Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: Şanlıurfa’da önemli görev değişikliği
Beysade

Trafik çilesi büyüyor!

Şanlıurfa’nın kanayan yaralarının başında gelen trafik akışı sorununu değerlendiren Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa Temsilcisi Selim Açar, kent imarındaki eksikliklere işaret etti.

Trafik çilesi büyüyor!
  • 01-12-2016 09:30

Haber: Hasan Ray

Şanlıurfa, büyük nüfus kitlesinin barındığı ve birçok sorunla birlikte kaderine terk edilmiş. Büyük bir köyü andıran Şanlıurfa’da elektrikten içme suyuna, işsizlikten trafik sorununa kadar sorunlar yumağına döndü. Özellikle şehir merkezinde bulunan cadde ve sokaklar trafiğin akışının sağlanması için yetersiz kalıyor. Planlı bir imarın olmamasından dolayı gelişi güzel dizilen binalar ve buna bağlı olarak düzenlenen yol ve kavşakların olmasından dolayı trafik Şanlıurfalılar için işkenceye dönüşüyor.

Başarısız oldular

Şanlıurfa’nın merkezinde sürekli sıkışan ve rahat bir akışı sağlanamayan trafiğine çözüm bulmak adına birtakım girişimler oldu. Ancak bu girişimler gerekli rahatlatmayı sağlayamadı. Atatürk Bulvarı’ndan Balıklıgöl’e kadar paramparça edilen yolların bir kısmı şehir içi taşımacılık yapan otobüsler için ayrılırken bir kısmı da sivil araçlar için ayrıldı. Sivil araçların ve şehir içi otobüslerin yolları ayrılmasına rağmen trafik akışı sağlanamadı.

Ölümlü tuzaklara dönüştü

Aylar süren bir çalışma sonucunda söz konusu yollar ikiye ayrılınca otobüs ve sivil araçlar birbirinden ayrıldı ancak bu sefer de yayalar sıkıntı yaşamaya başladı. Otobüs ve sivil araçların nereden çıkacağını kestiremeyen yayalar bir anda kendilerini ya otobüs ya da sivil araçların altında kalmaktan son anda kurtarıyor. Bu nedenden dolayı söz konusu yol trafiği rahatlatmak yerine ölümlü tuzaklara dönüştü.

Şehir içi taşımacılık tercihi pişman ettiriyor

Trafik sorununun yanında bir de şehir içi yolcu taşımacılığı da eklenince işin içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Trafiğin sıkışıklığından kurtulmak isteyen vatandaşlar, şehir işçi toplu taşıma araçlarını tercih ediyor. Ancak bu da çözüm olmuyor. Çünkü özellikle mesai başlangıcı ve çıkışı yolcu taşıma otobüsleri balık sırtı taşımacılık yapıyor. Bunun yanında özellikle toplama merkezlerinde yolcuların araçlara binmesi tam anlamıyla işkenceye dönüşüyor.

Şehir plancısına sorduk

Şanlıurfa’nın kanayan yarası olan trafik akışı ve şehir içi toplu taşıma araçlarındaki eksiklikleri Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa Temsilcisi Mehmet Selim Açar’a sorduk. Yaşanan sıkıntıların temelinde plansız bir şekilde imara açılan araziler üzerine kurulan binalar ve yapılan yolları işaret eden Mehmet Selim Açar, her şeyin temelinde düzensizliğin ve plansızlığın yattığını belirtti. Mehmet Selim Açar, “Plansız olursa raylı sistem bile sorun olur.” dedi.

‘Günübirlik önlemler alınıyor’

Ulaşımda büyük sıkıntılar yaşandığını söyleyen Selim Açar, “Bizim yaptığımız şey önce şehirleşiyoruz. Sonra bakıyoruz ki alt yapımız yok. Alt yapı şehir kurulmadan önce yapılmalı. Bizde bu sorun had safhada. Ancak biz günübirlik yöntemlerle sorunları çözmeye çalışıyoruz. Örneğin şu anda olan tramvay çalışmasında Gaziantep’i örnek alacaksak, Gaziantep’te bazı araştırmalar yapılması gerekir.” dedi.

Çözüm yerine çözümsüzlük olur

“Gaziantep’te şu anda tramvay çözüm yerine çözümsüzlük getiriyor.” diyen Selim Açar, “Bizim belediyelerimiz de tramvayı Şanlıurfa’ya getirecekse bunun imarını çok iyi planlaması gerekir. Aksi takdirde tekerli olan ulaşım sıkıntısına raylı ulaşım sıkıntısı da eklenir; içinden çıkılmaz bir hale gelir. Şanlıurfa sorunsuz bir ulaşımı hak edecek bir kenttir. Gelecek seçimi düşünmeden bu sorun çözülmek isteniyorsa yapılması gerekenler bellidir.” diye konuştu.

Yeni yapılan battı çıktılara eleştiri

Açar, yapılan köprülü kavşakların gereksiz olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Diyarbakır yolunda yeni yapılan köprülü kavşaklara baktığımızda bunu yaptıranların ne ilmi ne de akla yatacak hiçbir yanı yoktur diye düşünüyoruz. Düşünün ki burada yol çalışması devam ederken biz bu yolu kullanabiliyorduk. Bu da bu projenin gereksiz olduğunu gösteriyor. Biz şehir planlaması açısından düşündüğümüzde bu köprülü kavşaklar ne amaçla yapıldı diye düşünüyoruz. Yani böyle gelişigüzel projelerle 10 tane otobüs birbirine bağlansa yine de ulaşım sorunu çözülmez.”HABERE YORUM YAZIN
Urfalı Ali Urfalı Ali 01.12.2016

Şanlıurfa sorunlar yumağına dönen koca bir köy oldu. Bu yanlış imar planları devam ettikçe kent de halk da daha çok zarar görecek...

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER