Mg Reklam 2
lisans koleji
Beysade

El sanatları eskisi gibi rağbet edilmiyor (VİDEO)

Şanlıurfa’nın Haşimiye Meydanı’nda esnaflık yapan Selim Bakır, Gazetemize verdiği röportajda,  “El emeği göz nuru olan bakırla yapılmış ürünlere eskisi gibi rağbet göstermiyor. Vatandaşlar daha çok fabrikasyon ucuz ürünlere ilgi gösteriyor.” dedi.

El sanatları eskisi gibi rağbet edilmiyor (VİDEO)
  • 11-11-2017 08:20

Röportaj: Mehmet Halhalli

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Selim Bakır, Yıllardır Şanlıurfa’da esnaflık yapıyorum. Burada bakır ile işlenmiş ürünleri satıp ekmeğimi kazanmaya çalışıyorum. Aynı zamanda fiyatlar ucuz diye fabrikasyon bakır ürünleri de satarak geçimimi sağlamaya çalışıyorum.

Peki, Haşimiye gibi aktif bir bölgede bakır esnafısınız işleriniz nasıl gidiyor?

İşler çok durgun bir şekilde devam ediyor normal olması geren gibi değil bundan 3 yıl öncesine kadar Urfa’da bu tür işlerin sezonu mart, nisan, mayıs, eylül ekim ve kasım olarak daha yoğun geçerdi ama şu anda 2 yıldır özelikle son bahar sezonu işler biraz daha kötü gidiyor. Son bir yılda vatandaşların ekonomik olarak da alım gücü düşünce, insanlar eskisi gibi ürünlere ilgi göstermiyor.

Son iki yılda işlerimiz azaldı diyorsunuz? Buna neden olan etken ya da etkenler nelerdir?

Evet son iki yılda satışlarımız azaldı. Bunda birçok etken var. Mesela artan terör olayları, vatandaşın alım gücünün düşmesi ve turistlerin eskisi gibi düşmemesi etkenler bunda etkili oldu.

Şanlıurfa’da bakır ile yapılmış ürünlere nasıl bir yönelim var?

Bizde 2 türlü müşteri var. Birinci tip müşteriler bilinçli bakır ve el yapımı olanları tercih ediyor. El yapımı bakır ürünleri hem sağlıklı hem estetik hem de uzun soluklu olarak giden ürünlerdir ve bu tip müşterilerimiz bunları tercih ediyor.Diğer müşterilerimiz ise hediyelik olarak fabrikasyon ürünlerimizi tercih ediyorlar. Fabrikasyon ürünlerin el emeği ürünlerin satışına etkisi yüzde 70 oranında oldu. İnsanlarında alım gücünün düşmesi nedeniyle insanlar daha ucuz olan fabrikasyon ürünleri tercih etmeye başladılar. Değeri ve sanatı bilen insanlar yaptığımız ürünleri satın alıyorlar. Yabancı turistler el emeği ürünlere daha çok değer veriyorlar. El emeği bakır işlemeciliği yapan ustalar var ancak bu nereye kadar gider bilemiyoruz. Şuanda nitelikli bakır ustaları yetişmiyor. İmalathanelerde ancak aile bireyleri çalışıyor. İnsanlar artık ağır ve emek isteyen işlerde çalışmak istemiyorlar.

TURİSTLER İLGİ GÖSTERİYOR

Şanlıurfa’da bakır ürünlerine yerli turist mi yabancı turist mi daha çok rağbet ediyor?

Son 2 yıldır yabancı turist ortada yok. Bizim müşteri kitlemiz şu anda daha çok yerli turistlerdir. Gelen turistler daha çok kabarma çekiç’ tekniği ile balıklı gölü simgeleyen balık motifi gibi yöresel yerleri ve amblemleri ustaca tepsi, cezve gibi mutfak eşyalarına ilgi gösteriyor.

İŞLERİMİZDE DÜŞÜŞ VAR

Son 2 yılda turistlerinin azalmasının neden olan faktörler nelerdir?

Yerli turistler azalsa da geliyor ama yabancı turist gelmiyor. Yerli turistlerde geldiği kadarıyla onlarda bakır alımı azaldı. Bu yörede en uygun fiyatlı bakırları Urfa’da olmasına rağmen gelen 40 kişilik gruplarda eskiden 20’si alışveriş yapıyorsa şuanda 5’i alışveriş yapıyor. Bakıp geçiyorlar bunların nedenleri ekonomik sıkıntılar bölgenin Suriye olayları ve terör olayları en büyük etkenler olarak söyleyebilirim.

ESKİSİ GİBİ RAĞBET GÖRMÜYOR

Urfa bakırcılığı el sanatları eskisi gibi rağbet görüyor mu?

Şimdi eskisi gibi rağbet görmüyor. Çünkü 1950 ve 1960lı yıllar da Urfa’ bakırcı esnaf sayısı yaklaşık 300 civarı iken şimdi gelişen teknoloji insanların demir, çelik, alüminyum ve teflona geçmelerinden dolayı şu anki esnaf sayısı 30-35 civarında en büyük sıkıntımız bu mesleği devam ettirecek, çırak kalfa olayı yok denecek kadar az. İnsanlarda maalesef bu tür meslekler çırak vermek istemiyor. Eğitimin 12 yıllık zorunlu eğiteme dönmesi çırakların azalmasında etkili oldu. 18 yaşına gelen bir çocuğu ailesi bu tür işlere gönderemiyor. Lise mezunu olduktan sonrada meslek öğrenilmiyor esnaflık öğrenemiyor. Eskiden okullar yarım günken şimdi çoğu tam gün veya 9 ve 3 arası olan eğitim sisteminde bir aile çocuğunu çıraklığa gönderemiyor. Bütün bunlar bakırcılığın aleyhine olan etkenler. Türkiye de bakırcılık mesleğini devam ettiren nadir 2-3 şehirden biriyiz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Her ne kadar karamsar olsak da son zamanlar da yerliler bağırdan yapılan ürünlere rağbet göstermeye başladı. Müşteri portföyü el sanatları ile sanatları ile yapılmış ürünlere ilgi göstermeye de başladı. Fabrikasyon ürünleri ucuz olduğundan çoğu vatandaşlar evlerine döndüğünde boş dönmemek için uygun fiyatlı bakır ürünlerini almaya başladı.

 

 

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER