Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: Şebekeler neden çekmiyor?
Beysade

Hayallerini fırçalarla hayata tutunduruyor

Esnaf İshak Çırpan, Şanlıurfa’da tek 'Mozaik Resim' ustası olarak hayallerini elindeki fırçalarla kâğıtlara dökerek hayat bulmalarını sağlıyor.

Hayallerini fırçalarla hayata tutunduruyor
  • 21-11-2016 11:09

Haber: Selahattin Çiftçi

Şanlıurfa örf ve adetleri, gelenek ve görenekleri, kültürel yapısı ve tarihi dokusu ile zengin bir şehir olduğu kadar, nadir de olsa ressamları ile de ön plana çıkan bir şehir. Şanlıurfa’da yıllar önce birçok kişi tarafından başlayan resim merakına kapılanlar arasında, Şanlıurfa’da uzun yıllar esnaflık yapan İshak Çırpan da bulunuyor. İshak Çırpan, 10 yıl önce merakla başladığı ressamlık serüvenine kısa bir süre içerisinde birçok yeni resimler ve yeni yöntemler kazandırdı.

Şanlıurfa’da Mozaik Resim ustalığını sürdüren ve bu alanda Şanlıurfa'da tek resam olan İshak Çırpan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerine tahsis etmiş olduğu sergi salonunda yeteneğini kullanarak hayallerini gerçek hayatlarla birleştiriyor. Şanlıurfa’da Mozaik Resim sanatını sürdüren resim ustası İshak Çırpan, uzun yıllar yapmış olduğu mozaik resim çalışmalarını Şanlıurfa’da sergileyip ardından, hayal ettiği Uluslararası Resim Sergilerine göndermek istediğini söyledi. Çırpan, Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu'nda atölyesinde yaptığı mozaik resim çalışmalarıyla, resime merak saran çocukların bu alanda gelişmesini sağlıyor.

10 yıl önce merak sararak öğrenmek istediği resim sanatını, Şanlıurfa’da resim sanatına uzun yıllar emek vermiş olan ressam Mehmet İnci ve Remzi Kara’dan öğrendiğini dile getiren İshak Çırpan, Bu sanata merak sardığında bu hocaların kendisine destek olduğunu ve bunların sayesinde bu günlere geldiğini dile getirdi.

‘Hocamızın çizdiği yoldan gitmeye çalışıyorum’

Resim yapmaya meraklı olduğunu ve hobi olarak yaptığını belirten Ressam İshak Çırpan, “10 yıl önce Şanlıurfa Belediyesi'nin açmış olduğu kursa geldim. Remzi Kara ve Mehmet hocanın eşliğinde 10 yıldır burada resim yapıyorum. Mehmet İnce hocamızın bir çalışması vardı; o da bize bunu önerdi, onun çizdiği yoldan ilerliyoruz. Tabii ki Mehmet İnci’nin ve Remzi Kara’nın verdiği desteklerden dolayı ve Büyükşehir Belediyesi'nin bize bu yeri temin ettiği için çok teşekkür ediyorum. Yoksa bu resmi yapamazdık, hocalar olmazsa daha iyi ilerlememizin sebebi Büyükşehir Belediyesi'nin desteklerindendir.” dedi

‘Büyükşehir Belediyesi bize destek veriyor’

Resim çizerken kendi içinde hayallerinde, renklerinde bambaşka bir dünyaya girdiğini ifade eden İshak Çırpan, “Atölyeden içeri girdiğimde, bir esnaf olarak kendimi başka bir dünyada buluyorum. Bir Üniversite öğrencisi gibi bir Doktor gibi yani kendime olan özgüvenim daha da artıyor. Düşünce olarak gördüğüm zaman hep bir merak sarıyordu beni. Ama fırçamız yoktu. Sağ olsun Büyükşehir Belediyesi, sergi salonu'nda bize yer vererek bu merakımızı yenmemizi sağladı. Resim, sosyal aktivitemi değiştirdi. insanlara bakış açımı değiştirdi. Örneğin; kahve alışkanlığımı. Ben kahvehaneye gitmeyi sevmem ama insan boşlukta olduğu zaman olur olmaz oaraya kayıyor. Ben burada fırçayı elime aldığımda mutlu bir insan oluveriyorum.” diye konuştu.

‘Aklıma o an ne geldiyse onu resmediyorum’

“Mozaikte o anki ruh durumuma bağlı olarak renkleri kendim seçiyorum.” İfadelerine yer veren Çırpan, “Başka yere baktığım resimlerim yok. Buraya oturduğum an aklıma ne geliyorsa onu çiziyorum. Çağrışım şu şekilde oldu, onlara bakarak daha iyisini, daha farklısını orada aldık. Ama bize faydaları baya oluyor. İnsan ister istemez etkilenir veya bir şeyler alır çıkan mozaiklerden. Zaten o mozaikler olmasaydı belki şuan böyle bir sanat bile Urfa’da olmazdı.” şeklinde ifade etti.

‘2-3 yıldır mozaik çalışmalarına daha fazla yoğunluk verdim’

Bugüne kadar 27 tane mozaik çalışmasının olduğunu dile getiren İshak Çırpan, “10 yıl boyunca 45 tane normal resim yaptım. Ama son iki üç yıldır mozaik çalışmalar üzerine yoğunlaştım. Ondan daha önce Remzi hocam eşliğinde 60'a yakın Balıklıgöl, manzara gibi çok farklı tarzda çalıştık. Ondan sonra bu iki yıl içinde de Mehmet İnci hocamızın çizdiği çizelgede mozaik resim yapmaya başladım. 21 Kasım'da sergi açacağız, 27 taneye yakın resim olacak. Hocalarımızla birlikte karar aldık. Sağ olsun Büyükşehir Belediyesi bize gereken desteği, sponsorluğu verdi. Biz de ona bağlı olarak sergimizi bu pazartesi günü açacağız.” ifadelerine yer verdi.

‘Resim hayata bakış açımızı değiştiriyor’

“Benim yakın çevremde de arkadaşlarım gördü ve hayretler içerisinde kaldı, Biz de kursa gelelim dediler. Biz de gördüğümüzü çağırıyoruz, Hocalarımız özellikle elleriniz fırça tutsun diyor. En güzeli hayata bakış açımız değişsin çocuklarımız kötü alışkanlıklardan uzak dursun diye Büyükşehir Belediyesi tarafından hafta sonu, çocuklar buraya getirilerek ders veriliyor. Çocukların buraya gelip resim yapması, sosyal çevrelerini genişletmesi açısından oldukça önemlidir. Aile içerisinde resim yapmama başta kimse pek sıcak bakmıyordu ama sürekli ilerledikçe onlar da destek vermeye başladı. Yani ailemin de desteğini sonradan çok gördüm.” ifadelerini kullandı.

‘Satılan resimlerin parası malzemelere gidiyor’

Resimleri, açacakları ilk sergide satışa başlayacaklarını dile getiren İshak Çırpan, “Bundan önce de yapmıştık ama öyle bir fikrimiz yoktu. Bundan sonra inşallah satışlarımız olacak. Sattığımız resimlerin paralarını yine malzeme almada kullanacağız. Yaptığımız masraflarımızı çıkaracağız. O an benim mutluluğum hiç bir şeyle ölçülmez, yani kendimi başka bir tarafta görüyorum. Onun karşısında oturup çay içesin geliyor. Elbette gelip öğrenmek isteyenler olursa öğretirim ve bunu daha da geliştireceğim. Daha farklı figürlerde yapacağım; artık durmak yok.” dedi.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER