Sıradaki Haber: Akçakaleli şairden Mehmetçik’e destan (VİDEOLU)

Bakandan Urfa adına ne istediniz?

Şanlıurfa, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ziyaretini yine fırsata çeviremedi.

Bakandan Urfa adına ne istediniz?
  • 19-10-2019 15:48

(Özel Haber: Mutlu GÜNEŞ)

Bakan, ‘Barış Pınarı Harekâtı’ nedeniyle Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından alınan önlemleri yerinde incelerken, ilimizde eğitimin acil çözüm bekleyen sorunları pek gündeme gelmedi.

Bundan önceki ziyaretlerde olduğu gibi Bakanla fotoğraf çekme yarışına girildi.

URFA'NIN BAZI EĞİTİM SORUNLARI

İlk ve orta öğretimde 780 bin Türk, 70 bin Suriyeli olmak üzere 850 öğrenciye sahip olan Şanlıurfa’da, eğitimin ciddi sorunları var.

Eğitim yatırımlarının durması kentte derslik sıkıntısını had safhaya çıkardı. Kentte bir çok okulda dersler 45-50 kişilik sınıflarda yapılıyor. İli kişilik sıralarda 3 kişinin oturduğu görüntülere şahit olduk.

Bir başka sorun öğretmen açığı ve sirkülasyonu.. Teşviklerin olmaması yüzünden Şanlıurfa‘ya atanan öğretmenler bir süre görev yaptıktan sonra tayin isteyip gidiyor.

TEKLİ EĞİTİME GEÇİLDİ

Okulların çoğunda sabahçı-öğlenci uygulamasına son verildi, tekli eğitime geçildi. Yeterli sayıda derslik yapılmadan bu uygulamaya geçilmesi ciddi sorunları beraberinde getirdi. Milli Eğitim Müdürlükleri’nin zorlamasıyla, bazı okul idarecileri fiziki şartları uygun olmayan bodrum katları bile sınıflara dönüştürdü.

Bir başka konu Suriyeli öğrenciler... Geçici eğitim kurumlarının kapatılması ile birlikte sonuncu sınıfa gelmiş öğrenciler hariç hepsi devlet okullarına yönlendirildi. Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü önlem olarak derslik sıkıntısının had safhada olduğu okullarda kayıtlı olan Suriyeli öğrencileri başka okullara yönlendirdi. Eğitimciler, mülteci çocukların bu durumdan psikolojik olarak etkilenmemeleri adına kendi ana dillerinde eğitim görmesinin daha doğru olacağını dile getiriyor.

SOSYAL MEDYA YORUMLARI

Burcu Yerlitaş: Urfa’nın farklı bir şehir olduğunu anlamaya başladım. Milli Eğitim çalışanlarının boy boy fotoğraf çekmesi dışında Bakan beyden Urfa için ne istediler merak ettim.

Abdulkadir Açar: Ömer Seyfettin’in deyimiyle: “Doğruları arayan ve koruyan bir gençlik” yetiştirmedikçe böyle gider efendim

Abdulkadir Kırmızı: Evet farklı.. Burada yalakacı çok, resim çektirmek için sıraya girerler ama eğitim öğretim nerede, nereye gidiyor orası malum.

Mehmey Yıldız: Gene gitti 3 kuzu 200 şiş kebap 30 tepsi şıllık.

Reşat Demir: Eğitimsizlikten oluyor bunlar.

Metin Yazarn: Adıyaman’da  da aynısı oldu. Fotoğraf çekebilenler dışında kimse mutlu olmadı ve fotoğraflar haricinde kimseye bir eser kalmadı.

Dergist: Kesin tayin ya da adam yerleştirme istemişlerdir, başka ne olacak ki!

Mehmet İpek 6377: Selfie çekmekten başka bir şey istememişlerdir, emin olun.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER