Günak sağ reklam

  Şanlıurfa ulusal bir sergiye ev sahipliği yapacak

Şanlıurfa 9-17 Aralık tarihleri arasında ulusal bir sergiye ev sahipliği yapacak. SERGİNİN küratörlüğünü üstlenen sanat eğitimcisi Mehmet Yücel,  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda açılışı gerçekleştirilecek olan bu serginin, 1 hafta boyunca Şanlıurfalı sanat severlerin beğenisine sunulacağını ifade etti.

  Şanlıurfa ulusal bir sergiye ev sahipliği yapacak
  • 09-12-2017 08:10

İbrahim Halil Aslan/Şanlıurfa OLAY

SERGİNİN küratörlüğünü üstlenen sanat eğitimcisi Mehmet Yücel,  sanatın  bazen bireysel ihtiyaçlar bazen de toplumsal ihtiyaçları giderme amacıyla ortaya çıktığını ve   insanlığın var olduğu sürece de devam edeceğini söyledi.Bu serginin bir proje sergisi olduğunu alanında kendini geliştirmiş sanatçıların eserlerinden oluştuğunu ifade eden Yücel, bu serginin 1. Şanlıurfa buluşması olduğunu aktardı.

Festival niteliğinde olacak

Mehmet Yücel,  bu ilk buluşmanın Şanlıurfa’ da olmasının sebeplerinden birisinin, Şanlıurfa’nın;  tarihin, birlikte yaşamın, inançların ilk örneklerinin bulunduğu bir konuma sahip olmasından kaynaklandığını söyledi.

Yücel, “Kültürel ve sanatsal etkinlikler, kentlerin tanımı açısından önemlidir. Kültür turizminin en önemli reklam aracı sanatsal etkinliklerdir. Eğer kentimizi dünyaya tanıtmak istiyorsak sanatsal çalışmalara daha fazla önem vermemiz gerekir diye düşünüyorum” dedi.Mehmet Yücel, bu buluşmanın diğer bir sebebinin de Şanlıurfa’nın her yönüyle olduğu gibi sanat alanda da hak ettiği değeri görmesi açısından bu serginin bir başlangıç olacağını ve  bundan sonraki dönemlerde de sanatsal aktivitelerinin diğer sanat disiplinlerini de kapsayacak şekilde bir sanat haftası olarak festival niteliğinde olacağını belirtti. 

1 hafta boyunca açık kalacak

Yücel, bu ilk buluşmadaki sanatçıların, hangi ünvana sahip olursa olsun; tek amaçlarının sanat yapmak olduğunu ve kullandıkları tek cümlenin ise  ‘ Bizler sanat için buradayız’ sloganıyla yola koyulduklarını ifade etti.Bu buluşmada ülkemizin çeşitli illerinden ; Adana, Ankara, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Eskişehir,  Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Şanlıurfa, Trabzon, Zonguldak ‘tan akademisyen, görsel sanat eğitimcileri ve serbest çalışan 37 sanatçının eserlerinin yer alacağını belirten Mehmet Yücel, ciddi bir hazırlık sürecinin sonucunda 9 aralık 2017 tarihinde, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda açılışı gerçekleştirilecek olan bu serginin, 1 hafta boyunca Şanlıurfalı sanat severlerin beğenisine sunulacağını ifade etti.

 

Sergide eserleri yer alan sanatçılar

       Abdullah TEZEMİR ( İstanbul)

       Ali İLİKLER ( İzmir)

Prof. Dr. Ali Osman ALAKUŞ (Diyarbakır)

       Alpdoğan ERCİŞ (Erzurum)

       Ataman OĞUZ (İstanbul)

       Aynur MAHMUDOVA KAPLAN(Kastamonu)

       Aysu GÜNAY (İZMİR)

Doç. Dr. Ayşegül TÜRK (Ankara)

       Barış DEMİR (Trabzon)

       Birsen KÜPELİ KARA (Ankara)

       Çetin ÇAKMAKÇI (Adana)

Yrd. Doç. Dr. Emine KÜÇÜK TEKER (Şanlıurfa)

        Ertuğrul BERBEROĞLU(İstanbul)     

Emk.Öğr. Gör. Haldun ÖZBUDUN(Şanlıurfa)

Hasan Rastgeldi

Emk. Öğr. Ü. Yrd. Doç.  Himmet GÜMRAH (Ankara)

        İsmail SÜNGER ( Şanlıurfa)

        M. Akif ORÇAN(Kahramanmaraş)

Öğr. Gör. Mehmet SAKIZCI (Şanlıurfa)

        Mehmet YÜCEL (Şanlıurfa)

        Mustafa Ali KASAP (İzmir)

        Mürüvvet DURAK (İstanbul)             

        Müslüm TEKE (Adana)

        Nehir KILIÇ (İstanbul)

        Nermin ALPAR (Ankara)

Yrd. Doç. Dr. Nurettin ŞAHİN (Ankara)

        Orhan KURMALI (Zonguldak)

Doç. Dr. Orhan TAŞKESEN (Erzincan)

        Orhan UMUT (Diyarbakır)

        Özer ÇAĞLAR (Gaziantep)

        Pınar TÜRE GÜRSOY ( İstanbul)

        Rana SİRKECİOĞLU (İzmir)

        Ümit PARSIL (Kahramanmaraş)

Yrd. Doç. Dr. Yusuf Baytekin BALCI ( Ankara)

         Zafer DİLEKÇİ ( Eskişehir)

         Ziver KAPLAN ( Kastamonu)

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER