Metrolife baner
Günak sağ reklam

İlkleri Urfa’ya Kazandırdı

Hayrat İnsani Yardım Derneği Şanlıurfa’da kurduğu Kız Yetim Eğitim merkezi ve erkek Yetim Eğitim merkeziyle Türkiye’de bir ilke imza attı.

İlkleri Urfa’ya Kazandırdı
  • 14-12-2017 09:30

Haber: Hasan Ray

Hayrat İnsani Yardım Derneği Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Abdullah Toprak, Hayrat İnsani yardım Derneği olarak 2017 yılı içerisinde yaptıkları çalışmaları Şanlıurfa Olay Gazetesi’ne değerlendirdi. Türkiye genelinde ve 70 ülkede yardım ver eğitim faaliyetleri sürdürdüklerini belirten Abdullah Toprak, Türkiye’de sayılı yardım kuruluşunun sahip olduğu izinsiz yardım toplama statüsünü aldığını söyledi.

Yardım toplama statüsü aldı

2013 yılında kurulan Hayrat İnsani Yardım Derneği hakkında Şanlıurfa Olay Gazetesine bilgi veren Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Abdullah Toprak, “Türkiye genelinde 300 şubemiz var. 2013 yılında kurulmuş 2016 yılında bakanlar kurulu tarafından alınan karar gereği 2017 de izinsiz yardım toplama dernekleri statüsüne girmiştir. Bu sayılı derneklerin alabileceği bir statüdür.” ifadelerini kullandı.

70 ülkede kurban eti dağıtıldı

Her yıl düzenli olarak yürüttükleri ciddi faaliyetler olduğunun altını çizen Abdullah Toprak, “Bu yıl 70 ülkede kurban bayramı faaliyetleri yürüttük. Burada vekalet aldığımız kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Ramazan ayı içerisinde 35 ülkede faaliyetler yürüttük. Ramazan ayında özellikle çadır kentlerde ciddi faaliyetlere imza attık. Her gün yüzlerce kişiye organize bir şekilde iftar verdik.” Diye konuştu.

İhtiyaç sahipleri önce tespit ediliyor

“Şanlıurfa’da çok ciddi çalışmalara imza attık ve atmaya devam ediyoruz” diyen Abdullah Toprak, “İhtiyaç sahibi insanlarımızı tespit ediyoruz ve yardımlarımızı yapıyoruz.  Ramazan ayında başta çadır kentler ve yetimler olmak üzere 500 kişiye iftar verdik. Eğitim öğretim yılının başında İl Milli Eğitim Müdürümüzün organizasyonuyla ihtiyaç sahibi öğrencilerimize kırtasiye yardımı yaptık.” şeklinde konuştu.

STK’lar ile ortak çalışma yapıyor

Diğer STK’lar ile gerektiği zaman ortak çalışmalara da imza attıklarını özelikle belirten Toprak, “Giyim yardımlarımız var. İhtiyaç sahiplerini belirledikten sonra bunları özenle ulaştırıyoruz. Bu tür ihtiyaç sahiplerinin sesine kulak veriyoruz ve ellimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Bu anlamda gerektiğinde STK’larımızla ortak çalışmalar da yapıyoruz. Bizim için öncelik ihtiyaç sahiplerinin tespiti ve bu ihtiyaçlarının giderilmesidir.” ifadelerine yer verdi.

Erkek Yetim Eğitim merkezi kuruldu

Türkiye’de Şanlıurfa’da birçok ilki hayata geçirdiklerini söyleyen Abdullah Toprak, “Yetim çocuklarımıza burs veriyoruz. 2017 yılında faaliyete geçen yetim ve eğitim merkezlerimiz var. Bu büyük projelerimizden bir tanesini 2017 Mart ayında hayata geçirdik. Bu proje kapsamında 22 öğrencimiz yatılı kalıyor. Bu öğrencilerimize hem maddi hem manevi destek de bulunuyoruz. Öğrencilerimize hafızlı dersi de veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kız Yetim Eğitim merkezi kuruldu

 

22 yatılı erkek yetim öğrenci yetimhanesiyle örnek bir projeye imza atan Hayrat İnsani Yardım Derneği Şanlıurfa Şubesi, Kız yetim öğrenci yetimhanesiyle ikinci örnek bir projeye de imza attı. Bununla ilgili bilgi veren Toprak, “Türkiye’de ilk olarak kız yetim eğitim merkezini kurduk orada 20 kişilik bir kapasitemiz var. Burada yine öğrencilerimize eğitimler veriliyor. Maddi manevi yardımlar yapılıyor. İsteyen vatandaşlarımız gelip yetimhanelerimizi gezip görebilirler.” diye konuştu.

Suriyelilere yönelik çalışmalar yapılıyor

Suriyeli muhacirlere yönelik de ciddi çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Abdullah Toprak, “Muhacir Suriyelilere yetim barınma merkezi kurduk ve bütün ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. Bu üç yerin ihtiyaçlarını gönüllülerimizle birlikte karşılıyoruz. Buradaki amacımız bu kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılayıp onlara destek olmaktır. Bu yardımlarımız arasında giyim, gıda ve yakacak başta olmak üzere insani ihtiyaçlar yer alıyor” şeklinde konuştu.

2018 hedefinde gençlik merkezi var

2018 yılı projeleri hakkında da önemli bilgiler veren Abdullah Toprak, “2018’de bir projemiz var. Çok amaçlı bir gençlik merkezi açacağız. Eyyübiye’de Hayrat Vakfına ait 4 katlı bir yerimiz var. Bu binamızı kütüphane, Bilişim odası, Kuran dersleri ve mesleki kursları açarak değerlendireceğiz. Bu bina çok amaçlı bir eğitim merkezi olacak. Amacımız çocuklarımıza, gençlerimize ve yetişkinlerimize daha iyi yardım edebilmektir” dedi.

İyilik her kapıyı açar

Birçok projeleri olduğunu ve bunların üzerinde çalıştıklarını söyleyen Toprak, “Şanlıurfa için elimizde hazırladığımız projelerimiz var. Bunları da zamanı geldiğin de kamuoyuyla paylaşacağız. Son olarak gönüllülerimizin desteklerini bekliyoruz ve çalışmalarımızı yerlerinde görmelerini istiyoruz. Her zaman için iyilik her kapıyı açar.” diyerek hayırseverleri davet etti.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER