Sıradaki Haber: Trafiğe dalan eşek sürücülere zor anlar yaşattı

Nasıl olacak bu iş?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin 24 Nisan Pazartesi günü ihaleye çıkaracağı Troleybüs projesiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Sosyal medyada projeyle ilgili olumlu görüş belirten de var, eleştiren de. Yetkililer, Abide-Balıklıgöl arasında mevcut otobüs yolunun kullanılacağını, proje sayesinde Aşağı çarşının Egzoz kirliliğinden arınacağını, vatandaşların özel araç yerine toplu taşımaya yöneleceğini umut ediyor. Bir başka kesim ise projenin eski Urfa'ya zarar vereceğini dile getiriyor.

Nasıl olacak bu iş?
  • 21-04-2017 10:01

Haber: Dilek Çiftçi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin 24 Nisan Pazartesi günü ihaleye çıkaracağı Troleybüs (Trambüs) projesiyle ilgili tartışmalar sürüyor.

Proje; Dünya Bankası’ndan sağlanacak kredi ile  Abide ile Haleplibahçe arasındaki 3,5 kilometrelik ring hattında uygulanacak.

Troleybüsler, şu anda toplu taşıma otobüslerinin kullandığı güzergahı kullanacak, Demokrasi caddesinden  (Su Meydanı) geçişi de kesinlik kazanmış durumda..

PROJENİN DETAYLARI NETLEŞTİ

Gidiş istikameti için kullanılacağı kesinlik kazanan Demokrasi Caddesi’nin bazı noktalarında araç parkı yasaklanacak.  Geliş istikameti olarak kullanılacak Divanyolu'nda diğer şerit yine araçlar tarafından kullanılacak.

Günde 86 bin kişiye hizmet verecek kapasitede planlanan projede birçok detay netleşmiş durumda. 24 metre uzunluğunda, 250-300 arasında yolcu kapasitesine sahip 10 adet Troleybüsün Abide-Haleplibahçe arasında ring yapacağı belirtiliyor. Gidiş-geliş 7 kilometre olarak planlanan güzergahta 11 durak bulunacak. 

PROJENİN DOĞRULUĞU AKADEMİK AÇIDAN TESCİL EDİLMELİ

Troleybüs projesiyle ilgili tartışmalar sürüyor.  9 bin 260 üyesi bulunan Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği'nin Facebook  grubunda yapılan yorumlarda projenin kamuoyunda tartışılması gerektiği dile getirildi.

İşte o yorumlardan bazıları:

Mehmet Selim Açar:  '1981 de Ankara'dan, 1984’te İstanbul'dan, 1992’de İzmir'de kullanımdan kaldırılan boynuzlu troleybüs sistemi Urfa’ya geliyor. Maalesef 24 Nisan’da ihalesi yapılıyor. Her zaman söylediğimiz gibi; Bu tür konular halkla tartışılmalı. Akademik kurullardan doğruluğu bilimsel olarak tescil edilmelidir. Artık 16 Nisan miladına herkes uymalıdır. Dernek olarak rica ediyoruz, kararı bir kez daha gözden geçiriniz.

Muhammed Selim Açar: Fiberoptik altyapı için kazı yapılacağı doğrudur. Demokrasi Caddesi ve geliş güzergahı olan Balıklıgöl kavşağından Kapaklı Pasajı’na kadar kataner direği yok, havayi hat yok. Sistemin konforu taşıma kapasitesi işletme maliyetini düşününce 15 santimetrelik bob cat kazısı göze alınabilecek bir şeydir. Karaköprü için ise yapılan ve planlaması bitirilen kavşaklarda hafif raylı (tramway) sistem için yollarda pay bırakıldı 2. etap olarak o güzergah düşünülüyor.  Şu anki trafik düzenlemesine bir yük gelmiyor. Aynen devam edecek yerde kazı yok. Tramway gibi ray döşeme yok zaten bu güzergahta. Eski dar yolları da araç aküsü ile geçecek normal otobüs gibi.”

PARK SORUNU...

Mehmet Koyuncu:  “Çok açıklayıcı olmadı. Mesela PTT önünde veya Karameydanı civarında dar noktalar var. Anlaşılıyor ki sağda park olayı hiç olmayacak. Zaten biz sağda park olayını çözersek trafik sorunu olmuyor ki. O zaman neden bu yatırıma para harcayalım.

Mehmet Palalıoğlu: Malatya’da var incelensin. Ne kadar yanlış olduğu görülecek. Bu nedenle Elazığ şarjlı sistemde karar kıldı. İncelense iyi olur.

‘ÖNCELİK AŞAĞI ÇARŞI OLMAMALIYDI’

Yusuf Sabri Dişli: Eski Urfa'nın 7m genişliğinde tarihi sokaklarına 24 m.uzunluğunda telli-boynuzlu troleybüs salmayın.İlla hat verecekseniz Karaköprü'ye verin..  Tel direkleri için büyük çukurlar açılacak. Troleybüse karar verilmiş olsa bile 1. etap Tarihi alanlar olmamalıydı. Kentin batıya doğru gelişimini sağlayan TOKİ ve Karaköprü olabilirdi.

‘NE KADAR ÇOK TARTIŞILIRSA O KADAR İYİ’

Cemil Anlayan: “Ben projeyi beğendim. Tabi ki tartışılması lazım. Anladığım kadarıyla değişen fazla bir şey olmayacak. Aynı güzergahtan otobüs yerine troleybüs geçecek. Bu otobüsler uzun ama 2 körüklü olduğu için normal otobüslerden daha rahat dönüyor. Bunu Şanlıurfa halkı olarak sorup tartışmalıyız.   Biz Balıklıgöl'e 300 kişi taşıyan otobüsleri mi gönderelim yoksa herkes kendi aracıyla mı gitsin? Aydın kesimin toplu taşıma konusunda bu yatırımı desteklemesi lazım. Demokrasi Caddesi, Haşimiye ve Akarbaşı başta olmak üzere eski Urfa'yı rahatça gezilebilecek bir ortama kavuşturmamız gerekiyor.  Bu bölgeleri mümkün olduğunca araç trafiğinden egzoz kirliliğinden arındırmalıyız. Akarbaşı'nda gün oluyor yoğun araç trafiği ve gelişi güzel parklar yüzünden insanlar yürüyemiyor. Bu işi modernize ettiğimiz zaman, memnuniyeti en üst noktaya çıkardığımız zaman insanlar özel araçlar yerine toplu taşımayı tercih eder. Modern şehirlerde trent şudur; Toplu taşımaya yatırım insanların özel aracını mümkün mertebe az kullanmasını sağlar.  Büyükşehir Belediyemizin bu anlamda teşvik edilmesi lazım ki;  Başkanımız Nihat Çiftçi'nin bu anlamda eli güçlensin.”

‘TARİHİ URFA EVLERİNE EN ÇOK  ZARARI EGZOZ DUMANI VERİYOR’

Mehmet Kalaycı: “Turizm bölgeleri dünyanın her yerinde araç trafiğinin en az olduğu, hatta arındırıldığı yerlerdir.  Bizim de Urfa olarak bu anlamda adım atmamız gerekiyor. Elektrikle çalışacak troleybüsler bu anlamda önemli bir hamledir. Ben troleybüslerin sarsıntı oluşturarak tarihi yapılara zarar vereceği fikrine katılmıyorum. Tarihi yapılara en büyük zararı egzoz dumanı vermektedir. Uygulanabilirliği mutlaka iyi etüt edilmiştir diye düşünüyorum. Yine de geniş katılımlı bir toplantıyla Şanlıurfa halkına bu projenin detaylı bir şekilde anlatılması yararlı olur diye düşünüyorum. Bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak açısından bu tür bir toplantı çok yararlı olur diye düşünüyorum.

Rahime Tatlıcı: Özellikle Abide-Balıklıgöl arasında yolculuk ederken büyük sıkıntı yaşıyoruz. Troleybüs projesi inşallah bu sıkıntıları sona erdirir. Araçlardan birinin sadece bayanlar için tahsis edilmesini istiyoruz. ‘Otobüsler çoğu zaman normal kapasitesinin çok üzerinde yolcu taşıyor. Bu durum bazı olumsuz sonuçlar doğuruyor. Özellikle hafta sonları araçlarda sıkışarak yolculuk yapıyoruz. En çok biz kadınlar, yaşlılar, engelliler bundan etkileniyor.”Etiketler: şanlıurfa troleybüs
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER