ATAK OTO
Atak oto
Sıradaki Haber: Öğretim görevlisinden Şanlıurfa’ya övgü dolu sözler

Tarım arazileri yok oluyor!

Şanlıurfa’da tarım arazilerinin imara açılmasını eleştiren Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa Temsilcisi Selim Açar, tarım arazilerinin imara açılarak yok edildiğini söyledi.

Tarım arazileri yok oluyor!
  • 21-11-2016 09:14

Haber: Hasan Ray

Türkiye’de tarım topraklarının hatırı sayılır bir kısmına sahip olan Şanlıurfa’da artan tarım arazisi talanları, durmak bilmiyor. Birinci sınıf tarım arazilerinin tarıma açıldığı Şanlıurfa’da, yanlış ve plansız imarlardan dolayı hızla artan betonlaşma, tarım toprakları için büyük bir tehdit arz etmeye başladı. Konuyla ilgili gazetemize konuşan Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa Temsilcisi Selim Açar, tarım topraklarının fütursuzca imara açılarak geleceğin tehlikeye atıldığını söyledi.

Kanuna rağmen betonlaşıyor

Türkiye’de tarım topraklarının korunması adına 2005 yılında kanun çıkarıldı. Çıkarılan 5403 sayılı kanun; toprağı korumak için tarımsal potansiyeli yüksek ve tarım dışı alanlarda amaç dışı arazi kullanımına izin vermiyor. Ancak Şanlıurfa’da özellikle kentsel gelişimin olduğu alanlara yakın arazilerde bu kanun adeta hiçe sayılıyor. Kentin önemli tarım arazilerini barındıran (merkeze yakın olan) yerlerde artan betonlaşma da bunun kanıtı olarak görülüyor.

Cezai işlemleri var ama!

‘Kanunun 13. maddesinde mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ile sulu tarım arazileri tarımsal üretim amacı dışında kullanılamaz’ denilmektedir. Ancak alternatif alan bulunmaması ve kurulun uygun görmesi şartıyla olabileceği de belirtilmiştir. Kanuna uygun olarak koruma projesi hazırlanmadan tarımsal potansiyeli yüksek ve tarım dışı alanlarda amaç dışı arazi kullanımında bulunan kişilere 5403 sayılı kanunun 20 ve 21. maddeleri gereğince işlem uygulanır maddeleri bulunmaktadır.

Betonlaşma ilçeleri de tehdit ediyor

Hızlı bir şekilde artan betonlaşma problemi sadece il merkezine yakın alanların sorunu olarak kalmıyor. Öyle ki 2009 Yılında yapılan bir çalışmada Harran Ovası tarım alanlarında (kadastral veriler kullanılarak köy yerleşim alanları dışında) konut, sanayi ve petrol istasyonu olmak üzere 3 alanda amaç dışı kullanım olduğu görülmüştür. Toplamda konut anlamında 21 bin 399 adet yapılaşmanın 15 bin 695 dekar, sanayi olarak 130 adet fabrikanın 2 bin 416 dekar ve petrol istasyonu olarak da 37 istasyonun 253 dekar tarım alanını işgal ettiği tespit edilmiştir. Toplam tarımsal amaç dışı yapılaşma 21 bin 566 adet ve 18 bin 364 dekar olarak belirlenmiş.

Uzamanlar uyarıyor!

2009 yılında yapılan bir çalışmanın sonucunda elde edilen verilerin daha da artığının fikrinde olan uzmanlar, “Baişta kent merkezine yakın olan tarım arazileri olmak üzere ilçelerimizde de özellikle Harran ve Akçakale bölgesinde betonlaşma alarm vermektedir. Böyle giderse kent merkezine yakın tarım arazileri yok olacak ve ilçelerimizden de özellikle Harran, beton bir köy görünümü alacaktır. Toprakların korunması adına daha etkili çalışmalar gerekiyor.” dedi.

Fütursuzca imara açılıyor

Şanlıurfa’da tarım topraklarının fütursuzca imara açılarak heba edilmesi konusunda açıklamalarda bulunan Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa Temsilcisi Selim Açar, “Bizim bir çevre düzeni planımız oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan. Bu planı incelediğimizde; bazı birinci sınıf arazileri ve sulu tarım arazilerinin kentsel gelişme bölgesinde yer aldığını gördük. Ama şöyle de bir not düşmüşler; ‘ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli izinler alınmadan bu alanlar imara açılamaz.’ diye.” şeklinde konuştu.

Sorumlu kurumları eleştirdi

Sorumluluk alması gereken kurum ve kuruluşları eleştiren Açar, “Bizim kurum ve kuruluşlarımızdan en büyük sorumluluk Gıda Tarım İl Müdürlüğü'ne eski adıyla Reform ve Devlet Su İşleri’ne (DSİ) düşmektedir. Bizim bir de bürokrasimiz var. Bu bürokrasimiz bir şeyleri bir şekilde aşıyor. Ama şunu belirtmek gerekir ki, kendi uçağınızı tankınızı üretebilirsiniz, hatta uzaya uydunuzu fırlatabilirsiniz ama tarım toprağı üretemezsiniz.” diye konuştu.

‘Rant gözümüzü bürümüş’

Şanlıurfa’da tarım topraklarına gereken önemin verilmediğini söyleyen Açar, “Dünyada üretemeyeceğiniz tek şey tarım toprağıdır. O da milyonlarca yıldan gelen bir birikimdir. Mesela ben Hollanda’da örneklerini görüyorum; adamlar ekim yaparken bir karış toprağını heba etmiyor. Ama tarım topraklarımızı fütursuzca imara açıp geleceğimizi tehlikeye atmayı ben akıl almaz bir durum olarak görüyorum. Rant gözümüzü bürümüş.” ifadelerini kullandı.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER