Metrolife baner
Günak sağ reklam

İntihar toplumun günahıdır

Artan intihar vakalarına yönelik konuşan Müftü İhsan Açık, “Burada sadece intihar eden kişi değil toplum aile ve arkadaşlar da hatalı oluyor.” dedi.

İntihar toplumun günahıdır
  • 21-12-2017 10:06

Haber: Hasan Ray / Şanlıurfa Olay

Şanlıurfa’da son zamanlarda artan intihar vakaları akıllara neler oluyor sorusunu getirdi. Özellikle genç yaştaki bireylerin intihar etmesi ya da intihara teşebbüs etmesi toplumda çocuk-aile ilişkisini ön plana çıkardı. Ailenin çocuğuyla ne kadar ilgilendiği ve intihar vakalarının önüne geçilmesi, adına ne gibi argümanlar kullandığını ve neler yapması gerektiğini araştırdık. Olayı farklı bir açıdan ele alarak neler yapılması gerektiğini ortaya koyduk. Konuyla ilgili konuşan Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık intiharların önüne geçilmesi adına dini açıdan neler yapılması gerektiğini söyledi.

İnsanların sabır yönünü geliştirmeli

İnsanın özel olarak yaratılan bir varlık olduğunu belirten İl Müftüsü İhsan Açık, İnsanoğlunun kendisini bu tür olaylardan koruması için özellikle sabır yönünden geliştirmelidir. Bu anlamda kendisini geliştirmeyen insanlar hayatın vermiş olduğu acıyı ve ızdırabı kaldıramıyor. Kaldırabilmesi için de yardım edilmeyince de cinnet getirmesi de kaçınılmaz oluyor. Bunu sonucu da çoğu zaman intihar oluyor.” dedi.

İnsanların yaratılış sebeplerini bilmeleri gerekiyor

İnsanların yaratılış sebeplerini bilmeleri gerektiğini özellikle vurgulayan Müftü İhsan Açık, “Bunlar ayetle açık ve nettir. Allah, insanlar için şunu söyler ‘Biz insanları en güzel şekilde yarattık’ bu demek oluyor ki insanlar özel bir sanat eseridir. Hepimiz bu dünyaya belirli bir vakitle geldik ve hepimizin imtihanları olacaktır. Bununla ilgili de ayetlerde şöyle deniyor; ‘Hanginiz güzel amel işleyeceksiniz diye yarattık. Ölümle hayatı hanginiz daha güzel işleyeceksiniz’ . Bundan anlıyoruz ki insan iyiliğe güzele yöneltiliyor” diye konuştu.

İnsanların ağır imtihanlara tutulabilir

İnsanların ağır imtihanlara da tutulabileceğini söyleyen Müftü İhsan Açık, “İnsanlar acı, eziyet, sıkıntı, stres ağır yük, gibi imtihanlara tabi tutulur. Fakat Rabbimizin yine insanlara buyurduğu; ‘Biz insanlara ağır bir yük yüklemeyiz herkesin kaldıracağı yükü yüklüyoruz’ bu da insanların gerçekten üstesinden gelemeyeceği bir sorun olmayacağını gözler önüne seriyor. Fakat insanoğlu kendini fazlasıyla geliştirmediği için bunun üstesinden gelemiyor.” şeklinde konuştu.

Sorunları kaldırması için yardım edilmiyor

 “İnsanlar özelliklede sabır yönünü geliştirmediği için hayatın onlara sunduğu acıyı, ızdırabı kaldıramıyor” diyen Müftü İhsan Açık, “Acı ızdırap ve diğer sorunları kaldırması için yardım edilmiyor. Bu maksatla da maalesef insanın aklını yitirmesi ve cinnet geçilmesi de kaçınılmaz oluyor. Bu durumdan dolayı ise ortaya ya başkalarının canına ya da kendi canlarına kıyma olayı yaşanıyor. “ ifadeleri kullandı.

 

İnsanın değerli olduğu hissettirilmeli

İnsanın değerli bir varlık olduğunu ve onlara bunun hissettirilmesi gerektiğini belirten Müftü İhsan Açık, “Bu noktada şunu söyleyebilirim; insanlar yeryüzüne getirildiklerinden bu yana kendilerini değerli hissetmeleri ve hissettirilmesi lazım bunun olması için de ailelerin yardım etmesi gerekmektedir. Bunun yolu da ailelerin çocuklarına özel olduklarını hissettirmelerinden geçiyor.” gibi ifadelere yer verdi.

İntihara karşı namaz ve kuran

“İntihar çerçevesinden bakarsak, intihara meyilli bir insanın çevresi önemlidir. Okul, mahalle, arkadaş, mekanlar takıldığı yerlerde de onun özel olduğu hissettirilmelidir.” Diyerek çevrenin intihar konusunda önemli bir faktör olduğunu söyleyen Müftü İhsan Açık, “Özel olduğunu bilen kişi rabbini de bilir. Tabi bu gayrete dayalı bu gayreti de beceremeyince olumsuzluklar üst üste gelebiliyor. Ama en önemlisi toplumdan soyutlanıyorsunuz aileden dışlanıyorsunuz daha sonra kendinizi dışlıyorsunuz sonra o psikoloji devreye giriyor ve kendinizi işe yaramaz biri olarak görüyorsunuz.” dedi.

Hataları büyütüyorsunuz

“Hataları büyütüyorsunuz. Ama bunu unutmamak lazım rabbimiz ömrümüzün sonuna kadar bize ışık açıyor. Yol gösteriyor ne kadar günah işlesek de tövbe kapılarını açıyor.” diyen Açık, “Bunun için yapmamız gereken rabbimize sığınmak, kuran okumak, namaz kılmaktır. Böyle olursa hayatta daha dirençli oluyorsunuz. Bunlar olmazsa kişi intihara sürükleniyor. Burada sadece intihar eden kişi değil toplum aile ve arkadaşlar da hatalı oluyor.” diye konuştu.

Tek suçlu intihar eden değildir

İntiharda tek suçlunun intihar eden kişi olmadığını belirten Müftü İhsan Açık, “İntihar eden kişi sadece kendisi günaha girmiyor. Ailesi, çevresi ve komşuları da bu günaha ortak oluyor. Çünkü intihar eden kişinin buna meyilli ve stresli olduğunu göre biliyorsunuz. O kişiyi cinnet durumuna sokmamak için çabalamak lazım. Sadece intihar eden ya da cinnet getirip başkasına zarar veren kişi suçlu değildir. Bu şekilde düşünüp sıyrılmamak gerekiyor.” şeklinde konuştu.

İşin içinden sıyrılmamak lazım

Kişiyi cinnet durumuna sokmamak için kimler neler yaptı?. Bu husus çok önemlidir. Sadece intihar edene suç yükleyip ‘kaldıramadı, dayanamadı, cinnet geçirdi, yazık oldu’, diyerek sıyrılmamak lazım. İntihar toplumun bir günahıdır ve hatasıdır. Çünkü kimse cinnet haline sebepsiz boş yere yakalanmaz. Bunun için oturup düşünmemiz lazım, bu evrelerin yaşanmaması neler yapmamız gerekiyor. Ne kadar çabalıyoruz ya da nerede hata yapıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İntihar kader değildir

“Her şeyi kaderin boynuna atmamız lazım o zaman hiç bir günahtan kaçınamayız” diye konuşan Müftü Açık, “Günah işleriz ve ‘bu bizim kaderimizdir’ deriz. Tam tersine mücadelemizi daha iyi bir insan olarak vermemiz gerekiyor. Başkalarına da iyi bir insan olması için yardım etmemiz gerekiyor. Öyle olursa insanlar daha aydınlık olur ve düzene girer. Yok kaderdir görmesi lazımdı, gördü demek yanlış o zaman kimse kimseye yardım etmesin fakir fakirliğiyle kalsın ‘kaderidir’ diyelim sana Allah ekmek vermedi kaderindir bu senin kaderin demek bu terimlerden kaçınmak ve insanlara yardımcı olmak gerekiyor. Yaptığımız hataların muhasebesini yapmamız lazım ‘kaderimdir’ diyerek her şeyi o kısma bağlamamak lazım sorumluluktan kaçıştır.” ifadelerini kullandı.

Aileler çocuklarından yakından ilgilenmeli

Ailelere çocuklarıyla ilgilenmeleri yönünde ciddi uyarılarda bulunan Müftü İhsan Açık, şu ifadeleri kullandı;Çocukları sevmek onlara değer vermek ve o sevgi kısmından mahrum etmemeleri gerekmektedir. İlgiyi alakayı kesmemeleri lazım en önemlisi çocuklarını çok iyi tanımaları gerekiyor. Ne zaman ağlar, ne zaman güler, ne zaman öfkelenir veya sakin midir, suça meyillimi değil mi arkadaşları nedir her hangi bir topluluğa karışıyor mu öğretmenleriyle ilişkisi nasıl bu kadar geniş detaylı ilgilenmek gerekiyor. Yani bir nevi özene bezene yetiştirmemiz lazım. Çünkü güzel sözler güzel hareketler ruhumuzu okşar ve iyi şeyler düşünmemizi sağlar ama şimdiki zamana baktığımızda anneler özellikle çocuklar sırf ağlamasınlar diye yorulmasın diye telefon vb dikkat çekici şeyler verirler. Ama en tehlikelisi ev kirlenmesin, gürültü patırtı olmasın diye sokağa yollamaktır. Öyle de olunca çocuk anneden babadan kopuyor. Kopan çocukta sevgiyi ve muhabbeti sokakta arıyor. Çünkü her insan sevgiye muhtaçtır o sevgiyi bulamayınca da dışarıdaki sevgiye kaçıyorlar. Eğer sahte bir sevgi bulursa da yanlış yapma riski de artıyor. Hatalar peş peşe geliyor. Ondan sonra yaş ilerledikçe hayatın ağır yük olduğunu zannedip intihar etmesi de kaçınılmaz oluyor.

İntihar büyük günahlardandır

Nasıl başka bir insana kıymak günahsa kendi canına kıymak da günahtır. Günahlara neden tanımlama yaparız; çünkü insanlar onları bilsin ve o günahlara gitmesinler. Bu konuyu söylemek bir tedbirdir birde yanlış fetvalar vardır. İnsanlar arasında intihar için söylenilen bir söz ebedi cehennemlik cennet yüzü görmeyecek aslında bu kelime bu günahın büyük olduğunu bilmeleri ve yapmamaları gerektiğini söylüyor. Hal böyle olunca bu sefer intihar eden bir gencin ailesi artık ebedi cehennemlik evladımız mahvoldu diyerek kendisine de zarar vermektedir. Her kez bunu bilsin ki ebedi cehennemlik olanların cenaze namazı kılınmaz tabi yine de en doğrusunu en iyisini Allah bilir. İnşallah da böyle şeyler bir daha yaşanmaz.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER