Metrolife baner
Günak sağ reklam

Canbey, Gazeteler Çok Kıymetli

BİK Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, gazetelerin çok kıymetli olduğunu ve bunun için gazetelerin daha iyi şartlar altında ve daha uzun yıllar ayakta durmasını istediklerini söyledi.

Canbey, Gazeteler Çok Kıymetli
  • 09-03-2018 17:19

Haber: İbrahim Halil Kahraman

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından Şanlıurfa’da düzenlenen “Yerel Basılı Yayıncılıkta Korsanla Mücadele ve Telif Hakları” adlı çalıştaya katılmak üzere Urfa’ya gelen Basın İlan Kurumu Müdür Yardımcısı (BİK) Dr. Mustafa Canbey, yerel gazeteler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Dijital yayıncılığın artması zorlukları beraberinde getirdi

Son yıllarda dijital yayıncılığın artmasıyla gazete ve televizyonların zor süreçten geçtiğini belirten BİK Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, gazetelerin çok kıymetli olduğunu ve bunun için gazetelerin daha iyi şartlar altında ve daha uzun yıllar ayakta durmasını istediklerini belirtti. Yerel gazetelerin en büyük sıkıntısı olan maddi sıkıntılara da değinen Dr. Mustafa Canbey, yerel gazetelerin tek gelirlerinin BİK’ten gelen ilanlar olduğunu ve bundan dolayı gazetelerin biraz özel reklamlara yönelmesi gerektiğini söyledi.

‘Yerel gazetelerin bütün faaliyetlerini konuşacağız’

Yerel gazetelerin faaliyetleri hakkında da konuşulması gerektiğini belirten Canbey, “Çalıştayda ‘Korsan yayınla mücadele diye konu başlığı belirenmiş. Yerel basın yayıncılık’ diye başlık var. Bu başlık altında, gazeteleri de konuşalım’ dediler. Biz de bu sunumu yapmak için buraya geldik. Bugün burada yerel gazeteler, nasıl bir fonksiyon üstleniyor, Türkiye’de ne gibi işler yapıyor. Aslında yerel gazetelerin yaptığı faaliyetler, sorunları, yerel gazeteleri tehdit eden sorunlar, ortaya çıkan yeni fırsatlar bütün bunların hepsini burada konuşacağız.” dedi.

‘Yerel gazetelerle ilgili önemli çalışmalar var’

“Biz basın ilan kurumu olarak 1961 yılından bu yana faaliyet gösteren bir kurumuz ve yerel gazeteler alanında çalıştık, ulusal gazetelerle de bağımız var ama özellikle yerel gazetelerle ilgili önemli çalışmalarımız var. Bizde önemli bilgi birikimimiz var.” diyen Mustafa Canbey, “Bunu bugün burada özelikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden gelen gazetecilerle de paylaşacağız. Kendi birikiniz ve yaptığımız çalışmaları paylaşacağız güzel bir çalıştay bu hem korsan yayınla mücadelelerin tartıştırdığı, hem de yerel basın yayıncılığının konuşulduğu bir çalıştay olacaktır.” diye konuştu.

Yerel basın mercek altına alınacak

Yerel basını mercek altına alacaklarını söyleyen Canbey, “İnşallah faydalı bir sonuç üreteceğimizi düşünüyorum. Tabi, kendi, içimizde bazı sorunlarımız var; onları bilmek gerekir. Gazetecilik anlamında bazı eksiklerimiz var. Onları iyi anlamak lazım, ben önümüzdeki dönemde özellikle gazetecilik anlamında özgün içerik üreten, kendi okuyucusunu tutabilen, kendi okuyucusuyla ilgili özelliklerini tanıyabilen gazetelerinin öne çıkacağını ve okuyucu kazanacağını ve yeni okuyucu kazanacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Dijital sektör yaşamın her alanını etkiliyor

Dijital sektör yaşamın her alanını etkilediğini belirten Mustafa Canbey, şu ifadeleri kullandı;

“O yüzden yeni dönemde içerik içerik diyorum, ne kadar güzel içerik oluşturursanız ve bunu ne kadar iyi sunarsanız önümüzdeki dönemlerde daha başarılı olacaksınız bundan hiç şüphe yok.

Bu yüzden gazetecilik yapan arkadaşları, bu alanla uğraşan arkadaşlarımızın kesinlikle ve kesinlikle içerik konusun odaklanması gerektiğini düşünüyorum. Dijital şuanda yeni bir durum, bütün sadece gazetecilik sektöründe değil, bütün sektörü ve bütün hayatı, bütün yaşamı etkiliyor. 

Yeni boyutlar getiriyor. Bazı değişimleri beraberinde getiriyor.  Ama dijitali sadece tehdit olarak görmemek gerekir. Dijital aynı zamanda iyi fırsatlarda sunuyor.  Mutlaka gazetecilikte iyi bir şekilde anlamak gerekli değişimi yapıp kendi gazetelerin alt yapısını güçlendirip ve eğer bunu yapabilirsek ben gazetelilerin daha çok başarılı olacağını düşünüyorum.  Gazetelerin önemli olduğunu düşünüyorum, yaşaması gerektiğini düşüyorum ve güçlü olmasını düşünüyorum.

Var olan yeni gelişmeleri görmezden gelerek bununla olmayacağını düşünüyorum. Gazetelerin yani yerel gazetelerin büyük bir çoğunluğu resmi ilanlarla ayakta durduğunu görüyoruz. Burada önemli olan gazetelerin özel reklamları gazeteler biraz daha odaklanır, resmi ilanların dışına çıkabilir ve okuyucu sayısını artırabilirse ekonomisini daha iyi rahatlatacaktır.

Şunu söylemek lazım gazetelerin hepsi bir ticari işletmedir, bu mantığı hepsinin kendilerine oturtması gerekir,  gazeteler kamu hizmetti görüyor doğru ama kendisin yaşatabilmesi için, kendi personellerini maaşlarını ödeyebilmesi için ekonomik imkânları daha iyi kullanabilmesi için gazetelerin ticari olarak sürdürebilmeleri gerekir.”

 

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER