Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Acil çağrılar tek merkezde toplanacak
Beysade

Çocuk işçilerin sayısı artıyor

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, “Mevsimlik tarım işçisi çocuklar, yaklaşık olarak Şanlıurfa’daki öğrencilerin yüzde 15’ine tekabül etmektedir. Dolayısıyla bu sayı da nereden bakarsanız yüz binleri bulmaktadır.” dedi.

Çocuk işçilerin sayısı artıyor
  • 27-04-2017 09:37

Haber: Ahmet Can

Ülkemizde eğitim-öğretim hayatında olması gereken yaklaşık 2 milyon çocuk, iş hayatında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl çalışma hayatında 56 çocuk, yaşamını yitirmiş ve birçok çocuk iş kazasında zarar görmüştü.

TARIMDA ÇALIŞAN ÇOCUK İŞÇİLERİN SAYISI HAYLİ FAZLA

Türkiye’de çocuk işçilerin sayısına ilişkin güncel veriler, daha çok 15-17 yaş aralığında bulunuyor. İstatistiklere göre 15 yaş altı ve tarımsal alanlarda özellikle mevsimlik işçi olarak çalışan çocuklara ilişkin veriler bulunmuyor. Ama acı bir gerçek var ki özellikle Şanlıurfa gibi tarım kentlerinde çalışan çocuk işçilerin sayısı göz ardı edilmeyecek kadar büyük bir sayıda göze çarpıyor. Ajans Press’in araştırmasına göre, 15-17 yaş aralığında kayıt altına alınan çocuk işçilerin sayısı 2012 yılından itibaren düzenli olarak artış göstermeye devam etti. 2012 yılında 601 bin olan çocuk işçi sayısı, 2016 yılına geldiğinde 708 bin olarak belirlendi. Ajans Press’in TÜİK’ten derlediği verilere göre çocuk işçilerin yüzde 78’i kayıt dışı çalışıyor. 2016 yılı içerisinde çalışan çocuk işçilerin sayısı 708 bin iken bu çocukların yaklaşık 150 bini sigortalı olarak çalıştırıldı. Yani çalışan her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı oldu. Öte yandan yapılan medya araştırmasında geçtiğimiz yılbaşından beri iş kazalarıyla ilgili basına 8 bin 45 haber yansırken, çocuk işçiler hakkında bin 291 haberin çıktığı tespit edildi.

SOSYAL MEDYAYA DA YANSIDI

Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle ülkemize göç etmek zorunda kalan göçmen çocukların sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Şanlıurfa’da bu zorunlu göçten etkilenen kentlerin başında yer aldı. Şanlıurfa’ya zorunlu göç yapan Suriyeli ailelerin çocukları da mecburi olarak ve hayatını devam ettirmek için çalışmak zorunda kalıyor. 30 Mart 2017 tarihinde yayınlanan resmi rakamlara göre Türkiye’de geçici koruma altında 2 milyon 969 bin 696 Suriyeli çocuk bulunuyor. Bu çocukların yarısından fazlası ise eğitim olanaklarından yararlanamadığı için kayıt dışı sektörlerde çalışıyor. İşverenlerin çoğu ise çocuk yaşta olması ve vatandaş statüsünde olmamasını fırsat bildiği için ucuz işgücü diyerek Suriyeli çocukları çalıştırmayı tercih ediyor. Yapılan araştırmada yılbaşından bu yana çocuk işçilerle ilgili 6 bin 186 haberin sosyal medyada yer aldığı gözlendi.

COŞKUN: ‘ŞANLIURFA’DAKİ ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 15’İNE TEKABÜL ETMEKTEDİR’

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Şanlıurfa’da mevsimlik tarım işçisi çocukların büyük bir kitle olduğunu ve sayı olarak yüz binleri bulduğunu ifade etti. Coşkun,  “Bu eğitim öğretimde de mevsimlik tarım işçisi çocuklar var. Bunlar hem yaşının müsait olmaması hem de eğitim-öğretimden uzak kalması münasebetiyle ve Urfa’daki başarının sürekli gerilerde olmasının en büyük sebeplerinden biri bu olduğunu biz de düşünüyoruz. Çünkü mevsimlik tarım işçisi çocuklar, yaklaşık olarak Şanlıurfa’daki öğrencilerin yüzde 15’ine tekabül etmektedir. Dolayısıyla bu sayı da nereden bakarsanız bakın yüz binleri bulmaktadır. Dolayısıyla Urfa’da buna bir çare bulunması amacıyla bir çalışmanın yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda mutlaka bu çocukların eğitim ve öğretimlerinin aksamaması, Urfa’nın başarısının da arttırılması adına sanayidir, fabrikadır bu tür ailelerin iş yapabileceği istihdam alanlarının arttırılması diye düşünüyoruz.” dedi.HABERE YORUM YAZIN
misafir misafir 27.04.2017

Urfamızın merkez ve ilçelerinde yaşayan savaş mağduru çocuklara yardımcı olan sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkürler

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER