Şanlıurfa
19 Nisan, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.58
 • EURO
  34.80
 • ALTIN
  2512.4
 • BIST
  9693.46
 • BTC
  64065.02$

Nükteden Şakaya

25 Ocak 2023, Çarşamba 20:27
Nükteden Şakaya

Nükteden Şakaya

     Ülkemizin edebiyat bahçesinde bir gülü Muhammedi gibi  yetişmiş  etrafa  hoş kokulular  ve adeta nur saçan,  kalbiyle ve kalemiyle  büyük hizmetlere vesile olan değerli kardeşimiz Mehmet Nuri Yardım Beyefendi’nin  son eseri  olan Nükteden Şakaya  kitabını zevkle okurken, benim gibi bir aciz de bu Ülkenin en ünlü yazar, şair ve fikir adamlarının yanına koymuş  ve bu kitapta bana da  yer vermiş  olmasından dolayı,  hayatımın en büyük bir mutluluklarından birini yaşamış oldum.

      Bu kitap öyle sıradan kaleme alınan bir kitap değildir. Saydığım kadarıyla Ülkemizin en ünlü  214 kadar  şair, yazar ve fikir adamlarının yazdıklarından  ve  konuşmalarından alıntı yapılmıştır. Bu çalışma dikkatli bir dalgıç gibi  denizin dibinden adeta  mücevherat kutularını  çıkarmak gibidir.

       Bu kadar zenginliği yakalayabilmek için adeta bir kütüphaneyi  didik didik etmek bir çok konferans   dergi ve  makalelerden   bu incelikleri yakalayıp  notlar çıkarmak ve  o nükteleri , kendi yorumları ile  bezeyerek önümüze koyması çok büyük bir emeğin ürünüdür. Nükteden Şakaya adındaki  bu kitabı okuyanlar açıkça görecektir ki bu eser sıradan bir eser değil,  adeta bir kütüphanenin harmanlaması  gibidir. 

     Mehmet Nuri Yardım kardeşimizin bu eseri  neşretmesi  zamanlama açısından da  çok manidardır.  Fikirlerin hayli dağınık hale gelmiş olması , insanların okumaktan çok  sosyal medyaya yönelmesi yetmezmiş gibi,   siyasetin merhametsiz  cenderesinde  bulanık fikirlerle istikameti kaybetmiş  ve  hayatı zehirlenen ve bundan dolayı birbirilerini hayli inciterek  ve  ayrışmalara yol açan,  asık suratlı yapan ve asabi yapmasından dolayı   en ufak bir anlaşmazlığın nelere mal olduğunu haber bültenlerinde izlerken,    bazı insanlarımızı  biraz da olsa nüktelere ve şakalara yönelmesini  sağlamak için bu kıymetli çalışma son derece anlamlıdır ve   takdire şayandır.  Evet biraz tebessüm ve  güler yüz göstermek hayatı  rahatlatır,  büyük  bir  sevgi, merhamet ,şefkat   ve  saygıya  giden bir yol olur.

      Bu eser aynı zamanda günümüzün alimlerine, aydınlarına  ve halkımıza  nurlu bir yol göstermektedir. Hayatı hüsrana çeviren bu gidişata artık dur demenin bir başka adı olsa gerek..

      Her gün, saatlerce  sosyal medyada dolaşan ve hayata hiç bir fayda sağlamayan ve bazı insanların  aklını zehirleyerek  sersem  ve sarhoş hale getirmesi izahtan varestedir. Hissiyatın akla hakim olması,  büyük bir felaketin habercisidir. Kütüphaneden kopmuş  baz ı insanların yatak ile mutfak arasında dolaşması insanoğlunun dünyaya geliş gayesini unutturmuştur.

       Kur’anı Kerim insanoğlunun nasıl üstün bir varlık olduğunu bizlere  hatırlatırken,  hayatın dolu dolu  ve anlamlı hale gelmesi için  asla boşluk bırakmamıştır. Onun için ilk emir namaz, oruç, ve diğer ibadetler değil, okumayı  ilk sıraya koyarak  cehaletten kurtulmanın  ve aynı zamanda aydın insan olmanın yolunu göstermiştir.     

     Okuyan toplumlar,  okumayan toplumlara mutlaka üstün gelir. Evet Nükteden Şakaya adlı eseri kaleme alan Mehmet Nuri Yardım Beyefendi’nin büyük bir emek vererek hazırladığı bu eser gönül dünyamıza bir bahçe gibi adeta güller serpmektedir.

        Acizane kitaplar hakkında yazmayı pek beceremem. Bizimkisi çoban armağanı gibi bir şeydir işte. 

       Tebrikler hocam Allah yar ve yardımcınız olsun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum