Metrolife baner
Günak sağ reklam

Büyük bir kriz kapıda!

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Dç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, kentte süren kuraklığın ürünlerde ciddi manada rekolte düşüklüğüne neden olacağını söyledi.

Büyük bir kriz kapıda!
  • 19-12-2017 09:05

Hasan Ray/Şanlıurfa Olay

Türkiye'de ve Ortadoğu'da tahıl üretiminin başkenti Şanlıurfa'da yağışların geçen yıla oranla aşırı derecede düşük olması nedeniyle tehlike çanları çalmaya başladı. Aralık ayında olmamıza rağmen etkili bir yağışlı hava dalgasının Şanlıurfa'ya uğramaması kuru tarım yapan çiftçileri kara kara düşündürüyor. Konuyla ilgili bilgi veren Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Dç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, söz konusu kuraklılığın ciddi bir rekolte düşüklüğüne sebep olacağını söyledi.

 

Çiftçi kara kara düşünüyor

Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) başkenti konumunda olan Şanlıurfa'da hala kuru tarım gibi ilkel şartlarda çiftçilik yapılması nedeniyle her yıl doğal koşullara bağlı olarak ciddi verim düşüklüğü oluyor. GAP'a rağmen halen sulanmayan ovalarda her yıl gittikçe artan kuraklığın etkisinden dolayı çok ciddi bir verim kaybı yaşanıyor. Bu kayıp çiftçi ve devleti zarara sokuyor. Bu yılda Aralık ayında olunmasına rağmen yağışın olmaması kuru tarım yapan çiftçileri olumsuz etkiliyor.

 

Geçen yıl ki zarar yine kapıda

Kuru tarım yöntemlerinin çoğunlukta olduğu Şanlıurfa'da çiftçiler, Ekim ayında tohumlarını toprağa kavuşturan Urfalı çiftçiler, bu yılda yağışların yetersiz olmasından dolayı kuraklığın etkilerini hissetmeye başladı. Kuraklıktan dolayı geçen yıl oldukça zarar gören çiftçileri bu yılda kuraklık telaşı sarmaya başladı. Çiftçiler, geçen yıl uğradıkları zararı bu yılda yaşamamak için kara kara düşünüp dua ediyor.

 

Şanlıurfa önemli tarım merkezidir

Şanlıurfa tarımı ve Kuraklığına tarıma olası etkileri ile ilgili bilgi veren Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Dç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, “Ülkemizin önemli tahıl üretimi Şanlıurfa'dadır. Şanlıurfa Ülkemizin ekilebilen tarım alanı bakımından Konya ve Ankara'dan sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Türkiye'deki mercimeğin yüzde 36'sı, buğdayın yüzde 10'u, arpanın ise yüzde 11'i üretiliyor.” dedi.

 

Hububat üretici sıkıntıdadır

Sonbahar aylarının oldukça kurak geçmesinin Çiftçi işçin büyük sıkıntı olduğunu söyleyen Öztürkmen, “Yaklaşık 6 milyon 394 bin dekar alanda hububat tarımının yapıldığı Şanlıurfa'da sonbaharın ayının kurak geçmesi nedeniyle hububat üreticisini sıkıntıdadır. Sulama imkanı olmayan çiftçi için kritik bir dönemdeyiz. Geçen uzun yıllar Ekim-Aralık yağış ortalaması 60 - 160 milimetre civarındayken bu yıl şu ana kadar 10 milimetre oldu.” diye konuştu.

 

Geçen yıl Ocak'ta zarar asgariye indi

Yetişme dönemi sonbahar olan hububat'ın yeteri kadar yağış almaması Çiftçiyi telaşlandırıyor diyen Öztürkmen, “Bölgede sonbaharda ekimi yapılan buğday, arpa ve mercimek gibi tahıl ürünlerinin yetişme döneminde yeterli yağışın düşmemesi bölge çiftçisini tasalandırmaktadır. 2013 yılında benzeri durum yaşanmış, ancak ocaktaki yağışlarla risk azalmıştı. Meterolojik Bulgulara bakıldığında yeni yıla kadar bir tek bu hafta sonu yağışın olması ve sonrasında olmaması düşündürücüdür.” şeklinde konuştu.

 

Rekolte düşecek fiyatlar artacak

“Beklenen yağışın olmaması halinde ürün gelişmeyecek bu da rekolteye olumsuz yansıyacaktır.” Diyen Öztürkmen, “ Ekim ve Kasım'a baktığımızda yağışlarımız yok denecek düzeyde, ümit ediyoruz ki Ocak ayının ortasına doğru iyi bir yağış kütlesi alırız yoksa hububatta bu yıl verim düşük olacaktır.

  Umuyorum yağışlı ve bol bereketli günler gelir. Aksi takdirde rekoltenin düşmesinin hububat fiyatını yükseltecektir.” İfadelerini kullandı.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER