dclisans
Sıradaki Haber: Alican Tez Karaköprü Belediyespor’da

Girişimci iş alanı yaratmalıdır

İnsan Kaynakları Uzmanı Gülşah Kaygusuz, “Girişimci iş aramaktan ziyade başkalarına iş alanı yaratan kişidir.” dedi.

Girişimci iş alanı yaratmalıdır
  • 01-07-2017 15:02

Röportaj: Mehmet Kaması

İnsan Kaynakları Uzmanı ve aynı zaman da Eğitim Koçu olan Gülşah Kaygusuz Şanlıurfa Olay Gazetemizin bu haftaki röportaj konuğu oldu. İnsan Kaynakları ve Kariyer üzerine yaptığımız röportajda gençlere önemli mesajlar veren Gülşah Kaygusuz, kariyer yapmak isteyen ve İnsan Kaynakları Uzmanı olmak isteyen gençlerin, Üniversitede gördükleri derslerden çok iş hayatında alacakları tecrübenin kendileri için yol belirleyici olacağını söyledi. Bu alanda kendisinin Üniversite yılları boyunca sürekli bir işle meşgul olduğunu belirten İnsan Kaynakları Uzmanı Gülşah Kaygusuz, bu alanda sürekli eğitimlere gidilmesi gerektiğini, bu alanla ilgili kitapların okunması gerektiğini ve ne olursa olsun en iyisi olmak için yola çıkılması gerektiğini ve teorik dersten çok uygulamalı derse önem verilmesi gerektiğini söyledi.

İşte röportajımızın devama…  

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Eğitiminiz ve kariyer hayatınız ile ilgili bilgi verebilir misiniz?        

29 Ağustosta Adana da doğdum. Profesyonel Eğitim Koçu ve İnsan Kaynakları Uzmanıyım. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler ve Anadolu Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümlerinden mezun oldum. Benim için üniversite yılları kendimi keşfetme anlamında önemli tohumların filizlendiği yer oldu. Bu hayatta her şeyin her zaman daha iyisi olduğuna inanan bir felsefeye sahibim.

Lise yıllarımda uzun emekler sonucu birincilikle TBMM de stajyerlik hakkı kazandım ve iş hayatına siyasetin merkezi TBMM de başladım dur durak bilmeyen ben Uluslararası Bilim ve Eğitim Federasyonun da uzmanlık eğitimleri aldım ve kurumda eğitmen olarak devam ettim. Profesyonel olma yolunda ilerlemek için BİREYSEL KOÇLUK +INNOVATIC Yenilikçi Düşünce ve Yöneticiliğin Liderlik Teknikleri+ NLP Practitioner Eğitimleri aldım.

İş hayatıma farklı bakış açısı katacağını düşünerek Kariyer Sokağının kapısını çaldım ve eğitim organizasyon işine ilk adımımı attı.

Kariyer hedefim büyük olmakla birlikte kısa sürede kendi markası Akademim Sosyal Eğitim Danışmanlığı kurdum. Genç yaşta başarılarımı zirvede tutarak yazdığım yazılar ve yaptığım seminer programları ile dikkat çekmem sonucu basınla tanıştım.

Birçok lise, üniversite ve kurumlarda "Etkili İletişim, Kişisel Gelişim, Liderlikte Başarı Sırları ve Cesur ol, Hayal et, Yap "eğitimlerini verdim.

Eğitimlerimi vermeye devam etmekle beraber çok yakında çıkaracağım kitabım ile okurlarımla buluşmayı bekliyorum. Halen Akademim Sosyal Eğitim Danışmanlık kurucusu, TEGV de eğitmen, Türkiye Gençlik Konseyinde Ankara teşkilat başkanı, Profesyonel Eğitim Koçu ve İnsan Kaynakları Uzmanı olarak kariyerime devam etmekteyim...

Üniversite yıllarınızda bir yerde çalıştınız mı? (Çalıştıysanız) Okurken çalışmanın size bir getirisi oldu mu?

Aslında bakarsanız lise yıllarımdan beri çalışıyorum. Üniversite bitene kadar da çalışmaya devam ettim. Lise yıllarımda annemin yaptığı el oyalarını, el işi liflerini satardım. Hatta bir zamanlar ramazan ayında camii çıkışlarında el işi takkelerini satmıştım. Marketlerde kasiyerlik yaptım, mağazalar da satış danışmanlığı yaptım, burger king de mutfak bölümünde çalıştım, anketörlük yaptım. Çocuklara özel ders verdim ve bunları yaparken para kazanmak dışında en büyük amacım büyük hayallerim vardı ve bunları gerçekleştirmek için bir yerlerden başlamam gerekti… Okurken çalışmanın çok büyük getirisi var elbette en başta çalışma hayatının nasıl bir yer olduğunu görüyorsunuz ve mezun olunca sizi nelerin beklediğini biliyorsunuz. Bununla beraber özgüveniniz artıyor, sorumluluk bilinci gelişiyor, kendi paranızı kazanıyorsunuz. Network ağınız gelişiyor.

Okurken çalışmayı üniversite öğrencilerine tavsiye eder misiniz?    

Tavsiye ederim, kesinlikle öğrenci olmak okula gitmek gelmek değil, okulda sizlere sadece teoride aslında hayatınız boyunca hiç kullanmayacağınız şeyler öğretiliyor, oysa gerçeklik hayatın içinde saklı bir şeyi öğrenmek istiyorsanız gidin o işin nasıl yapıldığını öğrenin.

 Üniversiteli gençler, üniversite zamanlarını nasıl değerlendirmeli sizce?

Her üniversite mezununun iş peşinde olduğunu düşünmemek gerekir. Hatta üniversite mezunlarının hiç olmazsa bir kısmı iş aramak yerine başkalarına iş alanı yaratacak girişimlerin peşinde olacak. Dünyanın içine düştüğü ekonomik bunalımdan çıkmamızı sağlayacak olan, devletler veya büyük şirketler değil, girişimciler olacak. Ama başarılı bir girişimci olabilmek için de öğrencinin kendisini eğitmesi ve farklılaştırması gerekiyor. Kendisini farklılaştıran üniversite öğrencisi dünyasını da farklılaştırır. Üniversite de çeşitler kulüpler vardır en az kendilerine uyan 1 kulübe üye olsunlar öğrenci kulüpleri liderlik ve girişimcilik ruhlarını besleyecektir. Çeşitli dernek ve yardım kuruluşları var buralarda faaliyet içerisinde olmak onlara güç verecektir ve etkin olan yönleri ortaya çıkacaktır. İletişimleri gelişecektir. Öğrenciyken gezi kulüplerine dâhil olup yeni çevre ve güzel dostluklar kazanarak kendi kabuklarını kırıp yeni şeyler öğrenebilirler (bence hala öğrenciyseniz tadını çıkarın).

Öğrenciyken gönüllü kuruluşlara üye oldunuz mu? Bu kuruluş ya da projelerin öğrenciler açısından faydaları nelerdir?

Öğrenciyken Yenimahalle belediyesinin Türk Sanat Müziği korosunda yer almıştım. Çocuk esirgeme kurumlarını ziyaret etmek ve onların mutluluğuna dokunmak için kendi arkadaş gurubumuzu oluşturup gitmek isteyen herkesle toplanıp her ay ziyarete giderdik. Toplum Gönülleri Vakfında bulundum vs. bu tarz kuruluşlar öğrencilere aslında gönüllülük esasıyla birlikte cesaret ve duyarlılık sağlıyor. Farklı oluşumlar da yer almak farklı bilinçler aşılıyor.

 İnsan Kaynakları alanında çalışmaya nasıl karar verdiniz? İnsan Kaynakları uzmanı olarak ilk yaptığınız mülakatı hatırlıyor musunuz? Nasıl geçmişti?

Üniversite yıllarımda bölüm hocam dünyanın globalleşmesinden ve hızlı iş süreçleri değişimi ve dönüşümünden bahsederdi. Açıkçası İK benim kafamda o yıllarda şekillenmişti, şimdi bu kararımın ve o zaman ki yönlendirmelerin ne kadar doğru olduğunu görüyorum. Evet hatırlıyorum güzeldi ama mülakatlarımda aslında şunu fark ettim ki gerçekten hepimizin cv hazırlama eğitimi alması gerekiyor çoğu insan nereye neden başvurduğunu bilmiyor. Bu yüzden de işsizim diye orta ve inanın bana bilmediğiniz adını dahi duymadığınız birçok meslek dalı var.

İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyen ve kariyerini bu alanda sürdürmek isteyen Gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

 İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyen genç arkadaşlar. Öncelikle, bir insan kaynakları departmanında stajyer olarak çalışmak için girişimde bulunun. Staj, belli bir alanda deneyim kazanmak için özellikle önemlidir. Birçok uzmanın ilk basamağı stajdır. Staj yaparken, fotokopi bile çekiyor olsanız, neyin fotokopisini çektiğinizi ve neden o fotokopiyi çektiğinizi bilin. Unutmayın bir süre sonra siz de, o evrakların fotokopilerini çektireceksiniz. Aynı zamanda İnsan Kaynakları Yönetim Sistemlerini (İKYS) öğrenebileceğiniz Kaliteli sertifika/uzmanlık programlarına katılmanız da oldukça önemlidir. Bir İK’cı olarak ben uzmanlık programlarına katılımı çok önemsiyorum. Diğer türlü ilk etapta gerekli olan İK hakkındaki teorik bilgiyi başka türlü öğrenmeniz çok zor.

 Yöneticiliğinizi geliştirmek adına neler yapıyorsunuz?

Her ne kadar uzman olduğum unvanı yazsa da ismimin önünde fırsat buldukça her alanda kendimi geliştireceğim eğitimlere, programlara katılıyorum. Her gün farklı insanlarla tanışıyorum, selamlaşıyorum ve her insandan farklı şeyler öğreniyorum. Çok fazla kitap okurum alanımla ilgili çünkü her gün yeni bir bilgi kayıtlara geçiyor. Gündemi yakından takip ederim futboldan siyasete kadar. Çünkü şuna inanırım ki her ortamın konusu farklıdır eğer bir toplulukta pasif olmak istemiyorsanız işinize yaramayacağınızı düşündüğünüz şeyler bile sizin kurtarıcınız olabiliyor.

İş hayatı dışında gençlerin vakitlerini nasıl değerlendirmesini tavsiye edersiniz?  

Hobilerinize Zaman Ayırın, Okumayı Deneyin, Ailenize Zaman Ayırın, Gelişiminiz İçin Eğitim Programlarına Katılın… Satranç oynayın bu sizin stratejik zekanızı geliştirir. Yeni insanlarla tanışın sosyal medyayı boşa kullanmayın ağınızda ki 2 kişi sizi 4 kişiye 4 kişi sizi 8 kişiye götürebilir bu yüzden ağınızda ki insanlarla bir araya gelin NETWORK (çevrenizi)  ağınızı geliştirin.

 Buradan Gençlere bir mesajınız var mı?

Hangi işi yaparsanız yapın, hızlı ve pratik olmaya özen gösterin. Bu size zamanınızı planlamanız adına fayda sağlayacak ve daha fazla zamana sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Ve unutmayın “küçük düşünen insanlara büyük hayallerden bahsedemezsiniz.”HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER