Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: Türkiye tek yürek oldu
inşat

Boşanmalar artınca Şanlıurfa’da aile mahkemesi sayısı arttı

Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da evlenme oranında ciddi bir düşüş yaşanıyor. Evliliklerin azalmasına en büyük sebebi işsizlik oluştururken, boşanmaların artmasıyla birlikte Şanlıurfa’da aile mahkemesi sayısı da arttı.

Boşanmalar artınca Şanlıurfa’da aile mahkemesi sayısı arttı
  • 28-02-2020 15:43

(Ali ÇETİNKAYA/Şanlıurfa OLAY)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da evliliklerin düşmesinden şikayet ederek, bu yöndeki eleştirilerini her seferinde dile getiriyor. Evliliklerin önündeki en büyük engeli ise ekonomik sıkıntılar oluşturuyor.

ŞANLIURFA’DA AİLE MAHKEMESİ SAYISI 4’E ÇIKTI

Gerek gelenek görenekler olsun gerekse toplumsal rollere sıkı bağlı olan Şanlıurfa’da da son yıllarda boşanmalarda ciddi bir artış yaşandı. Daha önceki yıllarda erken evlilikler nedeniyle sürekli gündeme gelen kentte evlenme yaşı da 30’un üzerine çıktı. Artık Şanlıurfa’da da evlilikler ilerleyen yaşlarda oluyor, boşanmalar ise hızlıca artıyor. Boşanma sayısının artması ve adliyede yoğunluğun olması sebebiyle Aile Mahkemelerinin sayısı da arttı. Daha önce 3 olan aile mahkemesi, dosya yoğunluğundan dolayı 4’e çıktı. Şanlıurfa Barosu Adli Yardım Bürosuna da son yıllarda başvurular artarken, baro tarafından yüzlerce avukat görevlendirildi. Şiddetli geçimsizlik ve ekonomik sıkıntıların sebebiyet verdiği boşanmalarda maddi durumu olmayan kadınlara destek olan Şanlıurfa Barosu, bu anlamda yüzlerce kadına ücretsiz avukatlık desteği verdi.

EVLİLİK YAŞI GİDEREK YÜKSELİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da gençler arasında evlilik yaşının yükselmesinden şikayet etmiş, 30 yaş üstü evlenmeyen kişilerden vergi alınacağını açıklamıştı. Maddi zorluklarla boğuşan vatandaşlar ise, ekonomik durumlarının düzelmemesi halinde evlenmenin mantıklı olmadığını düşünüyor. Maddi sorunlar en büyük sebebi oluştururken, maddi sorunların yanında ailevi bağlar da önemli bir etken oluşturuyor. Kültürel bağlar da bu anlamda etkili olurken, tüm sebeplerle birlikte evlenme yaşı her geçen gün daha da yükseliyor. Özellikle sosyal medya üzerinden kurulan arkadaşlıklar ve sonrasında gelişen durumlar nedeniyle gençlerin büyük bir kısmının evlilikten uzaklaştığı belirtiliyor.

AYNI MESLEĞİ YAPAN EŞLERDE BOŞANMA DAHA FAZLA

Şanlıurfa’da boşanma sayısının artmasını değerlendiren Şanlıurfa Eski baro Başkanı Hikmet Delebe, ekonomik sorunların yanı sıra, aynı meslek grubunda çalışan eşlerin, iş yoğunluğu ve stresinden dolayı daha çabuk boşandığına dikkat çekti. Çalışan kişilerin tüm enerjilerini iş yerinde harcadığına vurgu yapan Delebe, “iki taraf çalışıyorsa bütün enerjilerini, motivasyonlarını iş yerinde harcayarak yorgun bir şekilde eve geliyorlar. Ardından küçük problemler de büyütülüyor ve şiddetli geçimsizliğe neden oluyor. İş yerindeki stresten dolayı enerjinin büyük kısmı tükeniyor ve şiddetli geçimsizlikle karşı karşıya kalabiliyor. Medeni kanuna göre şiddetli geçimsizlik, aile birliğinin temelden çökme olgusu, bu tür nedenlere dayanıyor” dedi.

DELEBE: SOSYAL MEDYA BOŞANMALARI TETİKLİYOR

Genelde Türkiye, özelde Şanlıurfa’da boşanma sayıları giderek artıyor. Toplum normları değişirken, bu anlamda sosyal medyanın da etkin bir rol üstlendiği belirtiliyor. Hukukçu Hikmet Delebe, sosyal medyanın aile birliğine zarar verdiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Sosyal medyada insanlar yeni gördüğü şeyleri, merak edip arayış içerisine giriyor. Sosyal medya edinilen arkadaşlıklar, ilişkiler ve sosyal düzeyde kalması gereken arkadaşlıklar da boşanmayı tetikliyor. Suriyelilerin yerleştiği kentlerden biri olan Şanlıurfa’da boşanmaların bir kısmı Suriyelilerden de kaynaklanıyor. Suriyeliler küçük bir kısmını oluşturuyor ama neticede bu da boşanmayı artıran nedenlerden biri.”HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER