Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: Tarihi taşlar duvar mı yapıldı?
inşat

AK Parti Urfa’da baştan bir yapılandırmaya gidebilir

MAK Araştırma Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, Ak Parti'nin Faruk Çelik'in ardından yeni sürprizler de yapılabileceğini söyledi.

AK Parti Urfa’da baştan bir yapılandırmaya gidebilir
  • 23-11-2017 08:34

Röportaj: Dilek Çiftçi

Saha çalışmaları kapsamında Şanlıurfa’da bulunan MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat ile Türkiye ve Şanlıurfa’nın gündemini konuştuk. Kulat, AK Parti’nin yeni yapılanması ve Şanlıurfa siyasetindeki yeni gelişmelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte o röportaj:

BELEDİYELERLE İLGİLİ YOĞUN ÇALIŞMAMIZ VAR

MAK Araştırma Danışmanlık nedir; Bize anlatabilir misiniz?

Türkiye’de kamuoyunun yakından bildiği araştırma firması biziz. Bu piyasada ve medya yönü olarak ta çok bilinen bir firmayız. Ağırlıklı olarak siyasi araştırma yaparız. Siyasi araştırmaların yanı sıra her ay 1 tane gündem araştırmalarımızda var. Genelde aynı sayıda araştırma dernekleri üzerinden çalışırız.. Yapmış olduğumuz bu çalışmaları özellikle siyasilerimizle paylaşırız. Ben genelde kamuoyunu araştıran saha ekipleriyle çalışmalarını yaparken aynı anda sahada da farklı sivil toplum kuruluşu yetkilileri, valilerimizle, belediye başkanlarımızla görüşmeler yapıyorum. Son bir ay içerisinde özellikle belediyelerle ilgili ya da istifa eden belediyelerle ilgili yoğun bir çalışmamız var. Çok seyahat ettiğim için sahayı da çok yakından biliyorum.

SEÇİMLER BİR YIL ERKENE ÇEKİLEBİLİR

Ufukta erken seçim var mı?

Öncelikle ufukta erken seçim kararı iktidar Parti’nin sayısal çoğunluğuna göre dolayısıyla AK Parti Genel Başkanı sn Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yönde irade ortaya koymasına bağlı.Şuan itibari ille hem Cumhurbaşkanı hem de AK Parti yetkilileri olası bir seçim düşünmediklerini ifade ediyorlar. Ancak ben 2018 yıllı içerisinde hem yerel hem de cumhurbaşkanı ve genel seçimin bir seçim takvimine alınacağını, seçimin bir yıl öne alınacağı ihtimalini yüksek görüyorum.  Eyer böyle bir şey olursa ideal zaman dilimi olarak önümüzdeki Mart, Nisan, Mayıs döneminde bir yerel seçim, 15 temmuz tarihinde genel seçim ve cumhurbaşkanını seçimini yapılmasını yüksek görüyorum. Zira bunun gerçekleşmesi için yerel seçim için anayasa değişikliği gerekiyor. Muhalefet zaten yerel seçim talebinde bulundu, dolayısıyla geriye adım atmazlar bu yönde

BAZI BELEDİYE BAŞKANLARI DAHA DEĞİŞECEK

Sayın Cumhurbaşkanı üç dört bakanla kabine oluşturacağı ve vizyona gideceği hususunda kulislerde tartışmalar devam ediyor. Peki bunlar yerlimi yersiz mi?

Cumhurbaşkanı AK Parti Genel Başkanı olmasının önü açıldıktan sonra parti teşkilatlarında çok ciddi değişikliğe gitti. Şu ana kadar AK Parti teşkilatlarının nerdeyse yarısına kadar değiştirildi. Diğerleri de değişecek. Şu saat itibari ile sürpriz bir şey söylemek istiyorum. 41 tane belediye başkanı Ankara’ya çağrıldı ve bu basında ilk defa yer alıyor. Ama tabi bunların hepsi istifa edecek etmeyecek o ayrı bir mesele. Bir ani çağırma oldu, dolayısıyla muhtemel ki bazı belediye başkanları daha değişecek.Bu değişimleri şu ana kadar AK Parti topluma yeteri kadar aktarabilmiş değil. Ama doğrusu ben başkanların farklı nedenlerle alındığına dair bir kısım kulis bilgilerine sahibim.

GÖKÇEK İÇİN BAŞARI ORANI DÜŞÜKLÜĞÜ TELAFFUZ EDİLEMEZ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istifasının Bülent Arınç’la yaptığı konuşmada etkisi var mı?

Ben bu sürecin bir şekilde içerisinde oldum. Ankara’da kamuoyu araştırmaları yaptım. Bu süreçte Melih Gökçek’le ve şu anki Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Tuna ile de görüştüm. Öncelikle şunu söylemek lazım Melih Gökçek başarılı bir belediye başkanıydı. Gerçekçi olmak lazım. Ben Ankara’da yaşayan ve dolayısı ile Melih Gökçek’le de oy veren bir kişiyim.Melih Gökçek için başarı oranı düşüklüğü telaffuz edilemez. Genel itibari ile trafikten tutunda şehrin yeni yapılanmasına kadar pek çok şey yapılmıştır. Ancak siz yirmi üç yıl belediye başkanı, ondan önce beş yıl Keçiören belediye başkanlığı yapmışsanız sizinle ilgili doğal olarak bir kısım şehir efsanesinin dolaşması normaldir.

MUHALEFET PARTİLERİNDEKİ BAŞKANLAR İSTİFA EDEBİLİR

İstifa eden Belediye başkanları hangi ithamla karşı karşıyalar?

Cumhurbaşkanının beyanına bakarak değerlendirmek lazım. Bu değerlendirmeye genelde metal yorgunluk deniliyor. Metal yorgunlukla sayın cumhur başkanının kast ettiği şey şu bana göre dört temel başlığı var. Birincisi FETÖ, ikincisi mali konular,  üçüncüsü bazı belediye başkanlarıyla bölgenin bakanı ve milletvekilleri ile ya da genel merkezde uyumlu çalışmaması, dördüncüsü gerçekten metal yorgunluğu olanlar. Bunları bir araya topladığımızda dört temel başlık karşımıza çıkıyor. Ama ben sürpriz bir şey daha söylemek istiyorum. Bu yenilenmede çok değil önümüzdeki günlerde öncelikli olarak MHP’li ama ardında diğer partilerden belediye başkanlarının etmesini bekliyoruz.

AK PARTİ’NİN OYLARINDA DÜŞÜŞ VAR

Belediye başkanlarına yapılan bu operasyonlar AK Parti tarafından halka yeterince anlatıldı mı?

Bence daha anlatılmadı. Bu nedenle AK Parti’nin oy oranında küçük çapta düşme görülüyor tabi bunu araştırmalarımız doğrultusunda söylüyoruz. Düşen bu oy oranlarının başka partilere kaymadığını görüyoruz. Şu anda Türkiye’de sağ parti görünümü İYİ PARTİ kuruldu. Malumunuz Sayın Akşener parti kurulmadan önce yakaladığı rüzgârı parti kurulduktan sonrada kaybetmeye başladı.  AK Parti’den çok ciddi bir oy alamıyor. Şu an itibari ile aldıkları yüzde üç, üç buçuk puanı da MHP’den alıyor. Bu  bizim elimizdeki verilere göre.

İYİ PARTİ MHP’DE KARŞILIK BULDU

Meral Akşener’in kurduğu parti MHP tabanında karşılık bulur mu?

Öncelikle MHP tabanından karşılık bulduğunu görüyoruz. Meral Akşener’in partisi şu an için o heyecanı yakalamış değil. Biliyorsunuz Türkiye’de yüzde on barajı var. Bu baraj yaklaşık beş milyon seçmenin oyunu almanız gerekiyor. Meral Akşener’in MHP’yi bölmesi ile birlikte garip bir sürece girdik. Çünkü AK Parti ve CHP’nin dışında barajın üstünde bir parti görünmüyor.

Yüzde on barajının düşme ihtimali var mı?

Yüzde on barajının düşme ihtimalini Devlet Bahçeli açıkladı. Açıklarken bize kızdı. Bizde bu tepkiye çok anlam veremedik. Yani MHP’nin oyları düşünce biz oyları düşük diye algı yapmıyoruz. Kamuoyu ne söylerse biz onu söylüyoruz.

MAK araştırma Danışmanlık şirketine AK Parti’ye yakın diye lanse ediliyor. Neler söyleyeceksiniz?

Biz AK Parti’ye çok yakınız. Bina babından yan yanayız. Bundan bahsediliyorsa bizim AK Parti noktasında bir rahatsızlığımız yok. Dolayısı ile birçok kamuoyu araştırma AK Parti ile çalışır ya da cumhurbaşkanı ile çalışır. Bizde çalışırız. Biz hangi parti çağırırsa gideriz ve görüşümüzü sunuyoruz.

ŞANLIURFA’DA YENİ SÜRPRİZLERLE KARŞILAŞABİLİRİZ

Şanlıurfa’ya gelecek olursak siyasetin nabzı nasıl?

Urfa’da kamuoyu araştırması yapılıyor. Şanlıurfa yerel yönetimler anlamında AK Parti’nin kalesi.İkinci parti olarak da HDP var. Şanlıurfa’nın değerlendirmesini birkaç başlıkla yapmak lazım.Urfa’yı gezdiğimizde bir kısım bilgilere de ulaştık. Uyuşturucu tüketiminin çok artığı ve birçok toplumsal kaygıları artıracak endişelerin çoğaldığını gördük. Ama bunun yanı sıra farklı kültürleri de bünyesinde barındıran ve hatta tamda Halil İbrahim sofrasına yakışan bir misafirperverliği gördük.  Bunlara istinaden bir referandum süreci yaşandı ve bu süreçte AK Parti’nin en yüksek oy aldığı iller arasında Şanlıurfa yer aldı. Faruk Çelik’in ardından Şanlıurfa’da yeni sürprizlerle karşılaşabiliriz. Urfa yani baştan bir yapılandırmaya gidebilir kanaatindeyim.

Diğer partilerin Urfa’daki durumu nedir?

Şanlıurfa’da HÜDA PAR’ı da bölgede yok saymamak lazım. Kamuoyu araştırmalarında HÜDA PAR’ı bölgede çok etkin olmaya başladığını söylemem gerekiyor. HÜDA PAR özellikle bölgeye politikalarını oluştururken değerlerine göre pozitif. Önümüzdeki seçimlerde sürpriz bir parti olarak bölgede karşımıza çıkabilir.

KÜSKÜNLER BARIŞTIRMALI

Bu Pazar seçim olsa partilerin durumu ne olurdu?

Öncelikle yarın seçim olsa şu an itibari ile yaptığımız kamuoyu araştırmasında, AK Parti yüzde 41, CHP yüzde 23, MHP yüzde 7,5,  HDP 7,5,  İYİ Parti de yüzde 5 bandın da. Ayrıca kararsız kitle var. Bu karasızlara yönelik yüzdelikler değişiyor tabi ki. Hal böyle olunca bu kararsız insanlarımızın gönlünü kazanmaya çalışılıyor. Burada asıl mesele AK Parti’ye düşüyor. İnsanların geri dönüşümüne devam etmek istiyorsa üç şeye dikkat edecek. Ben bu insanları küstürdüm mü  kızdırdım mı yoksa üzdüm mü. Bunlara yönelik düzeltmek babında cumhurbaşkanın projeleri var. Bunun için belediye başkanlarını alıyor ve yerine getireceği kişilerde bunun için getiriyor.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER