Sıradaki Haber: Vergi ve harçlara yeni yıl düzenlemesi!

Çiftçi, öğrencilerle buluştu

Akabe TOKİ Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi'nde düzenlenen 'İmam Hatip Mezunlarının Gelecekteki Vizyonu' isimli programa konuşmacı olarak katılan Gazeteci-Yazar Dilek Çiftçi, öğrencilere "Kimsenin hayatına özenmeyin, sizin hayatınız özenilecek bir hayat olsun" tavsiyesinde bulundu.

Çiftçi, öğrencilerle buluştu
  • 02-01-2019 09:08

AZİZ BUDAK/ŞANLIURFA OLAY

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi tarafından Akabe TOKİ Kız İmam Hatip Anadolu Lisesinde 'Şuurlu Gençlik Buluşmaları' programı kapsamında 'İmam Hatip Mezunlarının Gelecekteki Vizyonu' isimli konferans düzenlendi.

Okulun toplantı salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Gazeteci-Yazar Dilek Çiftçi, Okul Müdürü İbrahim Doblan, Olay Medya Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çiftçi, Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Faruk Evran, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programa konuşmacı olarak katılan Dilek Çiftçi, geçmişteki İmam Hatipler ve günümüzdeki İmam Hatipler ile 28 Şubat sürecini konuştu.

 

"28 Şubat'ta bedel ödedik"

Dilek Çiftçi, öğrencilere "bugünlerin kıymetini bilin" diyerek, konuşmasuına başlayarak, ”1996 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi Formasyon öğrencisi olarak lise hayatına değinen Dilek Çiftçi, "Bizim için İmam Hatipli olmak en başta bir gurur, sonrası özveri ve daha önemlisi dava insanı olabilmekti. Biz bu şuurla imam hatipli olduk.Hz.Allah da bu şuurumuzu sınavdan geçirdi. Bizler imanlı gençlik olma yolunda ,28 Şubat'ta bedel ödeyerek bugünlere geldik.Elinizdeki imkanların farkında olun ve kıymetini bilin. Sizler o günleri bilmezsiniz lakin o günlerden bugünlere baktığımızda ,inanç yolunda verdiğimiz mücadele de zaferi kolay elde etmedik ve hak yolda mücadelemiz ölene kadar da devam edecek.

Unutmayın. İslam korkakların değil, cesur ve atılgan Müslümanların omuzlarında yükselecektir.

Sizler çalışmalı ,hem de çok çalışmalısınız. İki günü birbirine benzeyen ziyandadır. Diyen bir Peygamberin ümmetiyiz. Bu Hadis’i şerifi kendi hayatınız da düstur edinin.”dedi.

Hazreti Muhammed’in (S.A.V)yaşamını anlatan Siyer'i iyi okumaları gerektiğini dile getiren Çiftçi, şunları kaydetti;

"Okumakla birlikte anlamanız ve yaşamanız lazım.  Ve peygamberimiz (S.A.V) hayatını yaşayarak, günümüze güncellemeniz lazım. Okumadan, Siyeri Nebiden dersler çıkartıp anlamadan günümüze, güncelleyemezsiniz. Dava insanı olun. Güneşi sağ elime,ayı sol elime verseniz bu dava muzaffer olmayana veyahut ben bu yolda ölmeyene kadar davamdan vazgeçmem diyen önderimiz ve örneğimiz Resullullah (S.A.V) izinde olun. İlahi Kelimetullahı yükseltmek ,islam davasının gür sesi olmak için,nefsinizle cihad ederek, hak yolda mücadele veren çağınızın mücahid ve mücahideleri olun. Çünkü Hz. Allah Asır süresinde insanlığa şöyle buyuruyor:

Asr’a yemin olsun ki,

Gerçekten insanlar ziyandadır. Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler,birbirine hakkı ve sabrı tavsiye edenler Müstesnadır.”

"Bundan tam 22 yıl önce: O zaman ki hükümet tarafından islamı yaşayan halk, düşman ilan edilmişti" diyen Çiftçi, konuşmasında şunları ifade etti; 

Öyle ki  “İrtica PKK'dan daha tehlikelidir deniliyordu."  Peki irtica neydi?

Bilmiyorduk.Birde öğrendik ki irticacı bizmişiz. Başı örtülüyse, kişinin sakalı varsa irticacı oluyormuş.Yani dini İslam’ı yaşamak isteyen her Müslüman irticacıydı. Bize irticacı diyerek eğitim hakkımızı elimizden aldılar. Her öğrenci gibi okumak insanlığa faydalı olmak istiyorduk.Her genç gibi bizlerinde hayali vardı.

Üniversiteyi kazanıp,doktor, avukat, öğretmen, mühendis olacaktık. O zaman ki hükümet dinimizi yaşamamız hususun da yasaklar koyuyordu.Eğitim ve kendimizi yetiştirme hakkımızı elimizden devlet kanalıyla alıyordu.Önce İmam Hatip Orta Okullarını kapadılar, Kur-an Kurslarına el koydular, Müslümanlar fişlediler,başörtü yasağını resmileştirdiler" diye ifade etti.

“Siyaseti önemsemeyen Müslümanları, Müslümanları önemsemeyen siyasetçiler yönetir “

Bir milletin asıl gücü; Tankı,topu,tüfeği değil.

İmanlı ve inançlı gençliğidir.”diyordu Rahmetli Erbekan...

İşte siz imam hatipliler olarak  o imanlı ve inançlı gençlik olmaya bakın.

"Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla ışık gördüm.”

2011 yılında Cumhurbaşkanımızın “Başörtülü bayanlarımız milletvekili olmak için başvuru da bulunsunlar “sözüne binaen Dilek Çiftçi: Başörtü yasağı devam ediyordu. Bu çağrıyla birlikte başörtü yasağının kaldırılması için bir ışık gördüm. Cumhurbaşkanımız bunu söylediyse Allah’ın izniyle başörtü yasağı kalkacaktır diye düşündüm .Başörtü mücadelemizden dolayı,eğitimden silinen bir jenerasyon içinde olmamız ve başörtümüzün özgürlüğüne kavuşması için,2011 yılında Milletvekili aday adayı olarak siyasi arenaya adım atmış oldum.

O dönemde başörtümüzün önündeki engeller aşılmasa da 2013 yılında hacca giden bayan milletvekillerimizin tesettüre girmesi ve başörtülü olarak meclise girmeleriyle başörtü yasağı da “Hamdolsun” kalkmış oldu. Rabbime şükürler olsun ki,Siz siz değerli gençlerimiz ve gelecek nesillerimiz inşaallah ,bizlerin yaşadığı sıkıntıları ve mağduriyeti yaşamayacaktır.” Şeklinde konuştu.

Yarınlar rahatında vazgeçen Müslümanlar içindir.

“Kimsenin hayatına özenmeyin”

Öğrencilere tavsiyede bulunan Çiftçi, "Safınızı belli edin, şahsiyetli şuurlu olun. Kimsenin hayatına özenmeyin, sizin hayatınız özenilecek bir hayat olsun" diye kaydetti.

  Öğrencilerden Namaz kılmaya özen göstermelerini isteyen Çiftçi, “Sözde değil,özde Müslüman" olmaya bakın.Kur'an-ı Kerim'e sımsıkı sarılın ve Hz. Aişenin: "Resulullah (S.A.V)  yürüyen ayaklı Kur’an idi. Evet,Allah Azimüşşan’a hakkıyla kul, Resulullah (s.a.v) Efendimize layık Ümmet olabilmek için Efendimizin yaşadığı gibi Kuranı yaşamalısınız.İşte o zaman Allah'ın izniyle yolunuzu kaybetmezsiniz” önerisinde bulundu.

Çiftçi, bu programı tertip eden Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Faruk Evran ve TOKİ Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Doblan'a teşekkür ederek, konuşmasını tamamladı.

Programın sonunda sorulan soruları doğru cevaplayan 5 öğrenciye çeşitli hediyeler verildi. Konferans, toplu hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi

 

 

 

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER