Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Karaköprü'de yılın ilk toplantısı yapıldı
inşat

Konsey Danışmanından öğrencilere sitem

Harran Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkan Danışmanı Vedat Hurma, üniversitedeki öğrencilerin etkinliğin sosyal aktivitenin olmadığını belirterek şikayet ettiklerini, etkinliğin olduğu zamanlar ise hiç kimsenin katılmamasına sitem etti.

Konsey Danışmanından öğrencilere sitem
  • 10-01-2017 09:26

Haber: Mehmet Kaması

Harran Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkan Danışmanı Vedat Hurma, üniversite öğrencilerinin sürekli şikayetçi olduğu sosyal aktivitelere yönelik açıklamalarda bulundu. Sosyal aktivitelerin olabilmesi için öğrencilerin de çabalaması gerektiğini ve bir program olduğu zaman öğrencilerin de yanlarında olması gerektiğini söyledi. Sürekli bu aktivitelerin olmadığını öne sürerek sitem eden öğrencilerin de kendilerine bu konuda destek çıkmadığını söyledi.

Öte yandan Konsey Başkan Danışmanı Vedat Hurma, yaptığı açıklamalarda Şanlıurfalı siyasetçilere ve iş adamlarına da sitem etti. Üniversitenin kalkınması için kendilerinin çabalarının yetmediğini Urfalı siyasetçilerin ve iş adamlarının da bu konuda destek çıkmaları gerektiğine vurgu yaptı. Vedat Hurma açıklamalarında, Şanlıurfa’da verilen ortaokul ve lise eğitimine de değindi. Temel eğitiminin ortaokulda verilen eğitim ile başladığını söyleyen Hurma, okullarda eğitim veren öğretmenlerin çoğunun ücretli öğretmen olduğunu ve bir ortaokul öğrencisinin bir dönem içinde birçok öğretmen değiştirmesinden de yakındı. Orta ve liselerde verilen eğitimin kaliteli verilmediğini, okullarda bulunan rehberlik birimlerinin öğrencilere yeteri derece katkı sağlamadığını söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Vedat Hurma, “Üniversiteye gelen bir kişi fikri ve zikri oturmuş bir insandır.” dedi.  

‘Etkinlik olduğunda hiçbir öğrenciyi göremiyoruz’

Kendilerinin yaptığı etkinliklere katılan öğrenci sayısından sitem eden Harran Üniversitesi Konsey Başkanı Danışmanı Hurma, “Bizim zamanımızda yaptığımız etkinliklerde aktif olan öğrenci  kardeşlerimizin sayısı çok azdı. Etkinlik yok, sosyal aktivite yok diyen arkadaşlarımızın etkinlik yaptığımızda yanımızda göremiyoruz. Bizim dönemimizde yaptığımız 1. Arkeoloji sempozyumuna 600 kişilik bir katılım vardı. Ve organizetörlüğünü tek başımıza yapmıştık. Üniversitemiz olsun, Belediyemiz olsun ve Valiliğimiz olsun bizlere bu konuda çok destek olmuştu. Ama iş bağımı yanında hiçbir kardeşimizi yanımızda görmedik.” diye konuştu.

‘Bizim herkese kapımız açık’

“Emniyet Müdürlüğümüzün yaptığı sosyal etkinlikler oluyordu, il dışı gezileri olduğunda biz ayrım yapmadan çağırıyoruz.” diyen Vedat Hurma, “Biz böyle bir şey yapınca kendileri dışlıyorlar. ‘O düzenlemiş, bu düzenlemiş diye gitmiyoruz’ diyorlar. Böyle bir şey yok. Biz herkese kapımızı açmışız, dini, mezhebi ve siyasi görüşü ne olursa olsun biz her zaman öğrencilerin yanındayız.” şeklinde konuştu.

‘Bütün çabamız öğrenciler içindir’

Harran Üniversitesi’ne devlet büyüklerinin ve siyasetçilerin sahip çıkmasını isteyen Vedat Hurma, “Üniversitemizin bazı alanlarında devlet büyüklerimiz olsun, iş adamlarımıza buradan seslenmek istiyorum üniversitemizi hep birlikte kalkındıralım. Bunlar sadece biz öğrencilerle olmuyor. Onun için onların desteklerini bekliyoruz, rektörümüzü yalnız bırakmasınlar. Biz gönüllü olarak bu işi yapıyoruz, eşimizden, çocuğumuzdan ayırdığımız vakti burada geçiriyoruz. Bu öncelik olarak üniversitemiz için, Urfa’mız için ve ülkemiz için yapıyoruz. Bu hassasiyeti büyüklerimizden de bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘Eğitimin temeli ortaokulda başlar’

Üniversitenin birçok ihtiyacının olduğunu da söyleyen Vedat Hurma, “Üniversitemizin birçok ihtiyacı var, derslikler, sosyal aktivite dışında demirbaş eksiklerimiz var. Ondan dolayı büyüklerimizin bu konuda üniversitemize destek çıkmalarını istiyoruz. Eğitim de temelden alınmış bir şeydir. Üniversiteye gelmiş bir öğrenciye ders konusunda pek bir şey katamazsınız. Üniversite, araştırılarak kendini geliştirebileceği bir yer. Çünkü üniversiteye gelen bir kişi fikri ve zikri oturmuş bir insandır. Eğitimin temeli ise ortaokul döneminde başlar, ortaokul döneminde çocuk sağlam bir temel alırsa o çocuğu tutamazsınız zaten.” şeklinde ifade etti.  

‘Lise mezunu KPSS’ye girip memur olacağını bilmiyor’

Eğitimde ciddi bir sıkıntının da rehberlik konusunda olduğunu ifade eden Hurma, “Özellikle okullarda öğrenciler rehberlik konusunda çok yetersizler. Lise mezunu bir öğrenci KPSS’ye girip memur olacağını hala bilmiyor. Özellikle dezavantajlı bölgelerde örneğin Eyyübiye. Orada gidelim bir liseye soralım ‘Sen memur olabiliyor musun’ diye. Liseyi bitirince çocuk nasıl olayım diyecek. Bu bilinen bir gerçektir.” ifadelerini kullandı.

‘Bir dönemde 3 öğretmen değişiyor’

İkinci bir sıkıntının ise okulların çoğunda ücretli öğretmenlerin çalışması olduğunu belirten Vedat Hurma, “Okulların çoğunda ücretli öğretmenler çalıştırılıyor. Orada öğretmenleri sürekli değişmesi öğrencileri olumsuz etkiliyor. Özellikle sınıf öğretmenleri Eyyübiye bölgesinde bir dönemde 3 öğretmen değişiyor. Öğrenci, giden hocayı sevdiği için yeni gelen hocaya ısınamıyor. Bunun sonucunda ister istemez eğitimden de soğuyor.” Sözlerini dile getirdi.

‘Öğrencilere üniversitede meslekleri tanıttık’

Kendilerinin bu alanda güzel bir projelerinin olduğuna vurgu yapan Konsey Danışmanı Hurma, “Eyyübiye’deki ortaokul ve lise öğrencilerini Harran Üniversitesi’nde program yapıp meslekleri tanıtma konusunda öğrenciler çok memnun kalmıştı. Ve program sonunda burada bir ödül töreni düzenledik, belgeler dağıttık. HARÜM’de bir kazı alanı oluşturduk, günümüzde yapılan çanak çömlekleri yerin  altına gömdük ve o çocuklara kazı yapma olanağını sağladık. Veliler de öğrenciler de bundan çok memnun oldu. böyle projeler eğitim alanında cidden yapılabilecek projelerdir. Masa başına oturup ne yapabiliriz değil, masa başından kalkıp yapmamız lazım.” şeklinde konuştu.  HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER