteriyoruz. Bununla birlikte bütün fakültelere spor malzemesi almış durumdayız. Spora daha fazla ilgi gösterme adına bütün talepleri aldık ve ondan bu imkanları onlara sağlamış bulunmaktayız. Kampüs içerisinde Bisiklet Kulübü ile birlikte öğrencilerimize bisiklete binme imkanları sağlıyoruz. Spor ve sanat etkinliği çerçevesinde hem kültürel hem de sportif faaliyet olarak öğrencilerimize üniversitemizi tanıtmak ve kültürel faaliyetler, spor faaliyetleri daha üst plana çıkarmak adına imkanları oluşturuyoruz. Sportif faaliyet olarak BESYO Müdürlüğümüz ile beraber üniversiteler arası federasyonun oluşturduğu branşlarda mücadele etmek için katılım sağlamaktayız. Bu katılımlarda her türlü maddi desteği biz onlara sağlıyoruz.

İleride yapacağımız projelerimiz var. spor alanında spor alanlarının genişletilmesi, hem Osmanbey Kampüsü içerisinde hem de diğer kampüslerimizde açık alanlarda yeni sahaların oluşumu için gayret gösteriyoruz. Yapı işleri daire başkanlığımızla beraber, fiziki alanları dolaştık. Onlar için daha yeni ve daha güzel tesisler yapmak için çaba sarf ediyoruz.

Göletimiz çok güzel, geniş ve büyük bir yerde bulunuyor. Biz de buraya dört tane deniz bisikleti alarak, öğrencilerimize bu imkandan faydalanmalarını sağlayacağız. Yine her yıl sonunda doğru Bilim Kültür ve Sanat Etkinliklerimizi yapmaya çalışacağız.

Harran Üniversitesi olarak spor faaliyetleri alanında Türkiye’de bulunan üniversiteler arasında ne durumdayız?

Bu yıllara göre sürekli değişiyor. Geçen yıl erkek voleybol takımı olarak biz üniversiteler arasında birinci geldik. Tabi her branşta değişiyor ama genelde biz üniversiteler arasında yapılan sportif faaliyetlerde sürekli derecelerdeyiz.

İleri zamanlarda öğrencilerin de bu alanlara daha fazla ilgi göstermesi için ne gibi planlarınız olacak?

Üniversiteler arası alanda yapılacak bütün etkinlikleri, üniversiteler arası federasyon düzenliyor. Branşları onlar belirliyor, biz de BESYO Müdürlüğü ile birlikte hangi branşlara katılacağımızı tespit ederek onlardan alarak bu branşlara katılıyoruz. Mevcut öğrencilerimiz arasında hangi branşta öğrenci fazlaysa o branşta katılım sağlıyoruz. Bu hem öğrencilerimizle beraber, hem de Beden Eğitimi Yüksek Okulu Müdürlüğü ile oluşturduğumuz bir etkinliktir. Tabii gönül ister ki bütün etkinliklere katılalım, maddi anlamda hiçbir şeyi esirgemiyoruz, öğrencilerimize katkı sağlıyoruz. Tabii burada öğrencilerimizin potansiyeli ve branşlardaki gelişme açısından o faaliyetlere katılım sağlayacağız.

Spor alanındaki alanlar yeterli midir; spor salonları yeteri derecede ihtiyacı karşılayabiliyor mu?

Spor salonlarımız Beden Eğitimi Yüksekokulunda mevcut olan ve Yenişehir Kampüsü’müzde mevcut olan spor salonlarımız mevcuttur. Tabii bunlar yeterli değiller. Bunları açık alanlara çıkarmayı düşünüyoruz. Bizim açık alanlarda kampüslerde şu anda iki tane basketbol, 2 tane voleybol badminton ve 1 tane futbol sahası mevcut; Fakat kullanılmıyor. Biz bunu kullanıma açmak için çalışma başlattık. Bu konu ile ilgili yapı işleri daire başkanlığımızla görüşmelerimiz devam ediyor. Bunların iyileştirilmesi anlamında maddi imkan sağlayacağız. Bunu öğrencilerimizin kullanımına açmaya çalışıyoruz. Diğer kampüslerde özellikle Eyyübiye Kampüsü’nde çim sahalarımız yetersiz. Voleybol ve basketbol sahalarını iyileştireceğiz; futbol sahamız zaten mevcut. İnşallah bunları önümüzdeki dönemde faaliyete koyacağız.

Peki bu tüm yapmış olduğunuz faaliyetlere öğrenciler nasıl ilgi gösteriyor; sizlere bu alanda gelen öğrenciler oluyor mu?

Öğrencilerimiz bu alanda çok geride kalıyorlar. Öğrencilerimiz bu tür taleplerde nedense eksik kalıyorlar. Bize gelen talepler olmuyor. Artık biz öğrencilere gidip biz kulüp danışmanları ile görüşerek bu tür faaliyetleri arttırmak istiyoruz.

Tüm bu imkanlar içerisinde ileriki zamanda bu alanlarda Harran Üniversitesi’ni hangi konumda göreceğiz veya siz hangi konuma getirmeyi planlıyorsunuz?

Biz şu anda bir hazırlık aşamasındayız. Öğrencilerimiz belli bir dönem gelip eğitim gördükten sonra bunlar ayrılıyorlar. Bizim amacımız sportif alanlarda öğrencilerimize gerekli çalışmaları yaparak ve onları o konuda eğiterek Beden Eğitimi Yüksekokulu Müdürlüğümüzle beraber hayata hazırlamak. Ve diğer branşlara yükseltmek. Buradaki amacımız tabiki üniversite olarak diğer üniversiteler arasında yani üniversite federasyonun yapacağı faaliyetlerde olmak isteriz. Bu tabi öğrencilerimizin kapasitesine bağlı. Öğrenciler, belli bir dönem gelip en fazla 4 veya bilemediniz 5 yıl kaldıktan sonra biz yetişmiş öğrencileri gönderiyoruz. Ve ondan dolayı yeni öğrenciler yetiştirmek zorunda kalıyoruz. Yetiştirip giden öğrencilerimizin çoğu şu anda belirli yerlere ulaşmış seviyededir. Hem sportif alanda hem de kültürel alanda ve diğer alanlarda öğrencilerimiz çok iyi yerlerde. Biz de bu alanda öğrencilerimizi daha iyi yerlere getirmek için çabalıyoruz.

Yabancı uyruklu öğrencilere yönelik çalışmalarınız ne durumdadır?

Suriyeli öğrencilerimiz genel olarak  başladılar. Sadece Suriyeli değil, diğer yabancı uyruklu öğrencilerimiz de mevcuttur. Biz özellikle mağdur Suriyeli öğrencilerimize barınma açısından yer temin ediyoruz. Burs vererek, okuma imkanı sağlıyoruz. İkincisi de 200’e yakın  yabancı uyruklu. Çoğunlukla Suriyeli öğrencilerimize bedava yemek bursundan faydalandırıyoruz. Tabiki sportif faaliyet açısından diğer öğrencilerimizle beraber bunlar da o sportif faaliyetlere katılım gösteriyorlar.

Öğrenciler, bu sportif faaliyetlere nasıl bakıyor; onlar da yeteri derecede ilgi gösteriyor mu?

Biz öğrencilerimizin daha çok faaliyet yapmasını arzu ediyoruz. Maddi olarak da imkan sağlıyoruz. Onların getireceği etkinlikle ilgili, maddi imkanları veya konuşmacının havaalanından alınıp yerleştirmesi, barınması konferans salonlarına kadar tüm imkanları sağlıyoruz. Ama yeterli derecede mi; diğer üniversitelere nazaran yeterli derecede değil. Öğrencilerimiz bu konularda çok geride kalıyor. Biz geçmiş yıllara baktığımızda bizim etkinlik sayımız iki katına çıkmış. Biz geçmiş yılları değerlendirmiyoruz, biz şimdiki ve gelecekteki yıllarda kulüplerimizin daha fazla etkin duruma gelmesini istiyoruz.

Sizin öğrenci kulüplerini daha ön plana çıkarma gibi bir planınız var mı?

Öğrenci kulüpleri ile ilgili zaten sıkıntımız olarak fiziki mekan olarak yer yetersiz durumda. Tabi yeni binalar yapılıyor, bu binalarla beraber her kulübe tek oda verme konusunda sıkıntımız var.  Bizim toplu halde şu anda bir çalışmamız var, kulüplerimize en azından kendi faaliyetlerini rahat yapabilmeleri adına yer temin ederek öğrencilerimizin en azından faaliyetlerini orada rahat bir şekilde yapmasına katkı sağlanır. Diğer tarafta kulüplerimizle ilgili toplantılarımız oluyor, bu etkinliğe de katılımı arttırma açısından onlara hem görüş olarak hem de maddi destek olarak her türlü desteği sunuyoruz. Hiç şimdiye kadar öğrenci kulüpleri ile toplanılmayan toplantı yapılmayan durumlarda biz öğrenci kulüplerimizle beraber toplantılar yapıyoruz.

Biz üniversite olarak öğrencilerimize daha çok hizmet etme çabasındayız. Bununla beraber öğrencilerimizin bizimle beraber bu konulara daha fazla destek vermesi gerekiyor. Hem kültürel faaliyet alanında hem de sportif faaliyetler açısında istemeleri gerekiyor, onların hem kültürel hem de sportif faaliyetlerine geliştirme açısından bizden destek istemeleri gerekir ki, biz de bunlara o imkanları onlara verebilelim. Biz şu anda öğrencilerin peşine düşüyoruz ama onların bizde talep etmeleri hem zaman açısından hem de ortam açısından daha kolay etkinlikleri sunabilme avantajı sağlayabiliriz.

Bu konularda Harran Üniversitesi Rektörlüğü sizleri nasıl karşılıyor; nasıl destek veriyor?

Biz rektörlüğe bağlı bir birimiz. Büyüklerimizin hiçbir talimatı olmadan bir iş yapamıyoruz. Öğrenciler konusunda, rektör hocamızın destekleri, talimatları çok yerinde ve çok destek sağlamaktadır. Onun desteği olmadan biz bu tür şeyleri yapamıyoruz. Yurt, gıda , kültürel faaliyetlerde biz geçmişe baktığımızda epey bir aşama kaydetmişiz.

Üniversite yemekhanesinde, gıdada ve hijyende ne konumdasınız?

Biz yemek konusunda, mutfak konusunda ve yemekhane konusunda birinci olmasa da ikinci derecedeyiz. Çünkü modern yemekhanemiz ve mutfağımız mevcut. Özellikle öğrencilere sunduğumuz imkanlar çok farklıdır. Hiçbir üniversitede olmayan alternatif yemekler sunuyoruz. Ve diğer yemeklerde meyve, yoğurt ve ayran seçeneği sunuyoruz. Hiçbir üniversitede olmayan bu durum mevcuttur. Ve yemek kalitesinde hiçbir üniversitede olmayan yemek kalitesi sunuyoruz.

Biz göreve başladığımızda üniversitenin bütün yemekhanesini tadilattan geçirdik. Genelde hijyene çok dikkat ederek, personelin hijyen kabininden geçip mutfağa girmesini sağlıyoruz. Bizim ilk geldiğimizde yemek sorunumuz vardı. Yemek konusundaki sorunlarımızı hemen hemen bitirdik.

Sportif alanlarımızdan birisi de tabiki havuzdur. Yüzme havuzumuz yarı olimpik bir yüzme havuzudur. Çok temiz ve modern bir havuzumuz var. Biz öğrencilerimize çok cüzi bir fiyatın altında öğrencilerimizi oraya alıyoruz. Urfa’da temizlik açısından modernlik açısından en temiz ve en uygun bir havuz olduğunu söyleyebilirim.

Su sporları bakımından üniversiteler arasında ne durumdasınız?

Şu anda biz üniversiteler arasında çok iyi seviyelerdeyiz. İki tane yüzme havuzumuz bulunmaktadır. Biri 1 metre 40 santim. Tabiki burada havuzun işletim sistemi çok önemlidir. Biz sürekli havuzun suyunu yenileyerek zemini hazırlayarak onu, insan sağlığını etkilemeyecek şekilde dezenfekte ederek o şekilde öğrencilerimize ve personelimize sunuyoruz. Kız erkek olarak seanslara ayırıyoruz. Belirli günlerin belirli saatlerinde erkeklere ve belirli günlerin belirli saatlerinde kızlarımızın hizmetine sunuyoruz.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER